•                  
شنبه , ۱۰ اسفند , ۱۳۹۸
شنبه, فوریه 29

پس از اجرای ۲حکم اعدام, سومین متهم از اعدام رهائی یافت

0
95

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, با توجه به اعلام رضایت ولی دم مقتول جهت عدم اجرای حکم اعدام “اصغر درویش زاده” با نام مستعار « پوران », زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در بند ۳ – ۴ زندان مرکزی ارومیه این زندانی از اعدام رهائی پیدا کرد. اواخر ماه گذشته حکم اعدام  “دانش درویش زاده” و “داریوش درویش زاده”, دو برادر “اصغر درویش زاده”, از بابت اتهام قتل در همین پرونده اجرا شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۵ بهمن ماه ۱۳۹۸, “اصغر درویش زاده” با نام مستعار « پوران », زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در بند ۳ – ۴ زندان مرکزی ارومیه که به همراه  دانش درویش زاده و داریوش درویش زاده, دو بردار دیگر خود از بابت اتهام قتل عمد به احکام محکوم شده بودند در پی اعلام رضایت ولی دم مقتول از قصاص, اصغر درویش زاده از اعدام رهائی پیدا کرد. همچنین “دانش درویش زاده” و “داریوش درویش زاده”, در اواخر ماه گذشته از بابت اتهام قتل در همین پرونده احکام اعدامشان اجرا شد. 

به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده درویش زاده در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “اصغر درویش زاده, با نام مستعار « پوران », فرزند محمد سلیم, ساکن روستای دله دره بخش انزل از توابع شهرستان ارومیه, محبوس در بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه که در سال ۱۳۹۲ در یک مشاجره خیابانی که به همراه ۲ برادر دیگر خود بنامهای “دانش درویش زاده”و”داریوش درویش زاده” مرتکب قتل شده بودند و پس از بازداشت به اتهام قتل عمد به قصاص نفس « اعدام » محکوم شده بودند پس از جلب رضایت ولی دم مقتول از انصراف برای قصاص اصغر درویش زاده از اعدام رهائی پیدا کرد”. 

این منبع مطلع پیش از این نیز از تلاش نزدیکان و بستگان و معتمدان محل برای جلب رضایت ولی دم مقتول برای جلوگیری از اعدام “اصغر درویش زاده” بعنوان سومین متهم این پرونده اطلاع داده بود. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, احکام اعدام “دانش درویش زاده” و “داریوش درویش زاده” دانشجوی رشته حسابداری, دو بردار متهم به قتل عمد و محبوس در بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه در پی عدم رضایت ولی دم مقتول به اجرا در آمد. 

اجرای احکام اعدام “داریوش درویش زاده” و “دانش درویش زاده” در حالی صورت گرفت که حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸, انتقال آنها به سلول انفرادی از بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه جهت اجرای حکم اعدام را اطلاع رسانی کرده بود. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: