•                  
پنج شنبه , ۲۱ فروردین , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, آوریل 9

زندان رجائی شهر: اجرای احکام اعدام ۲ زندانی پس از اخذ مهلت تعلیق شد

0
104

حقوق بشر در ایران – سحرگاه چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, اجرای احکام اعدام رضا حاتمیان, از اندرزگاه ۱ و مهدی گوهربین, دیگر زندانی متهم به قتل از اندرزگاه ۲ زندان رجائی شهر کرج پس از اخذ مهلت این افراد از اجرای احکام جهت کسب رضایت ولی دم مقتول تعلیق شد. این ۲ زندانی طی هفته جاری جهت اجرای اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, رضا حاتمیان, زندانی متهم به قتل عمد محبوس در اندرزگاه ۱ و مهدی گوهربین, دیگر زندانی متهم به قتل از اندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر کرج که طی هفته جاری جهت اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند در پی اخذ مهلت از واحد اجرای احکام برای جلب رضایت ولی دم مقتول اجرای احکام اعدام آنها تعلیق شد. 

بنقل از یک منبع آگاه در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “رضا حاتمیان از اندرزگاه ۱ و مهدی گوهربین, از اندرزگاه ۲ که در پس درگیری و نزاع خیابانی مرتکب قتل شده بودند در زمان اجرای حکم اعدام پس از هماهنگی با اجرای احکام با اخذ مهلت برای رضایت گرفتن از شاکی پرونده به اندرزگاه بازگردانده شدند”. 

لازم به ذکر است, حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی انتقال رضا حاتمیان, به همراه ۲ زندانی دیگر به سلول انفرادی جهت اجرای احکام اعدام را اطلاع رسانی کرده بود. 

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر,  ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

مجازات اعدام از جمله موارد نقض حقوق بشر در ایران  است که گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارشهای ادواری خود بر آن تاکید کرده و از حکومت ایران خواسته اند تا نسبت به توقف صدور و اجرای این احکام با سازمانهای مدافع حقوق بشر همکاری کند. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل « توهین به پیامبر اسلام », « محاربه » و « افساد فی الارض », ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقتل عمد حکومتیقصاصقصاص نفسلغو مجازات اعداملغو اعداممجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرنقض حقوق شهروندی در ایرانولی دم مقتولاندرزگاه ۱ زندان رجایی شهر کرجاندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر کرجاندرزگاه ۲ زندان رجایی شهر کرجاندرزگاه ۲ زندان رجائی شهر کرجاتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناجرای احکام اعداماجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجاحکام اعداماحکام اعدام در ایراناحکام شریعتاعدام قتل عمداعدام مهدی گوهربیناعدام نقض حقوق بشراعدام رضا حاتمیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدامیاعدامیانجرم قتلجرم قتل در ایرانجرم قتل عمدجرم قتل عمد در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی زندانیان در ایرانرضا حاتمیانزندان رجایی شهرزندان رجائی شهر کرجزندانیان اعدامیزندانیان اعدامی در ایرانسلول انفرادی در زندان رجایی شهر کرجسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجسلول انفرادی زندان رجائی شهر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: