•                  
سه شنبه , ۲۱ مرداد , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, آگوست 11

احکام اعدام دستکم ۳ زندانی در زندانهای عادل آباد شیراز و دستگرد اصفهان اجرا شد

0
216

حقوق بشر در ایران – سحرگاه ۲۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, احکام اعدام دستکم ۲ زندانی متهم به جرائم قتل عمد و تجاوز, محبوس در زندان عادل آباد شیراز به اجرا در آمد. همچنین حکم اعدام حسن سرائی, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان دستگرد اصفهان هم به اجرا در آمد. یک زندانی دیگر نیز در زندان دستگرد اصفهان, با هویت نامشخص که از بابت اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود در زمان اجاری حکم موفق به اخذ مهلت از مسئولان برای جلب رضای ولی دم مقتول شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان حقوق بشر ایران, سحرگاه چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, هادی ماهی و صادق اکبرپور, دو زندانی و در یک پرونده مشترک از بابت اتهامات قتل عمد و تجاوز, محبوس در زندان عادل آباد شیراز که پیش از این از سوی دادگاه و دیوان عالی کشور احکام اعدام این افراد مورد تائید قرار گرفته بود اعدام شدند. همچنین روز پنجشنبه ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, حسن سرائی, زندانی محبوس در زندان دستگرد اصفهان که پیش از این از بابت اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود حکم وی به اجرا در آمد. 

لازم به ذکر است این ۲ زندانی پس از بازداشت در سال ۱۳۹۵ و طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده در زندان عادل آباد شیراز بودند. 

پیرامون حسن سرائی, ۳۶ ساله و محبوس در زندان دستگرد اصفهان, حائز اهمیت است که این زندانی متهم به قتل عمد در سال ۱۳۹۴, در پی قتل دوست خود بازداشت و از آن زمان تا لحظه اجرای حکم اعدام در این زندان بوده است. 

در این گزارش همچنین آمده است که یک زندانی با هویت نامشخص, از بابت اتهام قتل عمد که جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود در زنان اجرای حکم در پی اخذ مهلت از مسئولان زندان برای جلب رضایت شاکی پرونده اش اجرای حکم وی تعلیق شد. 

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر,  ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

برچسب هاقصاصقصاص نفسقصاص نفس در ایرانقصاص نقسقصاص در ایرانلغو مجازات اعداملغو اعداممجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندیهادی ماهیگذشت از قصاصاتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداجرای قصاص نفساجرای حکم قصاصاجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان عادل آباداحکام اعدام در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام هادی ماهیاعدام حسن سراییاعدام حسن سرائیاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان محکوم به اعداماعدام زندانیان در ایراناعدام صادق اکبرپورجرم قتلحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحکم قصاصحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانحدود و قصاصحسن سراییحسن سرائیدیوان عالی کشوردادگاه کیفری ۱زندان دستگرد اصفهانزندان عادل آبادزندان عادل آباد شیراززندانی محکوم به اعدامزندانی اعدامیزندانیان متهم به قتلزندانیان اعدامیزندانیان اعدامی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانصادق اکبرپور

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: