•                  
شنبه , ۱۰ اسفند , ۱۳۹۸
شنبه, فوریه 29

احکام اعدام ۲ زندانی متهم به قتل در زندان مرکزی ارومیه اجرا شد

0
126

حقوق بشر در ایران – سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸؛ احکام اعدام دانش درویش زاده و داریوش درویش زاده, دو زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی ارومیه به اجرا در آمد. همچنین اصغر درویش زاده با نام مستعار « پوران », دیگر برادر آنها هم با توجه به تائید حکم اعدام در خطر اجرای حکم قرار گرفته است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, دانش درویش زاده و داریوش درویش زاده دانشجوی رشته حسابداری, دو بردار متهم به قتل عمد و محبوس در بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه که جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بودند احکام اعدام آنها به اجرا در آمد. همچنین اصغر درویش زاده با نام مستعار « پوران », دیگر برادر آنها هم که از بابت همین پرونده با اتهام مشارکت در قتل عمد به اعدام محکوم شده  و در زندان مرکزی ارومیه بسر می برد در خطر اجرای حکم اعدام قرار دارد. 

بتقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “دانش درویش زاده به همراه برادرش داریوش درویش زاده, فرزندان محمد سلیم, ساکن روستای دله دره بخش انزل از توابع شهرستان ارومیه, محبوس در بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه که در سال ۱۳۹۲ در یک مشاجره خیابانی که به همراه دیگر برادر آنها اصغر « پوران » درویش زاده مرتکب قتل شده بودند و پس از بازداشت به اتهام قتل عمد به قصاص نفس « اعدام » محکوم شده بودند احکام اعدام دانش درویش زاده و داریوش درویش زاده سحرگاه امروز چهارشنبه در زندان مرکزی ارومیه به اجرا در آمد. 

این منبع مطلع همچنین پیرامون اصغر « پوران » درویش زاده, دیگر بردار آنها که وی هم به اعدام محکوم شده گفت: “تلاش برای اخذ رضایت از ولی دم مقتول برای صرف نظر آنها از اجرای حکم اعدام وی در جریان است. 

اجرای احکام اعدام دارویش درویش زاده و دانش درویش زاده در حالی صورت گرفت که حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸, انتقال آنها به سلول انفرادی از بند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیه جهت اجرای حکم اعدام را اطلاع رسانی کرده بود. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق آخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام “محاربه” (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام “افساد فی‌الارض” و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده بودند. 

برچسب هاقتل در زندانهای ایرانقتل زندانیقتل زندانی در ایرانقتل عمد حکومتیقتل عمد در ایرانقتل عمد زندانیان در ایرانلغو مجازات اعداممتهم به قتلمتهم به اعداممجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمحکوم به اعدامپوران درویش زادهاتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناصغر درویش زادهاعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام مواد مخدراعدام متهم به قتلاعدام اصغر درویش پوراعدام اصغر درویش زادهاعدام دانش درویش پوراعدام دانش درویش زادهاعدام داریوش درویش پوراعدام داریوش درویش زادهاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام زندانیان در ایراناعدامیبند ۳-۴ زندان مرکزی ارومیهبخش انزلحکم اعدامحبس تعزیریدانش درویش زادهدارویش درویش پورروستای دله درزندان مرکزی ارومیهزندان ارومیهزندانی محکوم به اعدامزندانی اعدامیزندانیان متهم به قتلزندانیان متهم به قتل در ایرانزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان اعدامیزندانیان اعدامی در ایرانزندانیان در ایرانسلول انفرادیسلول انفرادی در زندان مرکزی ارومیهشهرستان ارومیهطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: