•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

انتقال دستکم ۱ زندانی در زندان رجائی شهر به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

0
536

حقوق بشر در ایران – ساعتی پیش, “جعفر زمانی”, زندانی متهم به قتل محبوس در اندرزگاه ۱ سالن ۱ زندان رجائی شهر کرج, که پیش از این از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, ساعت ۷ عصر یکشنبه ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۸, “جعفر زمانی”, زندانی متهم به قتل عمد, محبوس در زندان رجائی شهر کرج که توسط دادگاه و دیوان عالی کشور حکم اعدام وی از بابت اتهام قتل عمد مورد تائید قرار گرفته بود جهت پس از ورود ناگهانی گارد ویژه این زندان با چشم بند, دستبند و پابند جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ با توجه به حضور ناگهانی ماموران گارد ویژه زندان رجائی شهر کرج در اندرزگاه ۱ سالن ۱ این زندان “جعفر زمانی”, زندانی متهم به قتل عمد در یک نزاع خیابانی که با چاقو فردی را به قتل رسانده بود و از ۱۵ سال پیش در این زندان بسر می برد با چشم بند, دستبند و پابند از این اندرزگاه جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: