•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

گزارشی از حسین عثمانی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه

0
810

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, حسین عثمانی, زندانی سیاسی اهل شهرستان مهاباد و محبوس در زندان مرکزی ارومیه در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۳۰ ساله توام با تبعید خود در این زندان می باشد. این زندانی سیاسی طی ۶ سال گذشته تا به امروز از حق مرخصی استعلاجی علیرغم آسیبهای جسمی ناشی از ضرب و شتم در دوران بازجوئی محروم مانده. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, حسین عثمانی, زندانی سیاسی اهل شهرستان مهاباد, از بابت اتهامات مرتبط با “احزاب کورد مخالف نظام”, در ششمین سال از حبس تعزیری ۳۰ ساله توام با تبعید در زندان مرکزی ارومیه می باشد. این زندانی سیاسی این دوران را در سایه محرومیت از حق هرگونه مرخصی سپری می می کند. از سوی دیگر حسین عثمانی, از زمان بازداشت در سال ۱۳۹۲ و در زمان جلسات دادرسی از حق حضور وکیل در جلسه دادرسی برای ایراد دفاع از این شهروند محروم بوده است. 

براساس این گزارش؛ حسین عثمانی, پس از احضار به ستاد خبری اداره اطلاعات شهرستان مهاباد,  در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۲, بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شد. این فعال سیاسی از زمان بازداشت به مدت ۱۳ ماه را در سلول انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات مهاباد بطور همزمان با بازجوئی های فشرده و طولانی مدت سپری کرد و در طی این دوران از حق هرگونه ملاقات و تماس با خانواده اش محروم بود. 

شدت آسیبهای وارده جسمانی به این شهروند اهل مهاباد در دوران بازجوئی به حدی بود که وی ۴ ماه در بیمارستان امام خمینی شهرستان ارومیه تحت مداوا و درمان قرار گرفته بود اما کماکان این زندانی سیاسی از آن آسیبهای جسمانی رنج می برد. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه, حسین عثمانی, در فروردین ماه سال ۱۳۹۴, در حالی که از حق در اختیار داشتن وکیل محروم مانده بود توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شهرستان مهاباد به ریاست “احمد جوادی کیا”, با مصادیق اتهامی “مشارکت در بمب‌گذاری سال ۱۳۸۹ در شهر مهاباد”, “محاربه از طریق عضویت در حزب کومله” به اعدام محکوم شده بود که پس از ارجاع پرونده این فعال سیاسی به شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور حکم صادره توسط دادگاه بدوی لغو و پرونده مجددا به شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد عودت داده شد. 

پس از تشکیل مجدد جلسه دادرسی بر پرونده حسین عثمانی, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد که ریاست آن شعبه به “جواد غلامی”, تغییر کرده بود این فعال سیاسی را با اتهامات مذکور به تحمل ۳۰ سال حبس تعزیری توام با تبعید به زندان مرکزی ارومیه محکوم کرد که این حکم در تاریخ ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور عینا تائید شد. 

حسین عثمانی, در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۳۹۸, جهت اجرای حکم ۳۰ سال حبس تعزیری توام با تبعید از زندان مهاباد به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد و در حال حاضر در ششمین سال از دوران محکومیت حبس توام با تبعید خود را در این زندان سپری می کند. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

برچسب هاحقوق بشروزارت اطلاعاتحقوق بشر در ایرانزندان ارومیهبازجوییزندان مرکزی ارومیهاحزاب کرد ایرانبازجوئیمحاکمهنقض حقوق بشر در ایراناحزاب اپوزیسیون کرداطلاعات سپاه پاسداراندادرسی ناعادلانهشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردزندانیان سیاسیاحزاب در ایراناحزاب کورد در ایراناحزاب کوردحقوق شهروندی در ایرانمرخصی استعلاجیاحزاب مسلح کورداحزاب کوردیحزب کوملهسرکوب زندانیان در ایراناحزاب کرداحزاب کُرد مخالف نظامسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی ایراناحزاب کردیسرکوب زندانیان سیاسی در ایراناحزاب کوردی در ایراناحزابشهروندان کورد ایراناحزاب مسلحاحزاب ضد جمهوری اسلامیاحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کورد ایرانمحرومیت از حقوق زندانیاناحزاب سیاسینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی در ایرانجواد غلامیاحزاب کورد سیاسیاحزاب مخالف نظامسرکوب شهروندان کورداحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کردمخالف نظاماحزاب کورد مخالف نظاممرخصی استعلاحیاحزاب سیاسی اپوزیسیوندادگاه انقلاب مهاباداحزاب مسلح کرداحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب کورد مخالفحقوق بشر زندانیان سیاسیبازداشت شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی کوردوزارت اطلاعات در ایراناحزاب کرد مخالفاحزاب سیاسی مخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطامنافرمانی مدنی در زندانهای ایرانحزب کومولهاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامحبس تعزیری زندانیان سیاسیاحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردستاناحزاب کوردستانسرکوب شهروندان در زندانهای ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشعبه ۱ دادگاه انقلاب مهابادحسین عثمانیحسین عثمانی زندانی سیاسیاحمد جوادی کیاحسین عثمانی زندان مرکزی ارومیه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: