•                  
جمعه , ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 12

جمهوری اسلامی حکومتی از جنس سرکوب, دروغ و نیرنگ

0
1462

حقوق بشر در ایران – از اولین روزهای انقلاب ۱۳۵۷ تا به امروز کشور ما ایران با چالشهای بسیاری رو برو شده . البته قبل از انقلاب هم مواردی از نقض حقوق بشر بوده و بیان جمله اول به معنای گل و بلبل بودن کشور ایران در زمان قبل از انقلاب ۱۳۵۷ نیست اما آنچه مسلم است کشور ایران و نظام اقتصادی آن با رکود و سرکوبی که امروز جمعیت ۷۰ میلیونی ایران روبرو هستند نبود. همگی خوب می دانند که یکی از اصول مهم پیشرفت یک کشور و شکوفا شدن یک جامعه استفاده بهینه از منابع مالی, منابع انسانی و استفاده صحیح از فرصتهای شغلی و حکایت از آنها در یکی کشور است. 

امروز باید دید که آیا حکومت جمهوری اسلامی توانسته از نسل جوان که نیروی کار سرشار از هوش و استعداد و توانمندی هستند استفاده کند؟ مسلما جواب این سوال خیر هست. چراکه وقتی در کشور ایران هنوز یکی شهروند بر مبنای مسائل عقیدتی و باورهای مذهبی از حق تحصیل در هر مقطع تحصیلی محروم می شود و یا به صرف انتقاد و فعالیتهای دانشجوئی و صنفی افرادی مثل سها مرتضائی که از جمله نفرات برتر کنکور با ستاره دار شدن از تحصیل محروم می شوند و بعد از مدتی بدلیل اعتراض مسالمت آمیز خود با پرونده سازی ارگانهای امنیتی راهی بازداشتگاه و زندان می شود پس این نشان از نگاه غلط مدیریت کشور و نا بلد بودن آنها برای چیدمان نظام اقتصادی و اجتماعی و استفاده از منابع و استعدادهای انسانی افراد در یک کشور است. 

بیان این جمله خالی از لطف نیست که بگویم استفاده از افراد خشکه مذهب و اجازه داده به آن افراد برای ورود عقاید مذهبی در رد و یا قبول یک فرد برای یک سمت شغلی و یا اجازه دادن به افراد برای استفاده از حقوق شهروندی شان وی بتواند تعیین تکلیف کند نتیجه آن می شود امروز ایران و دست چالهای پیش رو و گسترش سرکوب و فرار مغزها از کشور و نبود بازار کار و سرمایه در ایران. 

حاکمان جمهوری اسلامی همیشه بر این طبل کوبیدند که با توجه به فلان تحریمها وضع اقتصادی و معیشت مردم ایران با مشکل مواجه شده است! 

حال یکی سوال باید از آنها پرسید و آن سوال این است که مگر شما مدعی خودکفایی و عدم نیاز به دیگر کشورها برای تامین و پشتیبانی از ایران را ندارید؟ مگر شماها بعنوان رهبر جمهوری اسلامی, رئیس جمهوری, وزیر و یا معاون وزیر ادعای انقلابی بودن و توانائی شخصی برای اداره کشور را ندارید؟ بفرمایید این گوی و این میدان. 

اگر امروز کشور ما ایران به این روز سیاه نشسته نتیجه آن شعارهای کذایی مرگ بر این و مرگ بر آن و در و دیوار سفارتخانه کشورهای را بالا رفتن و عدم احترام به حقوق دیپلماتیک و احترام به حقوق اراضی سایر کشورهاست. نتیجه مداخله در امور کشورهای همسایه و موشک پرانی و به کشور اسرائیل است. نتیجه نگاههای خصمانه و جنگ ستیزانه با همسایگان جنوبی ایران و آمریکا را و اروپا را مثال کشورهایی که همه زندگی و کار خود را ول کرده اند و فقط برای ایران دندان تیز کردند دانستن‌های شما حاکمانی است که بعد از ۴۰ هنوز شهروندان بهائی را به صرف عقاید مذهبی از تحصیل محروم می کنید. نوکیشان مسیحی و دگراندیشان مذهبی را عامل موساد و جاسوس و صهیونیست می دانید. 

حمیدرضا تقی پور, فعال حقوق بشر

حمیدرضا تقی پور, فعال حقوق بشر

روح الله خمینی از روزهای اول انقلاب ۱۳۵۷ مدعی شد برق مجانی, آب مجانی, از ابتدائی تا دانشگاه تحصیل رایگان, اما هزینه های سر سام آور تحصیل که والدین فرزندان ایران که برای در هر ترم می پردازند نشان از دروغگویی و نیرنگ روح الله خمینی بر مردم ایران بود. هزینه های سر سام آور آب, برق و سایر خدمات که شهروندان بطور ماهیانه پرداخت می کنند هم در کنار آن. اینها همگی در کشوری مثل ایران اتفاق افتاده که نفت این کشور که ثروت ملی آن است اداره کننده صنعت و اقتصاد کشورهایی مثل ژاپن و کره جنوبی شده است. زمانی که در کشور ایران پیش از انقلاب ۱۳۵۷ خودروی سیتروئن ساخته شد کشور کره جنوبی فقط خط تولید دوچرخه داشت اما امروز کره جنوبی یکی از قطب های خودروسازی جهانی شده و خودروهایی مثل هیوندا, کیا و سایر برندها را تولید می کند اما ایران با آن همه ثروت خودروی پراید ناامن و یا پژو ۴۰۵ مه مربوط به سال ۱۹۹۰ میلادی می باشد را تولید می کند. 

دلیل نارضایتی شهروندان ایران از وضع موجود گسترش تعداد کودکان کار, کودکان محروم از تحصیل, زنان بی سرپرست که از درد نداری و فقر رو به تن فروشی آوردند, نبود بازار اشتغال و کسب و کار, محرومت های گسترده دانشجویان از تحصیل بخاطر اعتراض و حق خواهی, روند صعودی سرمایه داری و نابود شدن کارگر در ایران, عدم توجه به معیشت شهروندان و هزاران درد دیگری است که حاکمان سرکوبگر جمهوری اسلامی جواب آن را با بازداشت, ضرب و شتم, باتوم و سرب داغ دادند. 

در تجمعات اعتراضی اخیر که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۸ و در اعتراض به افزایش قیمت بنزین برگزار شد شما حاکمان جمهوری اسلامی بجای شنیدن صدای درد فلاکت و نداری و و فقر شهروندان ایران جواب آنها را با گلوله و باتوم و بازداشت و روانه قبرستان کردن جوانهای ایران دادید. افراد کشته, زخمی و بازداشت شده در تجمعات اعتراضی اخیر پدران و مادران و یا فرزندانی هستند که فقر را با چشم می بینند و با آن زندگی می کنند. جوانی که جویای کار است و به دلیل نداشتن پارتی نمی تواند کار پیدا کند. پدران و مادرانی هستند که به چشمان محرومیتهای فرزندانشان را می بینند و هر چه در طی ۲۴ ساعت شبانه روز کار می کنند باز در همان جای اول خود ساکن مانده اند. 

ایران نیاز به گذار سیاسی دارد و باید تغییراتی به لحاظ ساختار حکومتی در آن ایجاد شود چرا که با توجه به روند در حال حرکت کشور ایران با آن همه معادن و منابع و استعدادهای انسانی شگرف در ورطه فروپاشی انسانی قرار گرفته و در حال تبدیل شدن به کشوری است که کره شمالی و یا کور ترین کشور دنیا در مقابل آن ثروتمند است. 

اعتراضات مدنی شهروندان ایران از جمله حقوق شهروندی آنها منطبق با اصول حقوق بشر و منطبق با مفاد ۱۹ و ۲۰ از اعلامیه جهانی حقوق بش است که بر حق آزادی بیان و برگزاری تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز از سوی شهروندان تاکید کرده است. 

حاکمان جمهوری اسلامی بجای انگ و تهمت بر شهروندان معترض برای دستیابی بر حقوق شهروندیشان با کلماتی از قبیل اغتشاشگر, اراذل, اوباش و کلماتی از این دست باید نگاهی بر نوع مدیریتشان بر کشور کنند باید ببینند که مدیران نالایق و ناکارآمدی که با حقوق های ماهیانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیونی تومانی در لوکس ترین خانه ها زندگی می کنند. 

۳ روز پیش علی مطهری, نایب رئیس دوم مجلس در مصاحبه با رسانه های داخلی برای اعلام اموال و دارائی های خود گفته بود ۱ خانه به متراژ ۵۷۶ متر مربع واقع در محله ای که حسینیه ارشاد در آن واقع شده است, یک واحد آپارتمان هم برای پسرم گذاشتم و سهامی هم در انتشارات صدرا دارم که ناشر آثار مرتضی مطهری است.

جای سوالی که باید از این نماینده مجلس پرسید این است که شما بعنوان یک نماینده مجلس باز توانستی ۱ واحد آپارتمان هم برای پسرت بعنوان ارث بگذاری و در خودت هم در خانه ای به متراژ ۵۷۶ متر مربع زندگی می کنی. تکلیف آن کارگری که حتی توانائی پرداخت اجاره خانه در اسلامشهر و ورامین را هم ندارد چیست؟ 

مسئولان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ سفسطه و مغلطه و تفسیر به رای هستند و همیشه با سیاه نمایی و وانمود کردن بر رعایت حقوق شهروندی افراد باعث تداوم عمر قده سرطانی بنام جمهوری اسلامی شدند. اینها با به وجود آوردن گروهی بنام اصلاح طلبان که روباهی بیش نیستند در کنار اصولگرایان که کفتارهای پیر و جنایانی از طیف قاتلان و اعدام کنندگان زندانیان در قتلهای زنجیره ای دهه ۶۰ هستند تا به امروز با رنگ کردن شهروندان توانستند با سیاست فریب ۷۰ میلیون مردم ایران را به بازی بگیرند. 

آنچه جامعه ایران بیش از پیش محتاج آن است آگاهی از حقوق شهروندی و گسترش جمعیتهای مطالبه گر در جامعه است که بتوانند با زیر سوال بردن ماهیت این حکومت برای تغییر در کشور تلاش کنند و ریشه فقر و ظلم را از ایران برکنند. 

نگارش متن: حمیدرضا تقی پور, وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: