•                  
جمعه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 28

انتقال ۱ زندانی به سلول انفرادی در زندان رجائی شهر جهت اجرای حکم اعدام

0
874

حقوق بشر در ایران – ظهر روز گذشته, “مراد سهرابی”, زندانی متهم به سرقت مسلحانه, محبوس در زندان رجائی شهر کرج, جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, ظهر روز یکشنبه, ۶ مردادماه ۱۳۹۸, “مراد سهرابی”, زندانی متهم به سرقت مسلحانه محبوس در اندرزگاه ۱ سالن ۳ زندان رجائی شهر کرج, که پیش از این از بابت اتهام “محاربه از طریق سرقت مسلحانه”به اعدام محکوم شده بود جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت;”مراد سهرابی”, ۳۵ ساله, متاهل, دارای ۲ فرزند ۴ ساله و ۱۱ ساله و از سال ۱۳۹۴ در زندان رجائی شهر از بابت اتهام “محاربه از طریق سرقت مسلحانه” بازداشت و پس از طی مراحل دادرسی و تائید حکم اعدام در مراجع قضائی ظهر روز گذشته جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت; از آنجائی که حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرج در سحرگاه هر چهارشنبه اجرا می شود لذا به احتمال غریب به یقین حکم “مراد سهرابی” سحرگاه چهارشنبه پیش رو اجرا خواهد شد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: