•                  
یک شنبه , ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

چیا محمدی, فعال محیط زیست با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

0
701

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “چیا محمدی”, فعال محیط زیست, ساکن سنندج که از حدود ۶ ماه پیش در بازداشت اداره اطلاعات این شهر بسر می برد پس از اتمام مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه ای سنگین و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزهای گذشته, “چیا محمدی”, فعال محیط زیست, ساکن سنندج, پس از سپری کردن دوران بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

براساس این گزارش, “چیا محمدی”, به مدت ۶ ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج تحت بازجوئی قرار گرفت و پس از اتمام مراحل بازجوئی از بابت اتهامات؛ “اقدام علیه امنیت ملی”, “عضویت در احزاب کورد مخالف نظام” و “تبلیغ علیه نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و سپس با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان بطور موقت از بازداشت آزاد شد!

این فعال محیط زیست, در تاربخ ۴ بهمن ماه۱۳۹۷، توسط ماموران اداره اطلاعات سنندج بازداشت و به مدت ۱۰۰ روز را در سلول انفرادی بازداشتگاه  اداره اطلاعات سنندج سپری کرد.

لازم به ذکر است, “چیا محمدی”, از زمان بازداشت و حتی در دوران بازجوئی از حق انتخاب وکیل بر پرونده خود محروم بود. 

سرکوب فعالان محیط زیست و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: