•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

بازداشت تعدادی از فعالان عرفانهای نوظهور در اردبیل توسط ماموران اداره اطلاعات

0
534

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات اردبیل برخی از اعضای عرفانهای نوظهور در این استان پس از تفتیش منازل و ضبط لوازم شخصی بازداشت و جهت بازجوئی و تکمیل پرونده به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, طی روزهای گذشته, جمعی از اعضای ۲ عرفان نوظهور در استان اردبیل در پی یورش ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و  پس از تفتیش منازل و ضبط لوازم شخصی از قبیل چندین جلد کتاب و برخی دیگر لوازم, برای بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شدند. 

براساس اعلام “ناصر عتباتی”, رئیس دادگستری استان اردبیل با تلاش دستگاه قضایی و ماموران اداره اطلاعات اعضای ۲ فرقه نوظهور در این استان بازداشت شدند.

این مقام قضائی همچنین ادعا کرد: این اعضا از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی بر مبنای امور واهی و خلاف واقع، مال نامشروع کسب می کردند. به طوری که هیچگونه مبنای عقلی، شرعی و قانونی نداشت و به ادعای وی سبب انحراف مسیر سرنوشت و زندگی افراد بی اطلاع از موضوع می‌شدند. 

رئیس دادگستری استان اردبیل در ادامه ادعاهای خود گفت: این اقدام سبب به دام افتادن افراد و رفتن آنان به لبه پرتگاه می‌شد که در این زمینه به راه‌اندازی مفاهیمی جدید با عرفان‌های کاذب و نوظهور را در بین این افراد رواج داده و با این اهداف مقاصد شوم خود را محقق می‌کردند.

عتباتی تصریح کرد: روند پیگیری‌های قضایی در حال انجام است و در حال حاضر مقدار قابل توجهی از اسناد و مدارکی که گروه برای مقاصد خود به کار می‌بردند کشف شده و متهمان به اتهامات و اقدامات غیرقانونی که انجام داده اند اعتراف کرده‌اند که به جزای اعمالشان می‌رسند.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

 پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

سرکوب گسترده پیروان سایر ادیان و دگراندیشان مذهبی نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است که ایران از جمله امضا کنندگان و تائید کنندگان آن است و این سرکوبها در حالی در ایران رخ می‌دهد که در ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی حق دگراندیشی و  تغییر دین و انجام مناسک مذهبی  را برای هر انسانی محفوظ نگه داشته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.