•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 19

گزارشی از وضعیت پریسا سیفی, فعال فرهنگی محبوس در زندان مرکزی سنندج

0
857

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, پریسا سیفی, فعال فرهنگی محبوس در بند کانون اصلاح و تربیت زندان مرکزی سنندج که در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی و ممانعت از آزادی موقت در دوازدهمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود بسر می برد در پی وخامت حال به بیمارستان منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شبکه حقوق بشر کردستان, صبح امروز پنجشنبه ۱ اسفند ماه ۱۳۹۸, پریسا سیفی, فعال فرهنگی محبوس در بند کانون اصلاح و تربیت زندان مرکزی سنندج در دوازدهمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی در پی وخامت حال به بیمارستان توحید سنندج اعزام شد. بلاتکلیف نگه داشتن افراد در بازداشت از جمله موارد نقض حقوق بشر و ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد. 

براساس اعلام یکی از نزدیکان این فعال فرهنگی: “پزشکان بیمارستان توحید سنندج, وضعیت جسمانی پریسا سیفی را بسیار وخیم گزارش کرده و سعی کردند که به وی سرم وصل کنند، اما بدنش سرم را قبول نکرد”. 

این منبع مطلع همچنین افزود: “پریسا سیفی پس از چند معاینه مختصر مجدداً به کانون اصلاح و تربیت سنندج بازگردانده شد و خانواده وی روز جاری با وی بصورت کابینی ملاقات کردند و پریسا سیفی طی این ملاقات به خانواده خود اعلام کرد که با وجود وخامت وضعیت جسمانی و اصرار پزشکان مبنی بر پایان دادن به اعتصاب غذا تا زمان آزادی و پایان بلاتکلیفی به اعتصاب خود ادامه خواهد داد”.

لازم به ذکر است, پریسا سیفی, فعال فرهنگی, اهل شهرستان کامیاران از توابع استان کردستان که از تاریخ ۲۱ آبان ماه سالجاری پس از بازداشت از سوی ماموران اطلاعات سپاه پاسداران و طی مراحل بازجوئی در اعتراض به تداوم بازداشت و بلاتکلیفی در بند کانون اصلاح تربیت زندان مرکزی سنندج از تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, در اعتصاب غذای اعتراضی بسر می برد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, یک منبع نزدیک به پریسا سیفی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام خبر اعتصاب غذای وی پیرامون روند بازداشت و بازجوئی از این فعال فرهنگی گفته بود: “پس از بازداشت پریسا سیفی در آبان ماه توسط ماموران اطلاعات سپاه و انتقال وی به بازداشتگاه شهرام فر جهت بازجوئی پس از آن پرونده وی به دادگاه انقلاب سنندج ارجاع شده اما به دلایل نامعلوم بازپرس و مسئولان قضائی از تبدیل قرار بازداشت به وثیقه برای آزادی موقت این فعال فرهنگی ممانعت می کنند”. 

این منبع مطلع همچنین گفته بود: “با توجه به اینکه پریسا سیفی, از بازداشتگاه شهرام فر اطلاعات سپاه سنندج به بند کانون اصلاح و تربیت منتقل شده بازجوئی وی به اتمام رسیده یا باید جلسه محاکمه تشکیل شود یا قرار از بازداشت به وثیقه برای آزادی موقت تبدیل شود و با توجه به تداوم بازداشت وی از تاریخ ۱۹ بهمن ماه اعلام اعتصاب غذا کرده”. 

لازم به ذکر است؛ پریسا سیفی, در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸, توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شده و جهت بازجوئی به بازداشتگاه شهرام فر متعلق به سپاه پاسداران منتقل شده بود.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه و حق دسترسی به وکیل از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: