•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

اجرای حکم اعدام رزگار زندی, متهم به قتل در زندان مرکزی سنندج

0
873

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز جاری, حکم اعدام “رزگار زندی”, زندانی متهم به قتل محبوس در زندان مرکزی سنندج به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان حقوق بشر ایران, سحرگاه امروز سه شنبه ۹ مهر ماه ۱۳۹۸, “رزگار زندی”, شهروند ۲۴ ساله ساکن شهرستان سنندج از توابع استان کردستان که پیش از این از بابت اتهام قتل عمد بازداشت و به قصاص نفس “اعدام” محکوم شده بود اعدام شد. 

براساس این گزارش, رزگار زندی, شهروند ساکن سنندج, در سال ۱۳۹۴، متعاقب یک درگیری در میدان نبوت شهر سنندج بازداشت شد که به قتل شخصی از نزدیکان وی منجر شده بود.

رزگار زندی, از چند روز پیش از اجرای حکم اعدام از بند عمومی زندان مرکزی سنندج خارج و جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود. 

فعالان مدنی و مخالفان اعدام در سنندج در طی روزهای گذشته تلاش‌های بسیاری کردند تا خانواده مقتول را راضی کنند از اعدام رزگار زندی صرف نظر کنند.

همچنین سازمانهای مدافع حقوق بشر پیشتر نسبت به خطر اعدام قریب الوقوع “رزگار زندی” که پدر یک کودک ۳ ساله است هشدار داده بودند

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلام نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.