•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

اجرای احکام اعدام دستکم ۴ زندانی متهم به قتل در زندان رجائی شهر کرج

0
2454

حقوق بشر در ایران – سحرگاه امروز یکشنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, احکام اعدام دستکم ۳ تن از زندانیان متهم به قتل عمد و محبوس در زندان رجائی شهر کرج که پیش از این جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند به اجرا در آمد. همچنین ۲ نفر از زندانیان که ۱ نفر موفق به جلب رضایت ولی دم مقتول شد و دیگر زندانی متهم به قتل هم در پی اخذ مهلت از مسئولان زندان به اندرزگاههای خود بازگردانده شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه امروز یکشنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, نیما دشتیارپور ۲۸ ساله متهم به قتل عمد محبوس در اندرزگاه ۱ به همراه سجاد زهیری, ۳۰ ساله از اندرزگاه ۱, هر ۲ متهم در ۱ پرونده و از بابت اتهام قتل عمد به همراه حسین پاشا, دیگر زندانی متهم به قتل عمد از اندرزگاه ۲ زندان رجائی شهر که پیش از این جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند احکام اعدام آنها به اجرا درآمد. همچنین محمود رحمتی معروف به « قاسم لولو », ۲۷ ساله محبوس در اندرزگاه ۲ پس از اخذ رضایت از ولی دم مقتول و همچنین بهنام قره داغی, با ۳۳ سال سن از اندرزگاه ۱ پس از کسب مهلت از مسئولان قضائی جهت جلب رضایت به اندرزگاههای خود بازگردانده شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “از میان زندانیان متهم به قتل عمد و محکوم به اعدام از اندرزگاههای ۱ و ۲ زندان رجائی شهر کرج که طی روزهای گذشته جهت اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند دستکم اعدام نیما دشتیارپور به همراه سجاد زهیری از اندرزگاه ۱ و هر ۲ متهم در ۱ پرونده و از بابت اتهام قتل عمد به همراه حسین پاشا, دیگر زندانی متهم به قتل عمد از اندرزگاه ۲ به اجرا در آمد. 

این منبع مطلع همچنین گفت: “حکم اعدام بهنام قره داغی از اندرزگاه ۱ پس از اخذ مهلت از مسئولان زندان جهت جلب رضایت ولی دم مقتول به همراه محمود رحمتی معروف به « قاسم لولو » از اندرزگاه ۲در پی جلب رضایت ولی دم مقتول به اندرزگاه زندان رجائی شهر بازگردانده شدند. 

لازم به ذکر است؛ با توجه انتقال تعداد زیادی از زندانیان متهم به قتل عمد به سلول انفرادی جهت اجرای احکام اعدام احتمال اعدام تعداد بیشتری از اسامی که توسط حقوق بشر در ایران شناسائی شد دور از ذهن نیست. 

در تاریخ ۸ بهمن ماه ۱۳۹۸, نیما دشتیارپور, به همراه سجاد زهیری از اندرزگاه ۱ و حسین پاشا, از اندرزگاه ۲ به همراه محمود رحمتی معروف به « قاسم لولو » و امین گراوند, از اندرزگاه ۲ جهت اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند. 

همچنین در تاریخ ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, بهنام قره داغی, با ۳۳ سال سن, محمد نیک بنیاد و مهدی فتوت, دستکم ۳ زندانی متهم قتل و جملگی از اندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر کرج جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند که تا لحظه تنظیم گزارش از وضعیت اجرا یا عدم اجرای احکام اعدام محمد نیک بنیاد و مهدی فتوت اطلاعی در دست نیست. 

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

برچسب هاقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاسم لولومجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمحمود رحمتیمسئولان قضاییمسئولان قضائینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننیما دشتیارپورنافرمانی مدنیاندرزگاه ۱ زندان رجایی شهر کرجاندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر کرجاجرای احکام زندان اویناجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناحکام اعداماحکام اعدام در ایراناخبار سرکوب شهروندان در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام متهماعدام محمود رحمتیاعدام مخفیانهاعدام نیما دشتیارپوراعدام بهنام قره داغیاعدام حسین پاشااعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان محکوم به اعداماعدام زندانیان در ایراناعدامیاعدامیانبهنام قره داغیحقوق شهروندیحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانحذف مجازات اعدامحسین پاشازندان رجاییزندان رجایی شهرزندان رجایی شهر کرجزندان رجایی شهر در کرجسلول انفرادیسلول انفرادی زندان رحائی شهر کرجسلول انفرادی زندانیانسجاد زهیریسجادزهیریسرکوب شهروندان در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: