پنج شنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, نوامبر 30

بازداشت شدگان ۵ دی: منوچهر بختیاری و آصف بختیاری از بازداشت آزاد شدند

0
1456

حقوق بشر در ایران – در ساعات پایانی چهارشنبه ۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, منوچهر بختیاری, پدر پویا بختیاری از جان باختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, از زندان رجائی شهر کرج آزاد شد. همچنین آصف بختیاری, برادر منوچهر بختیاری نسز در تاریخ مذکور از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر چهارشنبه ۲ بهمن ماه ۱۳۹۸, منوچهر بختیاری, که فرزندش پویا بختیاری را در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه سالجاری از دست داده بود و پس از گذشت ۳۸ روز از قتل فرزندش, به همراه ناهید شیربیشه, مونا, مهرداد بختیاری و آصف بختیاری به ترتیب همسر, دختر و ۲ برادرش توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود پس از ۳۲ روز بازداشت به همراه آصف بختیاری از زندان رجائی شهر کرج آزاد شد. 

لازم به ذکر است؛ پیش از این و در تاریخ ۱۷ دی ماه ۱۳۹۸, ناهید شیرپیشه, مونا بختیاری به همراه مهرداد بختیاری, یکی از ۲عموی پویا بختیاری, از بازداشت آزاد شده بودند. 

در تاریخ ۲ دی ماه ۱۳۹۸, منوچهر بختیاری و ناهید شیربیشه والدین پویا بختیاری و همچنین مونا بختیاری خواهر وی به همراه آصف بختیاری و مهرداد بختیاری از جمله افرادی بودند که در شامگاه ۲ دی سالجاری بدون ارائه حکم قضائی توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. 

پس از بازداشت این خانواده توسط ماموران امنیتی خبرگزاری مهر که از رسانه های داخل ایران است به نقل از یک منبع مطلع اعلام کرد: “از آنجا که خانواده پویا بختیاری در روند پروژه ضدانقلابیِ ورشکستگان فراری” قرار گرفته بودند و “فعالانه بر اقدامات ساختار شکنانۀ خود اصرار ورزیدند” بازداشت شدند”.

این خبرگزاری همچنین ادعا کرده بود که بازداشت این خانواده “با حکم قضائی و در راستای صیانت از نظم و امنیت” و “جلوگیری از تداوم پروژه کشته سازی و تکرار اقدامات مسلحانه علیه مردم” انجام شده است.

این بازداشت پس از آن انجام شده بود که خانواده پویا بختیاری اعلام کرده بودند قصد دارند در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸, مراسم چهلمین روز کشته شدن فرزندشان را در بهشت سکینه شهرستان کرج برگزار کنند.

پدر و مادر پویا بختیاری پس از اعلام تصمیم خود برای برگزاری این مراسم، به وزارت اطلاعات احضار شده بودند و در آنجا از آنها خواسته شده بود که این مراسم را در مکانی سرپوشیده برگزار کنند. اما پس از ۳ ساعت بازجویی، والدین “پویا بختیاری” همچنان بر اجرای تصمیم خود پافشاری داشتند و به این ترتیب ارگانهای امنیتی آنها را بازداشت می کنند. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸, همزمان با برگزاری مراسم چهلم جانباختگان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, جو امنیتی در برخی از شهرهای کشور حاکم شده بود. نیروهای امنیتی و انتظامی امروز و روز گذشته در شهرهایی ازجمله تهران، کرج، اهواز، ماهشهر، شیراز، بهبهان، شهریار، اسلامشهر، قلعه حسن خان، رشت، تبریز، ارومیه، جوانرود، ایلام و … حضور گسترده‌ای داشتند. همچنین جو شدید امنیتی در اطراف آرامستان بهشت سکینه کرج، محل دفن “پویا بختیاری”، از جان باختگان تظاهرات اعتراضی آبان ماه شکل گرفت. شماری از شرکت کنندگان در مراسم چهلم جان باختگان در شهرهای شهریار, تهران, کرج, قزوین, کرمانشاه و رشت پس از بازداشت از سوی ارگانهای امنیتی و انتظامی و انتقال به بازداشتگاه سپس به وزارت اطلاعات و یا اطلاعات سپاه پاسداران منتقل شدند. 

در توضیحاتی بیشتر پیرامون این دور از تجمعات اعتراضی لازم به ذکر است؛ حقوق بشر در ایران, از اولین روز این اعتراضات از طریق انتشار فیلمهای کوتاه دریافتی در کانال تلگرام و در قالب گزارشهای جداگانه ای خبری به تفسیر اخباری را از چگونگی روند این تجمعات اعتراضی مدنی در شهرهای مختلف کشور منتشر کرد. این تجمعات اعتراضی که از تاریخ ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸, با هدف اعتراض به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی گسترش تورم و گرانی کالاها و خدمات برگزار شد تا روز ۲۸ آبان ماه ۱۳۹۸, ادامه پیدا کرد و در جریان این تجمعات تعداد بسیاری از شهروندان در شهرهای ایران کشته, زخمی و پس از آن تعداد بسیاری نیز بازداشت شدند. 

همچنین حقوق بشر در ایران با ارائه ۶ گزارش بصورت جداگانه و در تاریخ های مختلف از زمان آغاز این دور از تجمعات اعتراضی اسامی کشته شدگان را اطلاع رسانی کرده است. نکته حائز اهمیت این است که با توجه به عدم شفافیت در گردش آزاد اطلاعات در ایران و سرکوب گسترده آزادی بیان و قطع شدن اینترنت, محیط امنیتی حاکم بر کشور یقینا تعداد شهروندان کشته شده در این دور از تجمعات اعتراضی به مراتب بیش از این ارقام میباشد.

همچنین با توجه به تائید سازمان عفو بین الملل و گزارشهای میدانی که از طریق فعالان مدنی شهرستان شهریار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفت در جریان این تجمعات اعتراضی از تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸, در شهرستان شهریار و شهرک های حومه این شهرستان بیش از ۱۰۰ نفر از  در پی شلیک مستقیم ماموران امنیتی کشته شدند. همچنین گزارشهای بسیار از آمار بالای افرا زخمی شده در شهرستان شهریار و شهرکهای حومه آن برای حقوق بشر در ایران ارسال شده است. 

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان۱۳۹۸بازداشت شدگان تظاهرات آبان ۱۳۹۸آبانماه سالجانباختگان آبان ماه ۱۳۹۸چهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان پنج دی ماه ۱۳۹۸دی ماهتظاهرات آبان مان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضات آبان۱۳۹۸نافرمانی مدنی شهروندان در ایرانمنوچهربختیاریچهلم کشته شدگاناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۳۹۸جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشتشدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان ۵ دی ماه سال ۱۳۹۸ در ایرانحقوق بشر در ایرانتظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایراناعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸تجمعات آبان ۱۳۹۸منوچهر بختیاریچهلم پویا بختیاریتظاهرات اعتراضی آبان ماهمونا بختیاریدی ماه سال ۱۳۹۸مونابختیارینقض حقوق بشر در ایراننافرمانی مدنی در ایرانتجمعات اعتراضی آبان ۱۳۹۸هوست کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی شهروندان آبان ۱۳۹۸ناهیدشیربیشهتظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸چهلم جان باختگانآبان ماه 1398پنج دی ماه ۱۳۹۸مهردادبختیاریسرکوب شهروندان در ایرانتجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸آبان۱۳۹۸احراز هویت کشته شدگان آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸ناهید شیربیشهجان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸جان باختگان آبان ماه ۱۳۹۸چهلم جانباختگان اعتراضات آبان ماه 1398بازداشت شدگان آبان ماه سال ۱۳چهلم جانباختگاننقض حقوق شهروندی در ایراناعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه ۱۳۹۸آبان 1398تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸چهلم در گذشتچهلم پویا بختیاری در ۵ دیآصف بختیاریتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸بازداشت شدگان ۳ دی ماه ۱۳۹۸حقوق شهروندی در ایرانآبان ماه۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸تجمعات اعتراضی در ایران آبان ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبان ماهاعتراضات آبان ۱۳۹۸آبان ماه ۳۹۸بازداشت شدگان پنجم دی ماه ۱۳۹۸مهرداد بختیاریتظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸زندان رجائی شهر کرجآبانماه ۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸هویت کشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی آبانماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تجمعات آبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸دی ماه ۱۳۹۸

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: