•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

انتقال سجاد شهیری, فعال ملی مدنی به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز

0
841

حقوق بشر در ایران – روز پنجشنبه ۲۶ دی ماه ۱۳۹۸, سجاد شهیری, فعال مدنی ساکن شهرستان سولدوز « نقده », که طی روزهای گذشته توسط ماموران امنیتی لباس شخصی بازداشت شده بود بنا بر صدور نیابت قضائی به اداره اداره اطلاعات تبریز منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز پنجشنبه ۲۶ دی ماه ۱۳۹۸, با توجه به صدور نیابت قضائی برای بازداشت سجاد شهیری, فعال ملی مدنی ساکن شهرستان نقده که در بازداشت ارگانهای امنیتی بسر می برد این فعال ملی مدنی جهت بازجوئی و تفهیم اتهام از بابت اتهام “عضویت در گروه گاماج” از بازداشتگاه ارگانهای امنیتی در نقده به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز انتقال داده شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “با توجه به اطلاع نزدیکان و خانواده سجاد شهیری, فعال ملی مدنی که در بازداشت بسر می برد وی پس از بازداشت از بابت اتهام “عضویت در گروه گاماج”, با توجه به صدور نیابت قضائی صادره از سوی اداره اطلاعات تبریز, روز پنجشنبه ۲۶ دی ماه سالجاری به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز تحویل داده شد”. 

لازم به ذکر است, سجاد شهیری, فعال ملی مدنی ساکن شهرستان سولدوز « نقده », در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۹۸, در حالی که در خیابان با خودروی خود در حال تردد بود توسط نیروهای امنیتی لباس شخصی بازداشت و پس از توقیف خودروی وی این فعال ملی مدنی به مکان نامعلومی منتقل شد. 

این فعال مدنی پیش از این و در تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۹۸, به همراه میرموسی ضیا گرگری, از دیگر فعالان ملی مدنی ساکن شهرستان نقده, توسط شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ شهرستان نقده, از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری از نوع درجه ۸ محکوم شده بودند. 

در آن پرونده اتهام سجاد شهیری, در مراحل بازجوئی “عضویت در تشکیلات گاماج” و همچنین ” تبلیغ علیه نظام از طریق ایراد سخنرانی در مراسم شهدای سولدوز و منزل عباس لسانی” عنوان شده بود که در طی روند بازپرسی ۲ اتهام از پرونده ایشان حذف شد و هر ۲ نفر این افراد فقط از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” مورد محاکمه قرار گرفتند. 

سجاد شهیری, پیش از این هم در تاریخ ۱ تیرماه ۱۳۹۸, در هنگام تردد در خیابان توسط ماموران امنیتی شهرستان نقده بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات در ارومیه منتقل شده بود و پس از ۲۵ روز بازداشت با توجه به تمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه  با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۸۰ میلیون تومان موقتا آزاد شده بود. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برچسب هافعال ملیفعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ملی مدنی سجاد شهیریفعال ملی مدنی سجادشهیریفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهماموران امنیتینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایرانگروه تجزیه طلب گاماجانتقال فرد بازداشت شدهاداره اطلاعات تبریزبازجوییبازجوئیبازداشتبازداشت و بازجوئیبازداشت سجاد شهیریبازداشت سجادشهیریبازداشت شهروندان آذری در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعات تبریزتفهیم اتهامحقوق بشر در ایرانسجاد شهیریسجاد شهیری فعال ملی مدنیسجادشهیریسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ملی مدنی در ایرانسرکوب فعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذریسرکوب شهروندان آذری در ایرانسرکوب شهروندان ترکسرکوب شهروندان ترک در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبانسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانعضویت در گروه گاماج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: