•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 19

احکام اعدام ۴ زندانی متهم به قتل در زندان رجائی شهر اجرا شد

0
1187

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روز جاری, احکام اعدام چهار زندانی متهم به قتل عمد که در بین آنها ۲ زندانی محکوم به اعدام زن هم بود به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه امروز چهارشنبه “محمد خداپرست”, زندانی متهم به قتل از اندرزگاه ۲ زندان رجائی شهر کرج که پیش از این حکم اعدام وی از سوی دیوان عالی کشور تائید شده بود به اجرا در آمد. همچنین حکم اعدام “علیرضا گل محمدی”, دیگر زندانی متهم به قتل از اندرزگاه ۲ زندان رجائی شهر کرج هم به اجرا در آمد. دو زندانی زن متهم به قتل عمد که از زندانهای دیگر برای اجرای حکم اعدام به زندان رجائی شهر کرج منتقل شده بودند حکم اعدام آنها هم اجرا شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ سحرگاه امروز حکم اعدام “محمد خداپرست” و “علیرضا گل محمدی” هر ۲ نفر از اندرزگاه ۲ از بابت ارتکاب قتل عمد اجرا شد. 

این منبع مطلع همچنین تائید کرد که ۲ زندانی زن با هویت نامشخص هم در میان اعدام شدگان سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۳ آذر ماه زندان رجائی شهر بودند که از بابت اتهام قتل عمد اجرای حکم شدند اما مشخص نبوده که از کدام زندان جهت اجرای حکم اعدام منتقل شده بودند. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: