•                  
دوشنبه , ۲۶ مهر , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 18

احضار ۲ شهروند ساکن توابع سنندج به اداره اطلاعات این شهرستان

0
317

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۴ دی ماه۱۳۹۹، بازجویان اداره اطلاعات سنندج پس از احضار آرام مرادیان و کامل نوری، به آن ارگان امنیتی این افراد را تحت بازجوئی قرار دادند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، آرام مرادیان و کامل نوری، اهل روستای تنگسیر از توابع شهرستان سنندج مرکز استان کردستان در پی احضار تلفنی به اداره اطلاعات سنندج مورد بازجوئی قرار گرفتند. 

براساس این گزارش، احضار این شهروندان به اداره اطلاعات سنندج بصورت تلفنی صورت گرفته و این افراد در مراحل بازجویی مورد تهدید قرار گرفتند و پس از ۳ ساعت بازجوئی آزاد شدند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن هستند و فقط ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هااحضاراحضار و بازجوییبازجوییاحزاب کرد ایرانکردستانبازجوئیاستان کردستاناداره اطلاعاتاحضار و بازجوئینقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشراداره اطلاعات سنندجاحضاریهاحضار تلفنیشهروندان کورد در ایرانشهروندان کوردسرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراناحضار و بازداشتسنندجبازداشت شهروندان کرداحزاب کورد در ایراناحزاب کوردشهرستان سنندجاحزاب کوردینقض حقوق بشرد ر ایراناحزاب کردشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کردیاحزاب کوردی در ایرانشهروندان کردهمکاری با احزاب کوردیبازداشت و بازجوئیشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کورد ایراناحضاروبازجوئینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب سیاسی کردسرکوب شهروندان در سنندجاحزاب کورد سیاسیسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کرداحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کردمخالف نظاماحزاب کورد مخالف نظاماحضار و محاکمهاحزاب کورد مخالفبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعات سنندجاحزاب کرد مخالفبازجوئی در اداره اطلاعاتاحضاروبازجوییاداره اطلاعات استان کردستاناحزاب کرد مخالف نطامدادگاه کیفری شهرستان سنندجبازجوئی در بازداشتگاهنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایرانبازداشت و بازجوییبازجویی از شهروندان در ایراناحزاب کوردستاناحضار و بازپرسیشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد در جمهوری اسلامیبازجویی در اداره اطلاعاتنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانشهروندان کرد زندانی سیاسیبازجوئی از شهروندانبازجوئی در بازداشتگاه اطلاعات سپاهزندان مرکزی در شهرستان سنندجشهرستان سنندج فعالان کارگریبازداشت شهروندان کورداحضار و بازجویی از شهروندانارام مرادیانکامل نوریاحضار کامل نوری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: