•                  
دوشنبه , ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰
دوشنبه, ژوئن 21

زندان رجائی شهر: اجرای احکام اعدام ۲ زندانی پس از اخذ مهلت تعلیق شد

0
410

حقوق بشر در ایران – سحرگاه چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, اجرای احکام اعدام رضا حاتمیان, از اندرزگاه ۱ و مهدی گوهربین, دیگر زندانی متهم به قتل از اندرزگاه ۲ زندان رجائی شهر کرج پس از اخذ مهلت این افراد از اجرای احکام جهت کسب رضایت ولی دم مقتول تعلیق شد. این ۲ زندانی طی هفته جاری جهت اجرای اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, رضا حاتمیان, زندانی متهم به قتل عمد محبوس در اندرزگاه ۱ و مهدی گوهربین, دیگر زندانی متهم به قتل از اندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر کرج که طی هفته جاری جهت اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند در پی اخذ مهلت از واحد اجرای احکام برای جلب رضایت ولی دم مقتول اجرای احکام اعدام آنها تعلیق شد. 

بنقل از یک منبع آگاه در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “رضا حاتمیان از اندرزگاه ۱ و مهدی گوهربین, از اندرزگاه ۲ که در پس درگیری و نزاع خیابانی مرتکب قتل شده بودند در زمان اجرای حکم اعدام پس از هماهنگی با اجرای احکام با اخذ مهلت برای رضایت گرفتن از شاکی پرونده به اندرزگاه بازگردانده شدند”. 

لازم به ذکر است, حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی انتقال رضا حاتمیان, به همراه ۲ زندانی دیگر به سلول انفرادی جهت اجرای احکام اعدام را اطلاع رسانی کرده بود. 

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر,  ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

مجازات اعدام از جمله موارد نقض حقوق بشر در ایران  است که گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارشهای ادواری خود بر آن تاکید کرده و از حکومت ایران خواسته اند تا نسبت به توقف صدور و اجرای این احکام با سازمانهای مدافع حقوق بشر همکاری کند. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل « توهین به پیامبر اسلام », « محاربه » و « افساد فی الارض », ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقصاص نفسمجازات اعداماعدام قتل عمدقصاصمجازات اعدام در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرزندان رجایی شهرمجازات غیر انسانینقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایراناتهام قتللغو اعدامزندان رجائی شهر کرجلغو مجازات اعدامقتل عمد حکومتیمجازات غیرانسانیاعدامیاحکام شریعتمجازات اعدام ایراننقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایراناعدام نقض حقوق بشرزندانیان اعدامیحقوق شهروندی زندانیان در ایراناعدام زندانیان متهم به قتلاتهام قتل عمداعدامیانولی دم مقتولسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجاندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر کرجاندرزگاه ۲ زندان رجائی شهر کرجاحکام اعداماجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجزندانیان اعدامی در ایرانسلول انفرادی زندان رجائی شهراجرای احکام اعدامجرم قتلاتهام قتل در ایرانجرم قتل در ایرانمجازات قصاصجرم قتل عمدمجازات اعدام زندانیان در ایرانجرم قتل عمد در ایراناتهام قتل عمد در ایرانسلول انفرادی در زندان رجایی شهر کرجاحکام اعدام در ایراناندرزگاه ۱ زندان رجایی شهر کرجرضا حاتمیاناعدام رضا حاتمیاناعدام مهدی گوهربیناندرزگاه ۲ زندان رجایی شهر کرج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: