•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

زندان لاکان رشت: انتقال ۱زندانی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

0
758

حقوق بشر در ایران – روز پنجشنبه ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, محسن خجسته, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان رشت که پیش از این از سوی دادگاه و دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شده بود جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان حقوق بشر ایران, صبح روز پنجشنبه ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, محسن خجسته, اهل شهرستان آستارا, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان لاکان رشت که پیشتر توسط دادگاه کیفری و دیوان عالی کشور حکم اعدام وی تائید شده جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شد و طی روزهای آتی حکم وی اجرا می شود. 

براساس این گزارش: “محسن خجسته, دارای دختری ۱۱ ساله و پسری ۸ ساله میباشد. وی پیش از این در آبان ماه سالجاری, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود ولی با توجه به اخذ مهلت از مسئولان زندان جهت کسب رضایت ولی دم مقتول از سلول انفرادی به اندرزگاه بازگردانده شده بود”. 

لازم به ذکر است؛ وی  در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۵, با استفاده از اسلحه شکاری اقدام به تیراندازی به یک شهروند ۳۴ ساله, اهل آستارا با نام خانوادگی « ساسانیان » کرده بود که باعث به قتل رساندن وی شد. 

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

برچسب هاقاتل قتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد زندانیانقصاصقصاص نفسقصاص نفس در ایرانقصاص در ایرانمتهممتهم به قتلمتهم به قتل عمدمتهم به اعداممجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمحکوم به اعداممحسن خجستهمحسن خجسته قاتلمحسن خجسته قتلنقض حقوق بشر در ایراناتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام اعداماجرای قصاص نفساجرای حکم قصاصاجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناعداماعدام قتل عمداعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام محسن خجستهاعدام در ایراناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان محکوم به اعداماعدامیبخشش دو محکوم به اعدامحقوق شهروندی در ایراندیوان عالی کشوردادگاه کیفریزندان لاکان رشتزندان مرکزی رشتزندانیزندانی محکوم به اعدامزندانی اعدامیزندانیان متهم به قتلزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانزندانیان اعدامیزندانیان اعدامی در ایرانشلیک گلولهشهرستان آستارا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: