•                  
چهارشنبه , ۰۲ مهر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, سپتامبر 23

اجرای احکام اعدام دستکم ۵ زندانی متهم به قتل در زندان دیزل آباد کرمانشاه

0
490

حقوق بشر در ایران – سحرگاه روزهای گذشته, پنج زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان دیزل آباد کرمانشاه که پیش از این به اعدام محکوم شده بودند احکام اعدامشان به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه دوشنبه ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۸, احکام اعدام دستکم ۵ زندانی متهم به قتل محبوس در زندان دیزل آباد کرمانشاه که پیش از این از سوی مراجع قضائی و دیوان عالی کشور تائید شده بود به اجرا در آمد. 

براساس این گزارش؛ پنج زندانی متهم به قتل عمد که هویت ۲ تن از این افراد “خلیل کرمی” و “امیر خرم نجف آبادی”, توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است پس تائید احکام صادره توسط دادگاه بدوی در دیوان عالی کشور در محوطه زندان دیزل آباد واقع در استان کرمانشاه به اجرا در آمد. 

لازم به ذکر است؛ امیر خرم خرم نجف آبادی, از سال ۱۳۹۶ از بابت اتهام قتل همسر خود بازداشت شو پس از طی مراحل دادرسی به اعدام محکوم شد.

همچنین پیرامون “خلیل کرمی”, دیگر زندانی متهم به قتل, وی از سال ۱۳۹۴, به اتهام قتل بازداشت شد و توسط دیوان عالی کشور حکم صادره بر علیه وی در دادگاه بدوی عینا مورد تائید قرار گرفته بود. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: