•                  
دوشنبه , ۲۶ مهر , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 18

گزارش ۳ ماهه نقض حقوق پیروان ادیان, تابستان ۱۳۹۸

0
962

ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر
هر کس حق دارد که از آزادی فکر، وجدان و مذهب بهر مند شود. این حق متضمن آزادی تغییر مذهب یا عقیده و ایمان می‌باشد و نیز شامل تعلیمات مذهبی و اجرای مراسم دینی است. هرکس می‌تواند از این حقوق یا مجتمعاً به‌طور خصوصی یا به‌طور عمومی برخوردار باشد.


ماده ۱۹ اعلامیه حقوق بشر
هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده ای بدون [نگرانی] از مداخله [و مزاحمت]، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه ای بدون ملاحظات مرزی است.


گزارش پیش رو دربردارنده اطلاعات آماری نقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایران از ۱ تیر ماه ۱۳۹۸ تا ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۸ شمسی است. این گزارش به صورت آماری-تحلیلی ارائه می‌شود، مسلماً به دلیل عدم اجازه دولت ایران به مدافعان حقوق بشر جهت فعالیت به خصوص در حوزه گزارشگری نقض حقوق بشر و همین‌طور ممانعت از گردش آزاد اطلاعات و بالطبع به رسمیت نشناختن حوزه مستقل در فعالیت‌های مدنی از سوی دولت ایران، در حال حاضر مسئله گزارشگری، امری دشوار و خطیر با محدودیت‌های فراوان در ایران محسوب می‌شود.

مسلماً به دلیل عدم اجازه دولت جمهوری اسلامی ایران به مدافعان حقوق بشر جهت فعالیت به‌ خصوص در حوزه دیده بانی و گزارشگری نقض حقوق بشر و همین‌طور ممانعت از گردش آزاد اطلاعات و بالطبع به رسمیت نشناختن حوزه مستقل در فعالیت‌های مدنی از سوی دولت ایران، در حال حاضر مسئله گزارشگری، امری دشوار و خطیر بسیاری از فعالان و گزارشگران در زندان و بازداشت هستند) با محدودیت‌های فراوان در ایران محسوب می‌شود.
برای آگاهی این که در بسیاری از موارد نقض حقوق شهروندان و پیروان سایر ادیان در ایران به دلیل تهدید خانواده های افراد بازداشت و یا محکوم به حبس شده و یا به هر طریق حقوق شهروندی وی نقض شده از سوی ارگانهای امنیتی و قضائی تهدید به پرونده سازی مجدد در صورت رسانه ای کردن پرونده فرد می شوند.
یادآوری مهم: گزارش پیش رو در بر دارنده ۲۰ تا ۳۰ درصد واقعیت از موارد نقض حقوق پیروان ادیان در ایران می باشد.


فشار بر پیروان سایر ادیان همچنان ادامه دارد 

حاکمیت کنونی ایران و سران آن اعتقاد دارند که برخی از گروه‌های مذهبی دشمنان کشور هستند، زیرا باورهای مذهبی آن‌ها ممکن است وفاداری به‌ نظام را دچار چالش کند و به بهانه حفظ امنیت سیاسی، سرکوب فعالیت‌های مذهبی را سرلوحه عناد با ادیان دیگر را قرار داده‌اند.
بازداشت‌ها و خشونت‌های هدفمند ارگان‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی همچنان متوجه پیروان سایر ادیان در ایران است. در ایران دسته از شهروندان به دو قسم رسمی و غیررسمی تقسیم می‌شوند، پیروان آئین بهایی از ادیان غیررسمی هستند که تحت فشارهای بیشتری قرار دارند، آن‌ها از انجام مناسک دینی و تبلیغ آئین آزادانه، تدریس و تحصیل در مقاطع عالی محروم هستند، هم‌اکنون تنی چند از رهبران این آئین که امور بهاییان را در این کشور اداره می‌کردند، در زندان‌های اوین و رجایی شهر به سر می‌برند و ده‌ها تن از پیروان آن نیز در زندان‌های کشور ازجمله سمنان، مشهد، تهران، کرج و غیره متحمل حبس‌های طولانی شده‌اند. ادیان و مذاهب رسمی هم چون مسیحیان نیز با محدودیت‌هایی زیادی مواجه هستند، جمهوری اسلامی تنها عبادت مسیحیان عاشوری، ارمنی و کلدانی را که مسیحی هستند، به رسمیت می‌شناسد، تبلیغ آئین برای ایرانیان از سوی ایشان جرم تلقی می‌شود. کسانی که فارس زبان هستند از ورود به کلیساها منع می‌شوند و کلیساها وظیفه دارند اسامی اعضای خود به همراه کپی کارت ملی آنها را به وزارت اطلاعات ارائه دهند ، توزیع کتب مقدس در کتابفروشی ها ممنوع میباشد . ماده ۱۳ و ۲۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی، مسیحیت را به رسمیت می‌شناسد و به مسیحیان حق عبادت و ایجاد انجمن را داده است اما برخورد با مسیحیان پروتستان که معتقد به بشارت دین خود هستند کماکان وجود دارد و کلیساهای خانگی با سرکوب گسترده مواجه هستند. تبعیض مذهبی در مورد مسلمانان سنی نیز اعمال می‌شود، آن‌ها که اکثراً در مناطق حاشیه‌ای کشور زندگی می‌کنند، از حق ساخت مسجد و برگزاری آئین مذهبی ازجمله نماز عید فطر و قربان در مناطق مرکزی هم چون تهران محروم هستند. حتی در مواردی گزارش تخریب نمازخانه اهل سنت هم گزارش شده است و این گروه از افراد با اعدام و بازداشت و آزار و اذیت هایی مواجه هستند حتی آنها از استخدام در ادارات دولتی و تصدی سمت هم منع هستند که نمونه بارز آن انتخاب بیژن ذوالفقار نصب به سمت وزیر ورزش در دولت حسن روحانی بوده که به خاطر اهل تسنن بودن وی از مجلس رای اعتماد نگرفت .


اهل سنت

اهل سنت خواستار امنیت و اخوت هستند، انتظار دارند که آزادی مذهبی مراعات شود و این خواسته تک‌تک جامعه اهل سنت است. انتظار آن است که جامعه اهل سنت در شهرهای بزرگ کشور مثل اصفهان و دیگر شهرها آزادانه بتوانند نماز بخوانند و به تعلیم فرزندان خود مشغول باشند. این انتظار کاملاً معقول و قانونی است. اینکه اهل سنت بتواند در هر شهری که نیاز دارد مسجد بسازد و نماز جمعه و نماز عید بخواند و از آزادی کامل برخوردار باشد، انتظاری کاملاً قانونی بوده و خواسته‌ای زیاده خواهان نیست. اهل سنت معتقد است که حق مردم باید رعایت شود و کسی به خاطر مذهب از حقوقش محروم نشود، زیرا رعایت حقوق ملت باعث اتحاد و نزدیکی می‌شود.

زندانیان اهل سنت که به خاطر تبلیغ دینی با اتهاماتی مانند اقدام علیه امنیت ملی مواجه هستند حکم محاربه در دست دارند در زندان و در فضای نامناسبی دوران زندان خود را می‌گذرانند و به صورت مدام از سوی مأموران زندان به دلیل عقیده‌شان مورد بی‌احترامی قرار می‌گیرند.

اصل ۲۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران,  برابری تمام شهروندان ایرانی را بر اساس موازین اسلام مورد تأکید قرار می‌دهد. با این حال در کنار سایر پیروان ادیان در ایران که این ماده اساسی نتوانسته برابری آنان را در بیش از ۳ دهه گذشته در برخورداری از حقوق شهروندی تضمین کند، پیروان اهل سنت در ایران نیز علی‌رغم اینکه مسلمان هستند شرایط مشابهی دارند، آنان نیز از تصاحب مسئولیت‌های کلان مدیریتی کشوری و لشگری و نیز بهره‌مندی برابر از فرصت‌ها و امکانات محروم هستند، همین‌طور با موانع و محدودیت‌های جدی برای تبلیغ باورهای خود و انجام مناسک مذهبی خود از سوی حکومت ایران روبه‌رو هستند.

در تابستان ۱۳۹۸

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۳ تیرماه ۱۳۹۸، عبدالباقی سعیدی، روحانی اهل سنت طی تماسی تلفنی برای مورخ 9 تیرماه به دادگاه ویژه روحانیت همدان احضار شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز پنجشنبه ۵ تیر ماه ۱۳۹۸, مولوی دوست محمد رئیسی, امام جمعه نصیرآباد واقع در شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان پس از احضار از سوی اداره اطلاعات این شهر به مدت طولانی تحت بازجوئی قرار گرفت.


به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، تیر ماه ۱۳۹۸, جمعی از بستگان زندانیان زندان زابل از ممانعت مسئولان این زندان برای برگزاری نماز جماعت زندانیان اهل سنت خبر دادند. طی روزهای گذشته زندانیان اهل سنت زندانهای زابل و سیرجان از برگزاری نماز جماعت محروم شده اند. گفته می شود این ممانعت ها به همراه برخورد خشونت آمیز، برای تحت فشار قرار دادن این زندانیان توسط مقامات بالاتر صورت گرفته است.


به گزارش حقوق بشر در ایران, ظهر روز یکشنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸, حمزه درویش, زندانی عقیدتی سنی مذهب, محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج, به اندرزگاه ۸ که بند موسوم به بند وزارت اطلاعات در این زندان منتقل و بیش از ۳  ساعت از سوی ۱ نفر بازجوی اداره اطلاعات رشت و فردی دیگر از بازجویان وزارت اطلاعات تهران تحت بازجوئی قرار گرفت. محور بازجوئی پیرامون نامه های منتشره اخیر از این زندانی عقیدتی که در آن بر محرومیت از حقوق شهروندی خود تاکید می کند صورت گرفته بود.


به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ، از وضعیت “عبدالصمد تمبرزهی” جوان ۲۴ ساله زرآبادی که در مهرماه ۱۳۹۷ توسط اطلاعات سپاه به اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت های مذهبی” بازداشت شده، هیچ اطلاعی در دست نیست. “عبدالصمد تمبرزهی پس از ۴ ماه بازداشت در بازداشتگاه سپاه و زندان مرکزی زاهدان در بهمن ماه ۱۳۹۷ به زندان رجائی شهر در کرج منتقل شد و از زمان انتقال او هیچ اطلاعی از وضعیت وی در دست نیست. 


به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸, توحید قریشی, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج به همراه محمد مقیمی وکیل مدافع این زندانی عقیدتی, پس از حضور در محل شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” به وکیل وی اطلاع داده شد که جلسه دادرسی به تاریخ رسیدگی ۷ مردادماه ۱۳۹۸ موکول شده بود. 


به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه۲۵ تیرماه ۱۳۹۸, حسن رشیدی, زندانی عقیدتی سنی مذهب, محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷زندان رجائی شهر کرج که از بابت اتهام “عضویت در گروههای معاند نظام” تا به امروز بیش از یک سوم مجموع محکومیت حبس ۵ ساله خود را سپری کرده در پی عدم رسیدگی به تقاضای آزادی مشروط وی از سوی مسئولان قضائی در اعتصاب غذا بسر می برد.


به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فعالان حقوق بشر ترکمن صحرا, روز جمعه ۲۸ تیرماه ۱۳۹۸, امجد آخوند نظری, روحانی اهل سنت, ساکن روستای قره بلاغ واقع در منطقه ترکمن صحرا از توابع استان گلستان, با توجه به ممانعت نیروهای امنیتی برای خروج از کشور از سفر حج بازماند.


به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ، مولوی عبدالصمد رخشانی صاحب کتاب فروشی مکی زاهدان پس از احضار به وزارت اطلاعات تا این لحظه به منزل باز نگشته و خانواده از وی بی اطلاع است. بستگان وی از احتمال بازداشت وی خبر دادند.


به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۸, زندانیان عقیدتی سنی مذهب, محبوس در سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰ زندان رجائی شهر کرج که جمعیتی بالغ بر ۳۵ نفر هستند به دلیل آنچه که عدم موافقت مسئولان این زندان برای در اختیار قرار دادن سالنی با امکانات مناسب به آنها و از سوی دیگر به علت مشکلات فراوانی همچون؛ ” کوچک بودن محیط اتاقها”, “محرومیت از حق تماس تلفنی” و “عدم تخصیص زمان کافی برای هواخوری” و سایر محرومیتها از حقوق شهروندی خود دست به اعتصاب غذای دسته جمعی زده بودند. 


به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ، روز سه شنبه ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸,  مولوی عبدالصمد رخشانی توسط وزارت اطلاعات زاهدان احضار و مورد بازجویی و تهدید قرار گرفت. نامبرده پیشتر نیز چند بار احضار و بازجویی شده است ، یک منبع آگاه در این باره گفت: مولوی عبدالصمد رخشانی در زاهدان صاحب کتاب فروشی مکی است. وی افزود: ماموران اداره اطلاعات از وی درخواست کردند کتابخانه خود را تعطیل کند یا از فروش کتابهای عقیدتی اهل سنت خودداری کرده، در غیر اینصورت وی را تهدید به عواقب خطرناک نسبت به فعالیت های وی کردند.


به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ ، روز شنبه ۲۶ مردادماه ۱۳۹۸, “عبدالغنی گهرامزهی”, شهروند اهل سنت ساکن شهر پیشین از توابع استان سیستان و بلوچستان و طلبه حوزه علمیه کنارک, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۸، همزمان با تعطیلی مدارس دینی اهل سنت، جواد کریمزایی اهل آشار سرباز، طلبه مدرسه علوم دینی روستای شورشادی از توابع بخش کورین شهرستان زاهدان توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۶ مردادماه ۱۳۹۸, “کاک عزت حلاق”, فعال مذهبی اهل سنت و از اعضای شورای مکتب قرآن کردستان پس از احضار به ستاد خبری اداره اطلاعات این استان به مدت ۱ ساعت به دلیل فعالیتهای مذهبی خود و همچنین برخی مسائل اجتماعی تحت بازجوئی قرار گرفت.


به گزارش حقوق بشر در ایران ، روز شنبه ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸, “حمزه درویش”, زندانی عقیدتی سنی مذهب, محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر دست به اعتصاب غذا زده است. روز پنجشنبه ۱۷ مردادماه ۱۳۹۸و در پنجمین روز از اعتصاب غذای این زندانی هیچگونه ترتیب اثری توسط مسئولان این زندان مبنی بر دلایل اعتصاب غذای وی صورت نگرفته و حتی گزارش اعتصاب غذای وی نیز به قسمت اداری زندان رجائی شهر هم ارسال نشد. عصر روز یکشنبه ۲۰ مردادماه ۱۳۹۸, در نهمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود در پی بیهوشی به بهداری زندان منتقل و پس از تزریق سرم مجددا به بند بازگردانده شد. روز دوشنبه ۲۸ مردادماه ۱۳۹۸، این زندانی پس از ۱۶ روز در پی وعده مساعدت از سوی مسئولان این زندان به اعتصاب غذای خود پایان داد.


به گزارش حقوق بشر در ایران ، روز یکشنبه ۱۳ مردادماه ۱۳۹۸, چند تن از اعضای خانواده “عبدالله کرملاچعب” و “قاسم بیت عبدالله”, دو شهروند عرب سنی مذهب که صبح روز یکشنبه اعدام شدند پس از اجرای حکم اعدام این افراد توسط ماموران اداره اطلاعات شوش بازداشت شدند.


به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ ، روز شنبه ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸، مولوی محمد عالم حکیمی جهت حضور در دادگاه ویژه روحانیت، راهی مشهد شد. لازم به ذکر است که مولوی حکیمی پیشتر نیز بارها به نهادهای امنیتی و قضایی احضار شده است.


به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۷ مردادماه ۱۳۹۸، منصور چوپانی، زندانی عقیدتی اهل سنت,  در اعتراض به عدم پاسخگویی به درخواست عفو مشروط و انتقال وی به زندان محل سکونتش دست به اعتصاب غذا زد. این زندانی عقیدتی در ساعت ۱ ظهر دوشنبه ۱۴ مردادماه ۱۳۹۸, با وعده مساعد مسئولان زندان به اعتصاب غذای خود پایان داد.


به گزارش حقوق بشر در ایران ، روز دوشنبه ۱۴ مردادماه ۱۳۹۸, “فرهاد سلیمی”, زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجائی شهر که پس از گذشت ۱۰ سال بلاتکلیفی در بازداشت به سر میبرد ، به همراه “انور خضری”، “کامران شیخه”،”قاسم آبسته”، “خسرو بشارت”، “ایوب کریمی” و “داوود عبداللهی”, ۶ تن از زندانیان سنی مذهب و هم پرونده ای خود برای دومین بار توسط دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهام “عضویت در گروه‌های سلفی”،”تبلیغ علیه نظام”،”محاربه”،”اقدام علیه امنیت ملی”و”افساد فی‌الارض” به اعدام محکوم شدند.


به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ ، روز دوشنبه ۷مرداد ۱۳۹۸, یاسین عظمی, ۲۰ ساله,  شهروند اهل سنت در شهرستان جوانرود بازداشت شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۷ مردادماه ۱۳۹۸، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات توحید قریشی، زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج برگزار شد.این جلسه دادگاه که به ریاست قاضی مقیسه برگزار شده است در ارتباط با پرونده ای بوده که توسط وزارت اطلاعات و در زندان علیه وی گشود. 


به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ ، شهروندان اهل سنت ساکن شهر دسک واقع در شهرستان نیکشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان در پی عدم صدور مجوز برگزاری نماز جمعه توسط ستاد اقامه نماز در این شهر به دستور نهاد رهبری منع شدند.


به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۸, “محمد عثمان دامنی”, فرزند “مولوی محمد ابراهیم دامنی”, شهروند اهل سنت, ساکن ایرانشهر, که در جریان سفری برای درمان بیماری چشم به زاهدان رفته بود توسط ماموران امنیتی لباس شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ، روز جمعه ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۸, امید بلیده ای گهرامزهی,  طلبه دارالعلوم مکی زاهدان, در مسیر برگشت به خانه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.ماموران امنیتی نامبرده را در خروجی شهر زاهدان بدون داشتن حکم قضایی و توضیحی بازداشت کرده و با خود بردند.


به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ، روز دوشنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, “حافظ عطالله سیریازهی”, شهروند اهل سنت و از مدرسان حوزه علمیه و مسئول تدارکات منبع العلوم کوه ون از توابع شهرستان سرباز واقع در استان سیستان و بلوچستان در حالی که در خیابان در حال تردد بود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.روز شنبه ۲۳ شهریورماه ۱۳۹۸، مولوی عطاالله سیریازهی با تودیع قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۵ شهریورماه ۱۳۹۸، جمعی از زندانیان سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج توسط نیروهای گارد زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به سلول های انفرادی منتقل شده اند. طی این اقدام خشونت آمیز دستکم ۲۰ تن از زندانیان سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰ این زندان را به صورت جداگانه به راهروی زندان برده و با ضربات شوکر برقی، باتوم و مشت و لگد مورد ضرب و شتم قرار داده اند.


به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ، محمد اکبر هنزمی متولد ۱۳۸۰ طلبه نوجوان حوزه علمیه دارالقرآن کلیری با تماس مستقیم اداره اطلاعات مورد تهدید قرار گرفت.علت تهدید انتشار مطالب “حمایت از علمای زندانی اهل سنت و شهدای کاروان” عنوان شده است.


به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز پنجشنبه ۱۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, “مولوی عبدالرئوف سعیدی”, شهروند اهل سنت و از مدرسین مدرسه علوم دینی منبع العلوم کوه ون واقع در شهرستان راسک از توابع استان سیستان و بلوچستان, پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان, تحت بازجوئی قرار گرفت.


به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۸, “مولوی رشید احمد آرامش”, مدرس حوزه علمیه کوه ون واقع در شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان پس از احضار به اداره اطلاعات این شهرستان تحت بازجوئی قرار گرفت.


به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۷ شهریورماه ۱۳۹۸, “اسماعیل حسین زئی”, طلبه نوجوان ۱۳ ساله اهل سنت, که در حال حاضر در مدرسه علوم دینی صدیقه گران شهرستان سرباز در حال تحصیل می باشد نیز به اداره اطلاعات شهرستان راسک احضار شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز سه شنبه ۵ شهریور ماه ۱۳۹۸, مولوی امان الله بلوچی, روحانی اهل سنت و مدرس حوزه علمیه کوه ون واقع در شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان که از سال ۱۳۹۵ در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می برد به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری و سپس اعدام محکوم شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, روز سه شنبه ۵ شهریور ماه ۱۳۹۸, در پی ممانعت ارگانهای امنیتی از سفر مولوی “محمدعثمان قلندرزهی”, مدیر مدرسه مدینه العلوم شهرستان خاش و امام جمعه مسجدالخلیل و مولوی “محمدگل کرمزهی”، مدیر مدرسه مخزن العلوم خاش, از سفر به بلوچستان پاکستان برای شرکت در سمیناری مرتبط با اهل سنت بازماندند.

ردیف  موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ احضار و بازجویی ۹ مورد
۲ بازداشت و بیخبری ۱۰ مورد
۳ جلوگیری از برگزاری یا برهم زدن مناسک مذهبی ۳ مورد
۴ بلاتکلیفی افراد بازداشت شده ۹ مورد
۵ شکنجه ۲۵ مورد
۶ ممانعت از سفر ۳ مورد
۷ محرومیت از حق ملاقات و سایر حقوق زندانیان ۳۷ مورد
۸ اعتصاب غذا ۳۸ مورد
۹ فرافکنی و حاشیه سازی ۸ مورد
۱۰ عدم دسترسی به وکیل یا دادرسی عادلانه ۱۰ مورد
۱۱ اجرای حکم اعدام ۲ مورد
۱۲ صدور حکم اعدام ۸ مورد
۱۳ محرومیت از حقوق شهروندی ۱۲ مورد
۱۴ رفتار خشونت آمیز با شهروندان ۲ مورد
۱۵ آزادی با قرار وثیقه ۱ مورد
۱۶ ممانعت از تماس تلفنی و یا ممنوعیت ملاقات افراد زندانی ۷ مورد
۱۷ تفتیش منزل ۱ مورد
۱۸ ضبط وسائل ۱ مورد
۱۹ عدم رسیدگی به بیماران زندانی ۱۳ مورد
۲۰ جمع کل ۱۹۹ مورد

 

بهاییان

ایران، کشوری که در آن بهائیان زیادی زندگی میکنند، آئین بهایی هنوز یک در ایران «فرقه مرتد» تلقی می‌شود. . این مشهور است که بهاییان به دنبال صلح هستند، قدرت سیاسی نمی‌خواهند و تهدید امنیتی ایجاد نمی‌کنند. بااین‌حال رژیم دینی ایران آن‌ها را تحت تعقیب قرار می‌دهد. از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ میلادی تاکنون، بهاییان به‌طور سامانمند و روشمند از دسترسی به تحصیلات عالی و همچنین حق اشتغال محروم بوده‌اند؛و اگر پیگیر حق از دست رفته خود باشند با اتهامات واهی و زندان و تهدید مواجه میگردند و همواره در معرض دستگیری‌های بدون مجوز قانونی و حبس قرار گرفته‌اند. بهائیان هرگز قادر نبوده‌اند به‌طور علنی از تعالیم دینی خود پیروی کنند. آنها تقریباً در تمام مراحل زندگی مورد بدرفتاری قرار می‌گیرند.
انتقال دانش و تجربه بشری، جز از طریق آموزش امکان‌پذیر نیست و به همین دلیل حق تحصیل یکی از حقوق بنیادی بشر در مواد ۲۶ و ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر، بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و مواد ۱۳ ، ۱۴ و ۱۵ میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که همگی بر حق تحصیل بدون هیچ نوع تبعیض از حیث نژاد، رنگ، جنس، زبان، مذهب، عقیده سیاسی و یا هر عقیده دیگر یا اصل و منشأ ملی یا اجتماعی، دارایی، نسب یا هر وضعیت دیگر شناخته‌شده و بر آن تأکید شده و دولت ایران موظف است تمامی امکانات و تسهیلات لازم را برای ایجاد شرایط مناسب جهت بهره‌مندی همه شهروندان از این حق طبیعی فراهم کند و کلیه موانعی را که در اثر شرایط خاص جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در مسیر رسیدن شهروندان به این حق قرار می‌گیرد، مرتفع سازند.
ممانعت از کسب‌وکار بهاییان یکی دیگر از فشارها و آزار و اذیت‌هایی است که بهاییان با آن مواجه هستند، پلیس اداره اماکن که وابسته به نیروی انتظامی است در نقاط مختلف کشور که سرکشی ماهانه به محل کسب شهروندان دارند، در اکثر مواقع محل کسب بهاییان را به دلیل عدم اجازه کسب، پلمپ می‌کنند.

 

در تابستان ۱۳۹۸

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۶ تیر ماه ۱۳۹۸, علیرغم گذشت بیش از ۵۰ روز از بازداشت اردشیر فنائیان، بهنام اسکندرانی و یلدا فیروزیان، ۳ تن از شهروندان بهائی ساکن سمنان توسط ماموران اداره اطلاعات در این شهر و انتقال آنها به بازداشتگاه این ارگان امنیتی با توجه به دستور دستگاه قضائی کماکان خانواده های این افراد از ملاقات و یا هرگونه تماس تلفنی با این افراد محروم هستند. با توجه به پیگیریهای صورت گرفته از سوی خانواده های این افراد هیچگونه پاسخ مشخصی از ارگانهای امنیتی و قضائی به آنها داده نشده است.


به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۶ تیرماه ۱۳۹۸، ماموران اداره اماکن کرج با حضور در یکی از مراکز نگهداری سالمندان در گلشهر کرج که متعلق به بهاییان است سعی در پلمب محل داشتند. گفته می شود این محل که بیست سال گذشته را با کسب مجوز و تاییدیه رسمی از اداره بهزیستی جهت نگهداری از سالمندان بهایی ناتوان و معلول در حال کار بوده است، در سالهای اخیر به دلیل بهائی بودن مسئولین آن از تمدید مجوز فعالیت آن خودداری شده است.


به گزارش حقوق بشر در ایران، سیما بهروزی مهدی آبادی، شهروند بهایی ساکن یزد طی ابلاغیه ای به دادگاه انقلاب این شهر احضار شد. وی پیشتر به دلیل فعالیت در فضای مجازی تحت عناوین مختلف در دادسرای یزد تفهیم اتهام شده بود. این شهروند بهایی پس از تفهیم اتهام به زندان یزد منتقل شده و پس از دو روز با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.


به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۵ تیرماه ۱۳۹۸, بهمن صالحی, فیروز احمدی, خلیل ملاکی, سهراب ملاکی, شیدا عابدی, سیمین محمدی, بیژن احمدی, مریم مختاری و ساغر محمدی, ۹ تن از شهروندان بهائی ساکن بیرجند از توابع استان خراسان جنوبی, طی حکمی از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهر از سوی مستشار “حجت نبوی” هر یک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند. در طی روند دادرسی این شهروندان بهائی با استناد به تبصره ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری از حق انتخاب وکیل محروم بودند.


به گزارش حقوق بشر در ایران، حکم دادگاه تجدیدنظر معین محمدی شهروند بهایی ساکن یزد به وی ابلاغ شد. بر اساس این دادنامه که توسط شعبه ۱۱ دادگاه تجدید نظر استان یزد صادر و ابلاغ شده است معین محمدی از اتهام “عضویت در گروه های مخالف نظام” تبرئه و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال تحمل کیفر در سطح شهر یزد و در مسیر محل کار خود در شهرک صنعتی این شهر تحت نظارت سامانه الکترونیکی (دستبند یا پابند الکترونیکی) محکوم شد”.


به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸, “نیلوفر حکیمی”, شهروند بهائی ساکن شیراز پس از احضار به دادگاه انقلاب این شهر از بابت اتهام جدید, با توجه به افزایش مبلغ قرار وثیقه صادره از بابت بازداشت قبلی ۸۰ میلیون تومان به مبلغ وثیقه صادره برای این شهروند بهائی افزوده شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۰ تیرماه ۱۳۹۸, “الهه سمیع زاده”, دیگر شهروند بهائی ساکن شیراز هم پس از احضار به دادگاه انقلاب این شهر پس از تفهیم اتهام جدید, با توجه به افزایش مبلغ وثیقه صادره از بابت بازداشت قبلی مبلغ ۶۰ میلیون تومان به مبلغ وثیقه صادره برای این شهروند بهائی هم افزوده شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران, یکتا فهندژ سعدی, شهروند بهائی ساکن شیراز, طی حکمی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر استان فارس از کلیه اتهامات منتسبه تبرئه و برای وی قرار منع تعقیب صادر شد. این شهروند بهائی پیشتر توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب شیراز بصورت غیابی به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.


به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۲ تیرماه ۱۳۹۸، فرزاد همایونی، شهروند بهایی محبوس در زندان ویلاشهر اصفهان از این زندان آزاد شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران ، روز یکشنبه ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, “سیما بهروزی مهدی آبادی”, شهروند بهائی ساکن یزد, پس از حضور در شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت فعالیت در فضای رسانه ای تلگرام تحت عناوین اتهامی؛ “عضویت در جمعیت معاند کشور «بهائیت»” و “تبلیغ به نفع گروهها و یا سازمانهای مخالف نظام” به ریاست “قاضی دشتی پور” مورد محاکمه قرار گرفت.


به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸، پریسا سبحانیان نجف آبادی، شهروند بهایی ساکن روستای مهرآباد رودهن از توابع شهرستان دماوند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸، سهیلا حقیقت، شهروند بهایی ساکن شیراز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. خانم حقیقت در زمان بازداشت میزبان کلاس نارانان بوده است و تمامی شرکت کنندگان در این کلاس نیز مورد بازجویی قرار گرفته و مشخصات آنها ثبت شده است.


به گزارش حقوق بشر در ایران ، روز شنبه ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸, “فرید مقدم زیرکی”, از شهروندان بهائی ساکن بیرجند, توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شد. همزمان با بازداشت این شهروند بهائی اداره کل اطلاعات استان خراسان جنوبی بدون اشاره به نام هیچ فردی از بازداشت یک شهروند بهائی که در زمینه های اقتصادی در راستای تشدید تحریمها که بنا به گفته این رسانه حکومتی فرد مذکور از “فرقه ضاله” بود خبر داده بود.


به گزارش حقوق بشر در ایران ،روز شنبه ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸,”غلامحسین مظلومی”, “منیره باویل سفلائی” و “مینو زمانی پور”, سه تن از شهروندان بهائی ساکن تهران در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی این افراد بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی این شهروندان بهائی را به زندان اوین منتقل کردند. با وجود گذشت ۸ روز از بازداشت منیره باویل سفلایی، مینو زمانی پور و غلامحسین مظلومی، این شهروندان بهایی همچنان در زندان اوین در بازداشت بسر می‌برند.


به گزارش حقوق بشر در ایران ، روز پنجشنبه ۱۸ مردادماه ۱۳۹۸, منزل شخصی جمال الدین خانجانی و دختر این شهروند بهائی در پی یورش نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت و برخی لوازم شخصی این افراد ضبط شد و هر ۲ نفر آنها در همان مکان توسط ماموران امنیتی مورد بازجوئی قرار گرفتند.


به گزارش حقوق بشر در ایران ، روز شنبه ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸, “حسن ممتاز سروستانی”, شهروند بهائی اهل شیراز, محبوس در بند ۸ زندان اوین, به مرخصی اعزام شد. این شهروند بهائی در حال تحمل دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود به دلیل تدریس ادبیات فارسی به دانشجویان محروم از تحصیل بهائی در دانشگاه مجازی بهائیان BHE می باشد.


به گزارش حقوق بشر در ایران ، “فاروق ایزدی نیا”, مترجم و نویسنده و از شهروندان بهائی ساکن تهران, که در اوایل اسفند ماه سال ۱۳۹۷ از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق اداره تشکیلات بهائی” توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران، حنان حر شهروند بهایی با رتبه ۳۰۰۰ ریاضی، قبولی روزانه رشته مکانیک نوشیروانی بابل، از روز ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۵ اجازه ورود به دانشگاه را پیدا نکرد و به این ترتیب از ادامه تحصیل او جلوگیری شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران ، روز یکشنبه ۱۳ مردادماه ۱۳۹۸, محل سکونت “تورج امینی” نویسنده و پژوهشگر, شهروند بهائی ساکن کرج در پی مراجعه نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت و پس از ضبط اقلام شخصی از قبیل چند جلد کتاب و دست نوشته های این شهروند بهائی از وی خواسته شد تا از استان البرز خارج نشود چرا که طی روزهای آینده به اداره اطلاعات احضار خواهد شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران، روح الله زیبایی، شهروند بهایی ساکن کرج علیرغم وضعیت نامناسب جسمی و سپری شدن ۴ روز کماکان در بازداشت به سر می برد.در پی مراجعه روز دوشنبه خانواده ایشان به دادسرای کرج به آنها گفته شده بود که آقای زیبایی تماس خواهد گرفت. بازداشت ابوالفضل انصاری و روح الله زیبایی، دو شهروند بهایی پیشتر به مدت یک هفته تمدید شده بود. وضعیت نامناسب جسمی و بیماری این دو شهروند بهایی باعث نگرانی خانواده های آنها بود.


به گزارش حقوق بشر در ایران ، روز شنبه ۱۲ تیرماه ۱۳۹۸, خیرالله بخشی, مونیکا علیزاده «اقدسی», کامبیز میثاقی, شبنم عیسی خانی, فرزاد بهادری و شهریار خداپناه, شش تن از شهروندان بهائی ساکن تبریز که پیش از این از بابت اتهام “عضویت در جمعیت و تشکیلات غیر قانونی بهائیت” هر یک به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند طبق رای صادره دادگاه تجدیدنظر جملگی این افراد از اتهام فوق تبرئه شدند.


به گزارش حقوق بشر در ایران ، شب کشنبه ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸, “ابوالفضل انصاری”, شهروند بهائی ساکن مهر شهر کرج, توسط افرادی که خود را مامور انتظامی معرفی کرده بود بدون ذکر دلیل و یا ارائه حکم قضائی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد .


به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸، روح الله زیبایی، شهروند بهایی ساکن کرج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. گفتنی است منزل روح الله زیبایی پیشتر در دی ماه سال ۱۳۸۹ نیز توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش و ضبط وسایل شخصی قرار گرفته و خود نیز احضار شده بود.


به گزارش حقوق بشر در ایران ، اواسط تیرماه ۱۳۹۸, “سهراب نقی پور”, شهروند بهائی محبوس در زندان دستگرد اصفهان که از بابت اتهامات امنیتی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود به دلیل آنچه که عدم تحمل کیفر به دلیل بیماری و صدور گواهی از مراجع پزشکی بود از این زندان آزاد شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران، محل کسب “فریدون اغصانی” شهروند بهایی اهل ارومیه پس از گذشت ۲ سال کماکان پلمب است.این شهروند بهایی ۸۴ ساله دارای واحد صنفی سوپرمارکت بوده و از زمان پلمب محل کسبش در مقابل درب مغازه پلمب شده خود در حال امرار معاش است.


به گزارش حقوق بشر در ایران، دادگاه تجدید نظر حکم حبس ثمین مقصودی، شهروند بهایی ساکن تهران را عینا تائید و به وی ابلاغ کرد. این شهروند بهایی در مرحله بدوی و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ توسط دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 


به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۳۰ شهریورماه ۱۳۹۸، میترا بدرنژاد، شهروند بهایی ساکن اهواز جهت تحمل حبس راهی زندان سپیدار این شهر شد. این شهروند بهایی در آبان ماه گذشته به اتهام “عضویت در تشکیلات غیر قانونی بهایی” به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده و این حکم اخیرا در مرحله تجدید نظر به ۱ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.


به گزارش حقوق بشر در ایران, “کیمیا مصطفوی” و”کیانا رضوانی”, دو تن از شهروندان بهائی ساکن کرمان, از بابت اتهامات “عضویت در تشکیلات بهائی” و “تبلیغ علیه نظام به نفع گروههای معاند” در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند.


به گزارش حقوق بشر در ایران, “تارا احسان”, شهروند بهائی ساکن کرج، به دلیل آنچه که اعتقاد آنها به دیانت بهائی می‌باشد از ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل بازماندند. محرومیت از ادامه تحصیل این شهروند بهائی با ذکر عنوان نقص در پرونده از طریق سیستم اطلاع رسانی سازمان سنجش به اطلاع آنها رسید.


به گزارش حقوق بشر در ایران، تعدادی از شهروندان بهائی که در کنکور سراسری شرکت کرده بودند، در سایت سازمان سنجش با پیغام نقص در پرونده روبرو و به دلیل بهایی بودن از ادامه تحصیل محروم شدند. اسامی ۴ تن از این شهروندان بهایی “سراج صفریان از ساری، تارا احسان از کرج، روژین کثیری از کرج و شمیم ایدلخانی از اردبیل” احراز شده است.


به گزارش حقوق بشر در ایران، ساعت ۲ بامداد روز چهارشنبه ۲۷ شهریورماه ۱۳۹۸، پریسا سبحانیان نجف آبادی، شهروند بهایی با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران، میترا بدرنژاد، شهروند بهایی ساکن اهواز در مرحله تجدید نظر به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است.این شهروند بهایی در آبان ماه سال گذشته و در مرحله بدوی توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اهواز به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.


به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, “مهسا فروهری”, شهروند بهائی ساکن کرج, , “آریا احسانی” شهروندان بهائی ساکن کرج, “ترنم کمالی” شهروند بهائی ساکن شیراز و “نگین فروغی” شهروند بهائی ساکن شهرکرد, به دلیل اعتقاد به دیانت بهائی, با ایراد نقص در پرونده پیگیریهای این افراد متوجه شدند که از تحصیل محروم شدند.


به گزارش حقوق بشر در ایران, “آیلار روشن نهاد” شهروند بهائی ساکن اصفهان, “وفا نوبخت” شهروند بهائی ساکن ساری و “درسا مصطفوی” شهروند بهائی ساکن تهران به دلیل آنچه که اعتقاد آنها به دیانت بهائی میباشد از ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل بازماندند.
به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, “نوریه فردوسیان”, شهروند بهائی ساکن اصفهان, به دلیل آنچه که اعتقاد وی به دیانت بهائی میباشد از ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل بازماند.


به گزارش حقوق بشر در ایران، با گذشت بیش از ۴ ماه، سه شهروند بهایی ساکن سمنان کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی به سر می برند.گفته می شود پرونده بهنام اسکندرانی (اسکندریان)، یلدا فیروزیان و اردشیر فناییان به دادگاه انقلاب سمنان ارسال شده است با این حال این شهروندان تا کنون از حق داشتن وکیل محروم بوده اند.


به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۱۳ شهریورماه ۹۸، منیره باویل سفلایی، مینو زمانی پور و غلامحسین مظلومی، سه شهروند بهایی هر کدام با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شدند.


به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۸, “برنا پیراسته”, دانش آموز بهائی ساکن استان سمنان به دلیل بهائی بودن از ثبت نام و ادامه تحصیل در مقطع سوم دبیرستان بازماند. دلیل اخراج وی بنا به گفته مسئولان دبیرستان درخواست چند تن از خانوادهای دانش آموزان مدرسه عنوان شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران, “سیاوش سبحانیان نجف آبادی”, شهروند بهائی ساکن روستای مهرآباد دماوند توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تفتیش منزل به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت این شهروند بهائی در حالی صورت گرفت که پیش از این “پریسا سبحانیان نجف آبادی”, خواهر سیاوش سبحانیان نجف آبادی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.


به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, “فرید مقدم زیرکی”, شهروند بهائی ساکن بیرجند, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام” از بازداشتگاه عمومی بیرجند بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان از بازداشت آزاد شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۸,” ابوالفضل انصاری”, شهروند بهائی ساکن مهرشهر کرج با توجه به اتمام مراحل بازجوئی در اندرزگاه ۸ زندان رجائی شهر کرج, توسط اطلاعات سپاه پاسداران, با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان رجائی شهر کرج آزاد شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۰ شهریورماه ۱۳۹۸، شهناز ثابت، شهروند بهایی توسط نیروهای امنیتی در شیراز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.


به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۸, “روحا ایمانی”, شهروند بهائی اهل کرمان و ساکن یزد, که پیش از این از این توسط دادگاه انقلاب یزد, به تحمل ۹ ماه حبس تعزیری محکوم و سپس در دادگاه تجدیدنظر مورد تائید قرار گرفته بود بازداشت و به زندان منتقل شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۸, “روئین کهنسال”, شهروند بهائی ساکن کرج که در اواسط مردادماه سالجاری, در پی یورش ماموران امنیتی بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی, با تودیع قرار وثیقه از اندرزگاه ۸ زندان رجائی شهر کرج بطور موقت آزاد شد.


به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۱ شهریورماه ۱۳۹۸، روح الله زیبایی، شهروند بهایی ساکن کرج با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. این شهروند بهایی یک ماه گذشته را در بازداشتگاه اطلاعات سپاه زندان رجایی شهر کرج تحت بازداشت بوده است.

ردیف  موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ احضار و بازجویی ۳ مورد
۲ بازداشت و بیخبری ۱۰ مورد
۳ محاکمه ۱۴ مورد
۴ محرومیت از درمان و دسترسی به خدمات پزشکی ۵ مورد
۵ شکنجه, یورش, توهین, تهدید ۶ مورد
۶ مرخصی زندانی ۱ مورد
۷ بلاتکلیفی افراد بازداشت شده ۱۱ مورد
۸ عدم رعایت اصل تفکیک جرائم “انتقال به بند جرائم غیر مرتبط” ۱ مورد
۹ رفتار خشونت آمیز با شهروندان [توهین ، تهدید,ضرب و شتم] ۲۵ مورد
۱۰ محرومیت از تماس تلفنی و سایر حقوق زندانیان ۱۵ مورد
۱۱ محرومیت از تحصیل ۲۳ مورد
۱۲ فرافکنی و حاشیه سازی ۲۷ مورد
۱۳ ممانعت از سفر ۱ مورد
۱۴ صدور حکم حبس، تبعید، شلاق ۱۱ مورد
۱۵ آغاز دوران محکومیت حبس ۲مورد
۱۶ عدم دسترسی به وکیل یا دادرسی عادلانه ۳ مورد
۱۷ تفتیش منزل ۱۰ مورد
۱۸ ضبط وسائل ۹ مورد
۱۹ آزادی موقت و با قرار وثیقه ۸ مورد
۲۰ تفتیش عقیده ۲۳ مورد
۲۱ آزادی زندانیان با توجه به اتمام دوران حبس ۲ مورد
۲۲ محرومیت از حق ملاقات ۴ مورد
۲۳ محرومیت از حقوق شهروندی ۲۸ مورد
۲۴ جمع کل موارد  ۲۴۰ مورد

 

مسیحیان
جمهوری اسلامی کمر به نابودی مسیحیت بسته است، واقعیتی است تلخ در مورد جفا بر مسیحیان ایران؛ مسیحیانی که به خاطر دگراندیشی و تغییر دین از سوی حکومت مذهبی جمهوری اسلامی مورد اتهام و محکومیت قرار می‌گیرند. جفا بر مسیحیان در کشورهای اسلامی رو به رشد است و روزانه مسیحیان بسیاری مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند. در جمهوری اسلامی ایران نیز، تعداد بی‌شماری از مسیحیان به خاطر تغییر دین و فعالیت‌های مذهبی‌شان زندانی‌شده، مورد اتهام و محکومیت قرار می‌گیرند. در حال حاضر بر اساس گزارش سازمان‌های مدافع حقوق مسیحیان در ایران گفته می‌شود تعداد زیادی از مسیحیان شناخته‌شده تنها به جرم‌هایی نظیر اقدامات بشارتی و یا آموزش و پخش انجیل در زندان به سر می‌برند و یا دیگر شهروندان مسیحی با عناوین جاسوسی محکوم می‌شوند و بسیاری از نوکیشان مسیحی تحت جفا قرارگرفته و با ضربات شلاق به جرم روزه‌خواری و شرب خمر در مراسم عشاء ربانی یا شکنجه و آزار در سلول خود در زندان‌های ایران مواجه شده و بعضاً حتی تحدید به مرگ شده‌اند. فشار دستگاه‌های امنیتی و قضایی بر کلیساها همچنان ادامه دارد و در ادامه سلسله محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی مسئولان امنیتی، کلیساهای تبشیری رسمی، کلیسای جماعت ربانی مرکز در تهران، کلیسای پروتستان عمانوئیل، کلیسای انجیلی پطرس واقع در تهران و … یا به اجبار تن به همکاری با نهادهای امنیتی و تن دادن به خواسته‌های آنان مبنی بر افشای فهرست اعضای این کلیساها به همراه سایر مشخصات ایشان من‌جمله شماره ملی، بستن درهای خود را به روی ایمان داران و نوکیشان مسیحی فارسی‌زبان و عدم برگزاری مراسم به زبان فارسی داده‌اند و یا به کل تعطیل، رهبران آنان جمهوری مانند روبرت آسریان دستگیر و با احکام غیرمنصفانه و بلندمدت مواجه شده‌اند. حتی کلیساها از پذیرش فارسی زبانان خودداری میکنند و باید مراسم خود را به زبان غیر از فارسی برگزار نمایند . صدور احکام حبس برای مسیحیان ایران‌ همچنان ادامه دارد؛ با این‌ که در قانون اساسی ایران آزادی دینی مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان به رسمیت شناخته‌شده ولی عملکرد حکومت در برابر تبلیغات دینی و اجرای مناسک مذهبی آنان تاکنون نشان داده است که اصول مندرج در قانون اساسی در مورد آزادی دین و مذهب و عدم تفتیش عقاید، تنها سرپوشی برای نقض حقوق پیروان سایر ادیان در ایران بوده است. در قانون اساسی ایران مذهب شیعه‌ جعفری تنها مذهب رسمی ایران بوده و ارگان‌های مذهبی و امنیتی حکومت ایران تبلیغ اصول و مبانی این ادیان و مذاهب را تهدیدی برای ایدئولوژی غالب حکومتی قلمداد می‌کنند و این مسئله یکی از عمده دلایلی است که حاکمیت به واسطه‌ی آن، پیروان و مبلغین مسیحیت را سرکوب و با بستن کلیسای آنان، راه را برای تبلیغات دینی این دسته از پیروان ادیان در ایران ، سد می‌کند .


در تابستان ۱۳۹۸

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از محبت نیوز، روز دوشنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۹۸، در پی یورش ماموران امنیتی به منازل شخصی شهروندان مسیحی ۸ تن از این شهروندان را بازداشت و پس از تفتیش منازل آن‎ها کتاب‌‎های مقدس، جزوات مسیحی، نمادهای مسیحی از جمله صلیب‌‎های چوبی، نقاشی‎ها و تابلوها، چندین لپ‌تاپ، موبایل و حتی، کارت و مدارک شناسایی آنها و کارت‌‎های بانکی را ضبط و با خود بردند.


خبرگزاری حقوق بشر در ایران بنقل از فارس نزدیک به سپاه، در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸، یوناتن بت‌کلیا نماینده مسیحیان آشوری در مصاحبه به این خبرگزاری,  تلاش کرده واقعیت‌های مربوط به رفتار و زندگی این نماینده بدسابقه که از دانه درشت‌های سرکوب مسیحیان در ایران است را لاپوشانی کند و به همین بهانه به نوکیشان مسیحی نیز حمله کرد. 


به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از محبت نیوز، مسیحیت در خوزستان قدمتی به تاریخ این دیار دارد و سالیان سال مسیحیان و مردم این استان با همزیستی مسالمت آمیز در سرزمین آبا و اجدادی خود زندگی می کردند به گونه‌ای که مرکز اهواز قدیم محل سکونت مسیحیان بوده است اما اکنون با توجه به مشکلاتی که برای آنها به وجود آمده است جز تعداد محدودی بقیه مهاجرت کرده اند و همینطور کلیساهای مسیحیان در استان خوزستان اکثرا یا مخروبه شدند و یا در برخی موارد تغییر کاربری داده اند.


به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان ماده ۱۸, روز یکشنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸, میلاد گودرزی، علیرضا نورمحمدی، شهاب الدین شاهی, امین خاکی و یعقوب ناطقی, ۵ تن از نوکیشان مسیحی غیر تثلیثی, که از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج متهم ردیف اول این پرونده به دلیل تکرار جرم به تحمل ۱۴ ماه حبس تعزیری و سایر متهمان هر یک به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند جهت اجرای حکم حبس به زندان مرکزی کرج منتقل شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان ماده ۱۸, طی روزهای دوشنبه ۲۴ و سه شنبه ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸, سام خسروی, مریم فلاحی, ساسان خسروی, مرجان فلاحی, خاتون فتح الله زاده, فاطمه طالبی و حبیب حیدری و پوریا پیما, ۸ تن از نوکیشان مسیحی ساکن استان بوشهر که در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به سلول انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شده بودند پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع وثیقه برای هر نفر ۳۰۰ میلیون تومان بطور موقت آزاد شدند.


به گزارش محبت نیوز, روز شنبه ۲۹ تیرماه ۱۳۹۸, سوادا آغاسر, شهروند مسیحی محبوس در بند ۷ زندان اوین با توجه به سپری کردن یک سوم مجموع محکومیت حبس و تائید در خواست آزادی مشروط از دادستان تهران و مسئولان قضائی از زندان آزاد شد. درخواست آزادی مشروط “سوادا آغاسر” تقریبا از حدود ۱ سال پیش تایید شده بود اما اجرا نمی‎شد و این زندانی مسیحی را با عدم اجرای درخواست مورد اذیت و آزار قرار می دادند.
به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲ مردادماه ۱۳۹۸, عبدالرضا علی حق نژاد, شهروز اسماعیل دوست, بهنام اخلاقی, بابک حسین زاده و مهدی خطیبی, پنج تن از نوکیشان مسیحی غیرتثلیثی, ساکن رشت از بابت پرونده مفتوحه خود که درخواست حضور “وحید مشگانی فراهانی” را بعنوان وکیل پرونده خود داشتند در پی ممانعت شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” فقط قادر به تعیین وکیلی خواهند بود که دادگاه برای آنها تعیین می کند! همچنین خلیل دهقانپور, حسین کدیور, کمال نعمانیان و محمد وفادار, ۴ تن دیگر از این نوکیشان مسیحی در پی ممانعت “محمد مقیسه” از حق انتخاب وکیل تصمیم گرفتند که به تنهائی و بدون حضور وکیل از خودشان در دادگاه دفاع کنند!
به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۹ شهریورماه ۱۳۹۸، فاطمه باختری جهت تحمل مدت محکومیت ۱ ساله خود به زندان اوین منتقل شد.فاطمه باختری و زمان فدایی در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۹۶ توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شدند.


به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۱۲ شهریورماه ۱۳۹۸, “کاویان فلاح محمدی”, نوکیش مسیحی و “شامیرام عیسوی” شهروند مسیحی آشوری, ساکن تهران که پیش از این توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران در ۲ پرونده جداگانه به ترتیب به تحمل ۱۰ سال و ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, به ریاست قاضی “احمد زرگر” مورد محاکمه قرار گرفتند. 

ردیف موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ بازداشت و بیخبری ۱۳ مورد
۲ محاکمه ۲ مورد
۳ بلاتکلیفی افراد بازداشت شده ۵ مورد
۴ عدم دسترسی به وکیل یا دادرسی عادلانه ۹ مورد
۵ فرافکنی و حاشیه سازی ۸ مورد
۶ جلو گیری از آزادی زندانیان با وجود اتمام محکومیت ۱ مورد
۷ آغاز دوران محکومیت حبس ۶ مورد 
۸ تفتیش منزل ۸ مورد
۹ ضبط وسائل ۸ مورد
۱۰ آزادی موقت و با قرار وثیقه ۱۲ مورد
۱۱ جمع کل ۷۲ مورد

 

دراویش گنابادی

دراویش گنابادی و نعمت اللهی با جمعیتی بالا در ایران با موارد گسترده ای از نقض حقوق شهروندی دست و پنجه نرم می کنند.  در بهمن و اسفند ۱۳۹۶, در خیابان گلستان واقع در محله پاسداران  تهران,  درگیری و زد وخورد دراویش گنابادی با نیروهای امنیتی به شکل بسیار گسترده ای رقم خورد.  در تنش‌هایی که میان پلیس ایران و شماری از دراویش گنابادی ایجاد شد نهایتاً به کشته شدن ۳ مأمور پلیس و ۲ عضو بسیج و بازداشت حدود ۳۰۰ درویش در اول اسفند منجر شد. این تنش‌های زمانی آغاز شد که دراویش نعمت‌اللهی گنابادی در اعتراض به ایجاد محدودیت علیه رهبر یا قطب خود، نورعلی تابنده ملقب به مجذوبعلی شاه، در منطقه پاسداران در شمال تهران تجمع کرده بودند. با گسترش این درگیری جامعه‌ی دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی شاهد موج تازه‌ای از سرکوب، آزار و اذیت هم‌ کیشان خود بودند. در این نوع از برخوردهای امنیتی و سرکوب گرایانه بر ضد دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادی رقم خورد و دامنه این اتفاقات به حدی گسترش پیدا کرد که نیروهای امنیتی اقدام به محاصره گلستان هفتم واقع در خیابان پاسداران تهران کردند و می‌خواستند قطب دراویش گنابادی یعنی آقای نورعلی تابنده را به جرم اقدام علیه امنیت ملی دستگیر کنند که با دراویش با خط قرمز خواندن بازداشت دکتر تابنده ” یک پیرمرد نحیف ۹۰ ساله” مقاومت و درگیری دراویش با نیروهای امنیتی انجامید و دراویش به شدت ایستادگی جانانه ای در مقابل نیروهای امنیتی نمودند . اميرعلی محمدی لباف از دراویش گنابادی صبح روز یکشنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۷,  در کلانتری ۱۰۶ نامجو احضار و بازجوئی و مور تفتیش عقیده قرار گرفته و به شدت ضرب و شتم میشود. گفتنی است چند تن از دراویش با اطلاع از بازداشت وی، فوراً به این کلانتری مراجعه کردند که این امر منجر به آزادی آقای لباف و بازداشت نعمت‌الله ریاحی دیگر درویش گنابادی می‌شود. آقای نعمت‌الله ریاحی عصر همان روز به صورت پنهانی از کلانتری ۱۰۶ به دادسرای ناحیه هفت منتقل و از آنجا به مأمورین امنیتی تحویل داده شده است . این اتفاقات و جو ملتهب ادامه پیدا کرد تا عصر روز ۲۹ بهمن که این درگیریها شکل تازه ای به خود گرفت و قضیه از آنجا شکل گرفت که جمعی از دراویش با تجمع در مقابل کلانتری ۱۰۶ نامجو خواستار آزادی نعمت الله ریاحی بودند که این تجمع مسالمت آمیز آنها با هجوم نیروهای یگان ویژه ناجا به کشتار ۳ مامور پلیس و دو بسیجی و ضرب و شتم شدید بسیاری از دراویش و کشته شدن ۵ تن از دراویش و تخریب منازل شهروندان و اتومبیلهای آنها و بازداشت بیش از ۳۰۰ تن از دراویش منجر گردید. 

ردیف  موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ فرافکنی و حاشیه سازی ۱ مورد
۲ محرومیت از حقوق شهروندی  ۱ مورد
۳ آزادی زندانیان با توجه به اتمام دوران محکومیت حبس تعزیری ۲ مورد
۴ جمع کل  ۲ مورد

 

سایر پیروان ادیان

حاکمیت کنونی ایران و سران آن اعتقاد دارند که برخی از گروه‌های مذهبی دشمنان کشور هستند، زیرا باورهای مذهبی آن‌ها ممکن است وفاداری به‌نظام را دچار چالش کنند و به بهانه حفظ امنیت سیاسی، سرکوب فعالیت‌های مذهبی را سرلوحه عناد با ادیان دیگر را قرار داده‌اند. این نکته حائز اهمیت است که دستگاه امنیتی حکومت ایران و به طور خاص وزارت اطلاعات دارای بخش‌هایی برای مقابله با ادیان، عرفان‌ها و جمعیت‌های فکری-دینی است که در چارچوب پذیرش فکری ایدئولوژی حکومت ایران نیستند.

در تابستان ۱۳۹۸
به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۲۰ تیرماه ۱۳۹۸, حسین سپنتا, زندانی سیاسی زرتشتی, محبوس در زندان عادل آباد شیراز که در حال سپری کردن محکومیت حبس ۱۰ ساله خود در این زندان می باشد به دلیل آنچه که ممانعت مسئولان قضائی و دادستان شیراز با تقاضای آزادی مشروط و یا اعطای مرخصی است دست به اعتصاب غذا زده و علیرغم گذشت بیش از ۶۰ روز هیچگونه توجهی از سوی مسئولان زندان عادل آباد در جهت توجه به درخواست این زندانی سیاسی صورت نگرفته است و این زندانی سیاسی در وضعیت وخیم جسمانی قرار دارد.

ردیف  موارد نقض حقوق بشر جمع موارد
۱ ممانعت از مرخصی به زندانیان ۱ مورد
۲ اعتصاب غذا ۱ مورد
۳ فرافکنی و حاشیه سازی ۱ مورد
۴ محرومیت از درمان و دسترسی به خدمات پزشکی ۱ مورد
۵ محرومیت از حقوق شهروندی ۱ مورد
۶ جمع کل ۵ مورد

 

برچسب هافعال حفوف بشر حمیدرضا تقی پورفعال حقوق بشر حمیدرضا تقی پور دهقان تبریزیمسیحیمسیحیانمسیحیان فارس زبانمسیحیان فارس زبان ایرانمسیحیان آشوریمسیحیان ایرانمسیحیان تبشیریمسیحیان جفا دیدهنقض حقوق پیروان ادیان در ایراننقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیاننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایراننوکیشان مسیحینوکیشان مسیحی در ایرانوبسایت حقوق بشر در ایرانگزارشگزارش نقض حقوق پیروان ادیانگزارش نقض حقوق بشرگزارش نقض حقوق بشر در ایرانگزارش آماریگزارشهای آماریگزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایرانگزارشات ماهیانه نقض حقوق پیروان ادیانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلتیهای مذهبیاهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل سنتاهل سنت ایراناهل سنت در ایراناخبار هفتگی نقض حقوق پیروان ادیان در ایرانادیان در ایرانبهاییبهائیحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی بهاییان در ایرانحقوق شهروندی بهائیان در ایرانحمیدرضا تقی پورحمیدرضا تقی پور دهقان تبریزیدادگاهی دراویش گنابادیدراویشدراویش گنابادیدراویش گنابادی در ایراندراویش در ایراندراویش زندراویش طریقت نعمت اللهیدراویش طریقت نعمت اللهی گنابادیدراویش طریقت نعمت الهیدراویش طریقت نعمت الهی گنابادیدراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادیسخنرانی حمیدرضا تقی پورسرکوب نوکیشان مسیحیسرکوب نوکیشان مسیحی در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبی در ایرانسرکوب دراویش گنابادیسرکوب دراویش گنابادی در ایرانسرکوب دراویش در ایرانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: