•                  
یک شنبه , ۰۹ آذر , ۱۳۹۹
یکشنبه, نوامبر 29

حکم اعدام یک زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد

0
306

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام عبدالواسط دهانی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد. این زندانی سیاسی پیش از این جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, سحرگاه امروز پنجشنبه ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, عبدالواسط دهانی, فرزند هیدوق, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی زاهدان که پیش از این توسط دادگاه انقلاب به اعدام محکوم و حکم اعدام وی توسط دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شد. 

دهانی, در تاریخ ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود و در تاریخ ۳ اردیبهشت ماه مسئولان زندان زاهدان طی تماس با خانواده وی اعلام کرده بودن که برای آخرین ملاقات به این زندان مراجعه کنند. 

عبدالواسط دهانی, در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸, توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب زاهدان به ریاست قاضی موسوی از بابت اتهامات اقدام علیه امنیت ملی از طریق محاربه و همکاری با گروههای مخالف نظام مورد محاکمه قرار گرفت و به اعدام محکوم شده بود. این حکم پس از ارجاع پرونده وی به دیوان عالی شکر عیناً تائید شد. 

این شهروند اهل زاهدان, از زمان بازداشت و در مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام از حق دسترسی به وکیل محروم بوده. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاضی موسوی دادگاه انقلاب زاهدانمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمحاکمه زندانیانمحاربهمحاربه از طریق سرقت مسلحانهنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانهمکاری با احزاب مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف نظاماقدام علیه امنیت ملیاقدام علیه امنیت ملی محاربهاقدام علیه امنیتی ملیاتهام محاربهاجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان زاهداناحکام اعدام در ایراناحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کرد ایراناعدام در ایراناعدام در زندان مرکزی زاهداناعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان در ایراناعدام عبدالواسط دهانیبند ۶ زندان مرکزی زاهدانجرم محاربهحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانحبس تعزیریدیوان عالی کشوردادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب زاهدانزندان مرکزی زاهدانزندان زاهدانزندان زاهدانیسلول انفرادی در زندان مرکزی زاهدانشعبه 1 دادگاه انقلاب زاهدانشعبه یک دادگاه انقلاب زاهدانشعبه ۱ دادگاه انقلاب زاهدانعبدالواسط دهانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: