•                  
چهارشنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, دسامبر 2

برگزاری دستکم ۵ تجمع اعتراضی

0
482

حقوق بشر در ایران – طی روز جاری, در ادامه تجمعات اعتراضی روزانه شهروندان در اقصی نقاط ایران که ناشی از سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی در بخشهای مختلف اقتصادی, اجتماعی, فرهنگی و محیط زیستی و مطالبات مالی و دیگر موارد مدیریتی کشور را در بر میگیرد, جمعی از بازاریان ساکن منطقه آزاد کیش, کارگران راه آهن بندرعباس, جمعی از اهالی روستای نصرآباد یزد, کشاورزان استان اصفهان, مالکان خودروهای اروندی برای احقاق حقوق شهروندی خود با برگزاری تجمعات اعتراضی خواستار بررسی مسئولان و پاسخگوئی آنها به مطالبات این شهروندان شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از انصاف نیوز, امروز دوشنبه ۷ مردادماه ۱۳۹۸, جمعی از کارگران راه آهن بندرعباس, در اعتراض به پرداخت نشدن چند ماه حقوق شان، اعتصاب کرده و در مسیر راه آهن تجمع کردند. این کارگران به همراه کارگران فنی راه آهن بمدت ۳ روز متوالی در اعتصاب به سر می برند اما هیچگونه رسیدگی از جانب مقامات دولتی به وضعیت آنها صورت نگرفته است.

از سال ۱۳۹۷ کارگران خطوط راه آهن بندرعباس و سایر شهرها بطور مستمر در اعتراص به حقوق معوقه و وضعیت وخامت‌بار معیشتی خود تجمعات اعتراضی متعددی برگزار کردند.

سایر خواسته‌های آنها عبارتند از «عقد قرارداد مستمر و دائم»، «شکل‌گیری نهاد مستقل کارگری»، «تامین امنیت شغلی کارگران و جلوگیری از اخراج بی‌رویه»، «دادن حق اعتراض و بیان مشکلات صنفی از سوی کارگران»، «مشخص شدن زمان پرداخت حقوق در هر ماه» و «رفع مشکلات بیمه تکمیلی» است که تاکنون اهمیتی از سوی مقامات حکومتی به این حقوق قانونی داده نشده است.

شرکت پیمانکاری «توسعه و صنعت»، «گسترش آهن‌راه»، «تراورس» و «جوش گستر» ازجمله شرکت‌های پیمانکاری خطوط ابنیه فنی راه‌آهن کشور هستند که دست‌کم ۷ هزار کارگر تحت مسئولیت این شرکت‌ها در خطوط ریلی مشغول کارند.

رکود اقتصادی، ورشکستگی واحدهای تولیدی و فساد سیستماتیک حکومتی موجب شده که بسیاری از کارگران از دریافت حقوق و مزایای کار محروم شوند و بیکاری روز به روز شدت یافته است. به طوری که ​طی یکسال گذشته تقریبا هر روز چندین تجمع اعتراضی توسط کارگران صورت گرفته است.

تجمع اعتراضی اهالی روستای نصرآباد استان یزد

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از انصاف نیوز, امروز دوشنبه ۷ مردادماه ۱۳۹۸, جمعی از روستای نصرآباد (استان یزد) در اعتراض به بازداشت معترضان به زمین‌خواری نوشته‌اند: می‌دانیم، می‌فهمیم، ولی سکوت کرده‌ایم. یا جلوی زمین‌خواری را بگیرید … یا کسانی را که زندانی هستند، آزاد کنید و یا این چند نفر باقیمانده را هم بگیرید و راه را برای زمین‌خواران هموار کنید.

تجمع اعتراضی کشاورزان استان اصفهان

به گزارش حقوق بشر درایران بنقل از ایران آزادی, امروز دوشنبه ۷ مردادماه ۱۳۹۸,  کشاورزان اصفهان در اعتراض به تصرف حریم غیرقانونی زاینده رود توسط ارگانهای دولتی دست به به تجمع اعتراضی زدند. 

روز شنبه پنجم مرداد ۹۸ کشاورزان اصفهانی با تجمع اعتراضی خودشان با لودر و دستان خودشان دیوارها و موانع ایجاد شده نیروگاه برق اسلام آباد اصفهان در مسیر زاینده رود را تخریب کردند.

کشاورزان اصفهان که تعداد آنها صدها تن بود، در اعتراض به ساختن دیوار و مانع توسط نیروگاه برق اسلام آباد اصفهان و تصرف حریم و بستر زاینده رود و همچنین برداشت غیرقانونی آب، در مقابل این نیروگاه تجمع کردند. کشاورزان خشمگین همراه خودشان لودر آورده بودند تا دیوارهایی ایجاد شده را تخریب کنند.

کشاورزان عوامل حکومتی را وادار کردند تا حکم قضایی که سال ۱۳۸۸ برای تخلیه حریم و بستر رودخانه زاینده رود برای نیروگاه برق اسلام آباد اصفهان صادر شده بود را بعد از ده سال ۹۸ اجرا کند. ده سال هزینه بی کفایتی و بی توجهی کارگزاران را کشاورزان محروم این منطقه دادند.

تجمع اعتراضی مالکان خودروهای اروندی

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸، تجمع اعتراضی مالکان خودروهای ارودنی در مقابل گمرک خرمشهر در اعتراض به سیاست‌های گمرک، واردات و ترخیص خودرو

این شهروندان به مدت ۱سال است که منتظرند و پاسخی دریافت نکردند. 

تجمع اعتراضی بازاریان منطقه آزاد کیش

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایران کارگر, امروز دوشنبه ۷ مردادماه ۱۳۹۸، تجمع اعتراضی بازاریان منطقه آزاد کیش علیه مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش عدم بی کفایتی وجلوگیری از ورود کالاهای خارجی در کیش و گرانی های پی درپی و نبود مسافر و افزایش نرخ های پروازی بخصوص در ایام جشنواره تابستانی کیش در روز هفتم تیرماه ۹۸.

جمعی از کسبه و بازاریان منطقه آزد کیش خواستار اجرای قانون مناطق آزاد و رفع موانع بازرگانی و گمرکی در این منطقه آزاد شدند.

بنا به گزارشهای دریافتی، بـازاریان منطقه آزاد جزیره کیش صبح روز دوشنبه ۷ دی ۹۸، با حضور در مقابل ساختمان منطقه آزاد کیش ضمن اعتراض به تاخیر در ترخیص کالاهای وارده، خواستار اجرای کامل قانون مناطق آزاد و عدم تسری قوانین عمومی به ویژه سختگیری های گمرکی در این منطقه آزاد شدند.

بازاریان معترض شرکت کننده در تجمع شعار می دادند: « مسئول بی لیاقت استعفا – استعفا، مشکل ما حل نشه هر روز همین بساطه و . . . ».

به گزارش خبرگزاریها ، در پی تسری دادن قوانین گمرگی داخل کشور به مناطق آزاد و صدور دستور عمل ثبت سفارش کالا های وارداتی به مناطق آزاد و ممانعت گمرک از ترخیص کالاهای وارد شده بدون ثبت سفارش توسط فعالان و بـازاریان کیش، پیش از ظهر دوشنبه ٧ مرداد ٩٨ جمع کثیری از بـازاریان جزیره کیش با تعطیل کردن مغازه های خود در مقابل ساختمان سازمان منطقه آزاد کیش حضور یافتند و خواستار رسیدگی فوری و لغو قانون تسری داده شده به منطقه آزاد کیش شدند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: