•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

محمدرضا فقیهی, وکیل دادگستری در دادگاه تجدید نظر تبرئه شد

0
177

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, شعبه ۱۳ دادگاه تجدید نظر استان اردبیل, به ریاست قاضی خدادادی, با صدور حکمی, محمدرضا فقیهی, وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر را از اتهامات وارده تبرئه کرد. این وکیل دادگستری در مرحله بدوی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیل به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری با طول مدت تعلیق ۲ ساله محکوم شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۸, محمدرضا فقیهی, وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر ساکن اردبیل, که پیش از این و در مرحله بدوی توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری با طول مدت تعلیق ساله محکوم شده بود این حکم توسط شعبه ۱۳ دادگاه تجدید نظر استان اردبیل به ریاست قاضی خدادادی لغو و این فعال حقوق بشر از اتهام وارده تبرئه شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “طی دادنامه صادره از شعبه ۱۳ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل به ریاست قاضی خدادادی، محمدرضا فقیهی وکیل برجسته حقوق بشر از اتهام ” افشا و انتشار اسناد محرمانه قوه قضاییه از طریق در جریان گذاشتن محتویات پرونده با عباس لسانی” که در دادگاه بدوی محکوم گردیده بود تبرئه شد”.

لازم به ذکر است,  در تاریخ ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۸, “محمدرضا فقیهی”, وکیل دادگستری ساکن تهران, اهل اردبیل و دبیر هیات مدیره انجمن دفاع از حقوق زندانیان در ایران, که در سابقه فعالیتهای وی وکالت بر پرونده عباس لسانی, از فعالان ملی مدنی محبوس در زندان مرکزی اردبیل می باشد پس از احضار از سوی “قاضی نونهال”, معاون دادستان عمومی و انقلاب اردبیل بدون هیچگونه توضیحی بازداشت شده بود. 

این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر, در تاریخ ۱ آبان ماه ۱۳۹۸, پس از تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

پس از آن جلسه دادرسی بر پرونده این وکیل دادگستری توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان اردبیل به علت قبول وکالت بر پرونده عباس لسانی از فعالان ملی مدنی سرشناس از بابت اتهام ” افشا و انتشار اسناد محرمانه قوه قضاییه از طریق در جریان گذاشتن محتویات پرونده با عباس لسانی” برگزار شد و که در این مرحله محمدرضا فقیهی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری با طول مدت تعلیق ۲ ساله محکوم شده بود. 

“محمدرضا فقیهی”, وکیل دادگستری بصورت داوطلب وکالت پرونده دهها زندانی از جمله زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران را بر عهده گرفته بود و قبل از این نیز همانند دیگر اعضای “انجمن دفاع از حقوق زندانیان” توسط بازجویان “وزارت اطلاعات” در تهران بصورت متوالی بازجوئی و از وی خواسته شده بود  که کناره گیری خود را از پرونده زندانیان سیاسی و عقیدتی اعلام کند. 

سرکوب وکلای دادگستری می‌تواند از مصادیق سرکوب آزادی بیان در ایران و همچنین نقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که تاکید بر محفوظ ماندن حق آزادی بیان این حق را شامل آزادي‌ تفحص و تحصيل‌ و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبيل‌ بدون توجه به سر سرحدات خواه شفاهاً یا به صورت نوشته یا چاپ یا به‌ صورت هنري‌ یا به هر وسيله‌ دیگر به انتخاب خود مي‌ داند.

حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف با حضور هیئت منصفه و برخورداری متهم از حق انتخاب وکیل نیز در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ بر آن تاکید شده است. 

برچسب هافعال حقوق بشرقاضی نونهالقاضی خدادادیمحمدرضا فقیهیمحمدرضا فقیهی وکیل پایه یک دادگستریمحمدرضا فقیهی وکیل پایه یک دادسگتریمحمدرضا فقیهی وکیل دادگستریمحمدرضافقیهی وکیل دادگستریمحاکمهنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایراننافرمانی مدنی شهرونداننافرمانی مدنی شهروندان در ایرانوکلای دادگستریوکلای دادگستری در ایرانوکلای دادگستری در جمهوری اسلامیوکیل دادگستریوکیل دادگستری محمدرضا فقیهیآزادی بیان در ایراناخبار سرکوب شهروندان در ایرانبازداشت محمدرضا فقیهیبازداشت وکلای دادگستریتبرئهتبرئه در دادگاهحق دادرسی عادلانهحبس تعزیریدادگاه تجدید نظردادگاه تجدیدنظردادگاه تجدیدنظر استان تهراندادرسی عادلانهسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب وکلای دادگستر یسرکوب وکلای دادگستریسرکوب وکلای دادگستری در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهرستان اردبیلشعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ اردبیلشعبه ۱۳ دادگاه تجدید نظر استان اردبیلصدور حکمصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعلیقیصدور حکم حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: