•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

احضار ۲ شهروند ساکن توابع سنندج به اداره اطلاعات این شهرستان

0
782

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۴ دی ماه۱۳۹۹، بازجویان اداره اطلاعات سنندج پس از احضار آرام مرادیان و کامل نوری، به آن ارگان امنیتی این افراد را تحت بازجوئی قرار دادند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، آرام مرادیان و کامل نوری، اهل روستای تنگسیر از توابع شهرستان سنندج مرکز استان کردستان در پی احضار تلفنی به اداره اطلاعات سنندج مورد بازجوئی قرار گرفتند. 

براساس این گزارش، احضار این شهروندان به اداره اطلاعات سنندج بصورت تلفنی صورت گرفته و این افراد در مراحل بازجویی مورد تهدید قرار گرفتند و پس از ۳ ساعت بازجوئی آزاد شدند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن هستند و فقط ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هااحضار و بازجویینقض حقوق شهروندیسرکوب شهروندان در ایراناحزاب کوردیهمکاری با احزاب کوردینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کورد مخالف نظاماحضاروبازجوییاحزاب کرد سیاسی در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانارام مرادیانبازجویینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانبازداشت و بازجوئیاحزاب سیاسی کرداحضار و محاکمهاداره اطلاعات استان کردستانبازداشت و بازجوییشهروندان کرد زندانی سیاسیکامل نوریاحزاب کرد ایراننقض حقوق بشراحضار و بازداشتاحزاب کردسرکوب شهروندان در سنندجاحزاب کرد مخالف نطامبازجویی از شهروندان در ایرانبازجوئی از شهرونداناحضار کامل نوریکردستاناداره اطلاعات سنندجسنندجشهروندان کرد در ایرانشهروندان کورد ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کورد مخالفدادگاه کیفری شهرستان سنندجاحزاب کوردستانبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهبازجوئیاحضاریهبازداشت شهروندان کردسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازجوئی در بازداشتگاهاحضار و بازپرسیزندان مرکزی در شهرستان سنندجاستان کردستاناحضار تلفنیاحزاب کورد در ایراناحزاب کردیاحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کردبازداشتگاه اداره اطلاعات سنندجنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهرستان سنندج فعالان کارگریاداره اطلاعاتشهروندان کورد در ایراناحزاب کورداحزاب کوردی در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایراناحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مخالفاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کورد در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کورداحضاراحضار و بازجوئیشهروندان کوردشهرستان سنندجشهروندان کرداحضاروبازجوئیاحزاب کردمخالف نظامبازجوئی در اداره اطلاعاتشهروندان کرد ایرانبازجویی در اداره اطلاعاتاحضار و بازجویی از شهروندان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.