•                  
یک شنبه , ۳۰ شهریور , ۱۳۹۹
یکشنبه, سپتامبر 20

اجرای احکام اعدام ۲ زندانی متهم به قتل در زندانهای شیروان و قزلحصار کرج

0
182

حقوق بشر در ایران – سحرگاه شنبه ۱۰ اسفند ماه ۱۳۹۸, حکم اعدام احمد ماهرخی, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان شیروان به اجرا در آمد. همچنین طی هفته گذشته, حکم اعدام زندانی با نام حمید « نام خانوادگی نا مشخص », محبوس در زندان قزلحصار کرج, که از بابت اتهام ۲ فقره قتل به اعدام محکوم شده بود نیز به اجرا در آمد.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان حقوق بشر ایران, سحرگاه شنبه ۱۰ اسفند ماه ۱۳۹۸, احمد ماهرخی, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان شیروان واقع در استان خراسان شمالی که پیش از این حکم وی از سوی دادگاه و دیوان عالی کشور تائید شده بود به اجرا در آمد. همچنین یک زندانی با نام حمید و نام خانوادگی نامشخص, ۲۹ ساله, که پیش از این با اتهام ۲ فقره قتل به اعدام محکوم شده بود در زندان قزلحصار کرج اجرا شد. 

بنقل از یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر گفت: “احمد ماهرخی سال ۱۳۹۵ به اتهام قتل عموزاده خود بازداشت و به اعدام محکوم شده بود”. 

همچنین پیرامون زندانی اعدام شده در زندان قزلحصار کرج وبسایت دوات آنلاین اعلام کرد: “حمید که فردی بی خانمان بود در سال ۱۳۹۵ به اتهام سرقت کابل برق, در شهرستان اراک بازداشت شده بود و در بازجویی‌ها به ۲ فقره قتل هم اعتراف کرد”. 

با آغاز روند دادرسی بر پرونده حمید, وی از بابت ۳۱ فقره سرقت کابل برق در نقاط مختلف کشور در دادگاه بخش زالیان اراک به حبس تعزیری محکوم شده بود و از سوی دیگر با توجه به اعترافش به انجام ۲ فقره قتل در تهران، در دادگاه امور جنایی این شهر به اعدام محکوم شد.

لازم به ذکر است, در ۶ماه نخست سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۱۰ حکم اعدام در زندان‌های مختلف ایران و یا در ملاءعام اجرا شده که ۸۳ مورد آن با اتهام قتل عمد صورت گرفته است.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل « توهین به پیامبر اسلام », « محاربه » و « افساد فی الارض », ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هامجازاتمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حکم اعدام در ایرانگزارش نقض حقوق بشر در ایراناتهاماتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام اعداماجرای احکاماجرای احکام اعداماجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام زندانی متهماجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناحکام اعداماحکام اعدام در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام مواد مخدراعدام مخفیانهاعدام اجرای حکم اعداماعدام احمد ماهرخیاعدام احمدماهرخیاعدام در ایراناعدام در جمهوری اسلامیاعدام زندانی متهم به قتلاعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان محکوم به اعداماعدام زندانیان در ایراناعدامیحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایراندیوان عالی کشورزندان قزلحصارزندان قزلحصار کرجزندان مرکزی اراکزندان شیروانزندانی محکوم به اعدامزندانی اعدامیزندانی سیاسی محکوم به اعدامزندانیان اعدامیزندانیان اعدامی در ایرانصدور احکام اعدامصدور حکم اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: