•                  
سه شنبه , ۲۹ مهر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, اکتبر 20

زندان رجائی شهر: انتقال ۵ زندانی به سلول انفرادی جهت اجرای احکام اعدام

0
326

 حقوق بشر در ایران – صبح روز سه شنبه ۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, دستکم ۵ زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان رجائی شهر کرج که احکام اعدام آنها پیش از این توسط دادگاه و دیوان عالی کشور تائید شده بود جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, صبح روز سه شنبه ۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, نیما دشتیارپور, ۲۸ ساله متهم به قتل عمد محبوس در اندرزگاه ۱ به همراه  سجاد زهیری, ۳۰ ساله از اندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر کرج که پیش از این احکام اعدام آنها توسط مراجع قضائی تائید شده بود جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. همچنین حسین پاشا, از اندرزگاه ۲ به همراه محمود رحمتی معروف به « قاسم لولو », ۲۷ ساله محبوس در اندرزگاه ۲ از بابت به اتهام قتل جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. همچنین امین گراوند, دیگر زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در اندرزگاه ۲ به همراه این افراد جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “محمود رحمتی معروف به « قاسم لولو » و حسین پاشا, دو زندانی متهم به قتل عمد که از ۵ سال قبل در اندرزگاه ۲ زندان رجائی شهر کرج بودند جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. همچنین محمود رحمتی, متولد ۱۳۶۸, متاهل و دارای ۲ فرزند می باشد”. 

این منبع مطلع همچنین پیرامون امین گراوند, دیگر زندانی متهم به قتل عمد که جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده گفت: “امین گراوند, دارای ۴۵ سال سن و از سال ۱۳۸۰ در زندان رجائی شهر می باشد و از اندرزگاه ۲ این زندان جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد”. 

این منبع مطلع در خاتمه همچنین افزود: “اخیرا بنا به دستور محمد شهریاری, سرپرست دادسرای امور جنایی تهران, اجرای احکام اعدام در زندان رجائی شهر کرج, از ۱ نوبت در هفته به ۲ نوبت افزایش پیدا کرد”. 

لازم به ذکر است, محمود رحمتی, معروف به « قاسم لولو », متولد ۱۳۷۳, پیش از این و در اواخر آذر ماه ۱۳۹۸, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود که در تاریخ ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۸, پس از اخذ مهلت از مسئولان قضائی جهت کسب رضایت ولی دم مقتول به اندرزگاه ۲ بازگردانده شده بود. 

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

برچسب هازندان رجائی شهرحکم اعدامحذف مجازات اعداممسوولان زندان رجائی شهرمجازات اعداممجازات اعدام در ایرانمتهم به قتلنقض حقوق بشر در ایراناتهامزندان رجایی شهرنقض حقوق شهروندی در ایرانزندانی متهم به قتلحقوق شهروندی در ایرانمتهم به قتل عمداعدام در زندان رجائی شهراتهام قتلزندان رجائی شهر کرجزندان رجایی شهر کرجمجازات اعدام ایرانزندان رجائیزندان رجاییحکم اعدام در ایرانمتهم به اعدامبند دارالقرآناعدام زندانیان در ایراناعدام زندانی متهم به قتلاعدام در زندان رجائی شهر کرجاعدام زندانیان متهم به قتلزندان متهم به قتلاتهام قتل عمدزندان رجایی شهر در کرجسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجاندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر کرجاندرزگاه ۲ زندان رجائی شهر کرجزندانیان متهم به قتلاتهام زندانیاناعدام اجرای حکم اعدامسلول انفرادی زندانیانزندانیان متهم به قتل در ایراناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجسلول انفرادی زندان رجائی شهرسلول انفرادی در زنداناعدام در زندان رجائی کرجاجرای احکام اعدامزندانیان متهم به قتل عمداتهام قتل در ایرانزندان رجائی شهر در ایرانحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام زندانیان در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانزندان رجائی شهر در کرجاعدام محمود رحمتیمجازات اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیان در ایرانمحمود رحمتیقاسم لولواجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهراتهام قتل عمد در ایرانزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانسلول انفرادی در زندان رجایی شهر کرجسجاد زهیریسجادزهیریاعدام سجاد زهیرینیما دشتیارپوراعدام نیما دشتیارپورهم پروندهاندرزگاه۲ زندان رجائی شهر کرجحسین پاشااعدام حسین پاشاامینامین گراونداعدام امین گراوندمتهمان به قتل عمد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: