•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

عباس لسانی, فعال ملی مدنی به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد

0
674
عباس لسانی فعال ملی مدنی

حقوق بشر در ایران – روز جاری, شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل, با صدور حکمی, عباس لسانی, فعال ملی مدنی ساکن این شهرستان را به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. این فعال ملی مدنی در مرحله بدوی به تحمل ۸ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به استان یزد محکوم شده بود و این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر از ۷ سال حبس تعزیری به ۱۵ سال حبس تعزیری افزایش پیدا کرد. همچنین ۲ سال تبعید این فعال ملی مدنی به استان یزد هم توسط دادگاه تجدیدنظر تائید شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۹ شهریور ماه ۱۳۹۸, عباس لسانی, فعال ملی مدنی ساکن اردبیل, که پیش از این و توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به تحمل ۷ حبس تعزیری محکوم شده بود با توجه به ارجاع پرونده به دادگاه تجدیدنظر و بررسی مجدد توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل به ریاست “ناصر عتباتی” دادستان وقت و قاضی فعلی شعبه مذکور و با حضور ۲ مستشار دادگاه بنامهای ” بلال مظفری ” و “مرحمت شهباززاده” به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری افزایش پیدا کرد. همچنین ۲ سال تبعید این فعال ملی مدنی به استان یزد هم توسط دادگاه تجدیدنظر تائید شد. این در حالی است که وی در دادگاه بدوی به تحمل ۸ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید محکوم و از برخی اتهامات تبرئه شده بود. حکم صادره روز جاری به وکیل مدافع عباس لسانی ابلاغ شد. جلسه دادرسی بر پرونده عباس لسانی, در مرحله تجدیدنظر خواهی در تاریخ ۲۵ شهریور ماه سالجاری برگزار شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ امروز شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل, ؛که ریاست آن برعهده “ناصر عتباتی” دادستان وقت و قاضی فعلی شعبه مذکور و با حضور ۲ مستشار دادگاه بنامهای ” بلال مظفری ” و “مرحمت شهباززاده” میباشد عباس لسانی را از بابت اتهامات؛ “تحریک و تشویق اقوام ترک در استان آذربایجان غربی از طریق سخنرانی و مصاحبه با رسانه‌های معاند نظام ”، “تشکیل، اداره و عضویت در گروه به اصطلاح مدنی و قومی گاماج (شاخه اصلی) بوسیله چارت ترسیمی منتظم در پرونده توام با شکل‌گیری مجامع” ، “سخنرانی با هدف بر هم زدن امنیت ملی” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار مطالب موهن بواسطه مصاحبه با مجامع، رسانه‌های گروهی معاند نظام با هدف ضدیت با کلیت نظام به نحو مستمر و مداوم” در مجموع به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که البته ۲ سال نسبت به حکم صادره توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل در مرحله بدوی  و ۵ سال به اتهاماتی که در همان دادگاه از آنها رأی برائت گرفته بود اضافه شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه به رای صادره توسط دادگاه تجدیدنظر و دادنامه صادره عباس لسانی به تحمل ۱۰سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید از بابت اتهامات ” تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور ” که در طی روند دادرسی هیچگاه تفهیم اتهام نشده بود محکوم شده  و از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت ملی ” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

عباس لسانی, فعال ملی مدنی در مرحله بدوی طی ۴ جلسه دادرسی به جهت ارائه دفاعیات خود از بابت همین پرونده در محل شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست “قاضی خدادادی” حاضر شده بود و از بابت اتهامات منتسب شده به وی دفاعیات خود را به دادگاه ارائه کرده بود. 

همزمان با ابلاغ حکم صادره توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به عباس لسانی و محکومیت این فعال ملی مدنی در مرحله بدوی به تحمل ۸ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به استان یزد یک منبع نزدیک به وی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛ با توجه به رای صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست “قاضی خدادادی” عباس لسانی, فعال ملی مدنی از بابت اتهامات منتسبه در کیفرخواست ارائه شده از سوی دادستان عمومی و انقلاب اردبیل تبرئه شد. اما از بابت اتهام دیگری که هیچگاه به وی تفهیم نشده بود ” تشکیل گروه و دسته به قصد برهم زدن امنیت کشور” به تحمل ۸ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهر یزد محکوم شده بود. 

این فعال ملی مدنی, در این پرونده از بابت اتهامات؛ “تشکیل، اداره و عضویت در گروه به اصطلاح مدنی و قومی گاماج (شاخه اصلی) بوسیله چارت ترسیمی منتظم در پرونده توام با شکل‌گیری مجامع, رسانه‌های گروهی معاند نظام با هدف ضدیت با کلیت نظام به نحو مستمر و مداوم”، فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار مطالب موهن بواسطه مصاحبه با مجامع، سخنرانی با هدف بر هم زدن امنیت ملی”, “تحریک و تشویق اقوام ترک در استان آذربایجان غربی از طریق سخنرانی و مصاحبه با رسانه‌های معاند نظام و متعاقبا انتشار آن با هدف جنگ با اقوام کرد” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

عباس لسانی پیش از این و طی حکمی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. جلسه رسیدگی بر این پرونده در تاریخ ۲۴ فروردین ماه سالجاری بصورت غیابی و بدون حضور لسانی از سوی شعبه مذکور و به ریاست قاضی خوبیار برگزار شده بود. 

لسانی از تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷ پس از بازداشت در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز به بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل منتقل و پس از هفته‌ها بی‌خبری مطلق و نامعلوم بودن علت بازداشت در اوایل اسفند ماه سال ۱۳۹۷ توسط معاونت دادستان اردبیل« توسط قاضی نونهال» با چهار اتهام «ترغیب و تحریک مردم آذربایجان غربی برای مسلح شدن»، «اقدام علیه امنیت ملی»، «تشکیل گروه غیرقانونی» و «تبلیغ علیه نظام»  مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و سپس در تاریخ ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۷ توسط شعبه ویژه بازپرسی دادگاه انقلاب اردبیل  مورد محاکمه قرار گرفت. 

این فعال ملی مدنی در سال ۱۳۹۷ طی ۲ سخنرانی که ویدیوهای آن در حجم گسترده منتشر شد فعالان ملی مدنی را جهت حضور جدی در تجمعاتی چون مراسمات قلعه‌ بابک فراخوانده بود. 
وی پس از این فراخوانها و در آستانه تجمعات مراسم قلعه بابک در روز ۱۱ تیرماه سال ۱۳۹۷ بازداشت و به اداره اطلاعات تبریز منتقل شد. همزمان با بیش از ۸۰ نفر دیگر نیز در سراسر آذربایجان بازداشت و تحت شکنجه قرار گرفتند. 

این فعال ملی مدنی سرانجام در شعبه ۱۱ بازپرسی تبریز به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق سخنرانی در مراسم خاکسپار” حسن دمیرچی ” تفهیم اتهام در تاریخ ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۷ با قرار وثیقه تا زمان تشکیل دادگاه بطور موقت آزاد شده بود. 

عباس لسانی بعدها از طریق اس‌ام‌اس جهت حضور در دادگاه فراخوانده شد که به جهت غیر قانونی بودن این نوع احضار از حضور در آن دادگاه امتنا ورزید.

دادگاه پس از صدور رأی غیابی در امتداد ابلاغها از طریق اس‌ام‌اس، حکم صادره را به مرحله اجرا درآورد.

لازم به ذکر است که در زمان بازداشت عباس لسانی جهت سپری کردن حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری با اعتراض آقای لسانی مبنی بر غیرقانونی بودن روند دادرسی منجر شد که شعبه دوم انقلاب تبریز این اعتراض را قانونی و با تعیین زمان جدید واخواهی برای این پرونده او را چند روز بصورت موقت آزاد کرد.

عباس لسانی در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷, پس از برگزاری جلسه دادرسی از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز از بابت پرونده ای دیگر که در آن به تحمل ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود در محل دادگاه بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان مرکزی اردبیل منتقل شد. 

عباس لسانی,  در بیش از دو دهه گذشته به جهت فعالیتهای مستمر خود به دفعات  بازداشت،شکنجه ، تبعید و متحمل حبس شده است.

علیرغم اعتراض سازمانهای مدافع حقوق بشر از جمله سازمان عفو بین الملل به بازداشت شرکت کنندگان در مراسم سالانه قلعه بابک و تاکید بر آزادی بی قید و شرط این فعالین ، قوه قضاییه و نیروهای امنیتی بسیاری از فعالین را در این خصوص مورد پیگرد قرار داده اند.

اصل‏ ۲۷ قانون اساسی ایران تشکیل‏ اجتماعات‏ و راه‏ پیمایی‏ ها، بدون‏ حمل‏ سلاح‏، به‏ شرط آن‏ که‏ مخل‏ به‏ مبانی‏ اسلام‏ نباشد، را آزاد اعلام کرده است‏.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران میباشد و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار می‌گیرند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: