•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

یک زندانی با جرائم موادمخدر در زندان مرکزی بروجرد اعدام شد

0
706

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حکم اعدام سلیمان میرزائی, زندانی متهم به جرائم مرتبط با مواد مخدر محبوس در زندان مرکزی بروجرد اجرا شد. این زندانی پس از بازداشت با اتهامات مرتبط با موادمخدر تحت بازجوئی و تفهیم اتهام قرار گرفته بود و سپس توسط دادگاه به اعدام محکوم و حکم وی توسط دیوان عالی کشور تائید شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سازمان حقوق بشر ایران, سحرگاه دوشنبه ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سلیمان میرزائی, ۳۶ ساله, متهم به حمل و نگهداری موادمخدر, محبوس در زندان مرکزی بروجرد که طی روزهای اخیر به سلول انفرادی منتقل شده بود اعدام شد. 

به نقل از یک منبع مطلع: “سلیمان میرزایی سال ۱۳۹۳, با اتهام حمل شیشه و هروئین در شهرستان بروجرد بازداشت شده بود.

گفتنی است، این پنجمین زندانی است که از ابتدای ماه رمضان تا کنون اعدام می‌شود. این درحالی است که در سال‌های گذشته در ماه رمضان اجرای حکم اعدام تقریبا متوقف می‌شد. سال میلادی گذشته تنها یک نفر در ماه رمضان اعدام شده بود.

مشخص نیست که به چه علت پس اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و بازبینی پرونده محکومان به اعدام و حبس ابد، مجددا برای وی حکم اعدام صادر شده است.

از ابتدای سال میلادی جاری تا کنون دست‌کم ۵ زندانی با اتهامات مربوط به مواد مخدر در ایران اعدام شده‌اند.

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هامواد مخدرمواد مخدر در زندانهای ایرانمواد مخدر شیشهمواد مخدر صنعتیموادمخدرموادمخدر هروئینموادمخدر کراکموادمخدر در زندانهای ایرانموادمخدر شیشهموادمخدر صنعتیمتهمان مواد مخدرمجارات اعدام در ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات غیر انسانینافرمانی مدنینافرمانی مدنی در ایراننافرمانی مدنی شهرونداننافرمانی مدنی شهروندان در ایرانهروئینهروئین صدور حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان مرکزی بروجرداحکام اعدام در ایراناعدام مواد مخدراعدام موادمخدراعدام موادیاعدام متهمان موادمخدر در ایراناعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زنداناعدام در زندان ارومیهاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان جرائم موادمخدراعدام سلیمان میرزاییاعدام سلیمان میرزائیجرم مواد مخدرجرم موادمخدرجرائمجرائم مواد مخدرجرائم مواد مخدر در ایرانجرائم موادمخدرجرائم موادمخدر در ایرانحق حیات در ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحکم اعدام در ایرانزندان مرکزی بروجردزندان بروجردزندانی جرائم موادمخدرسلیمان میرزاییسلیمان میرزائیصدور حکم اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.