•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 29

احضار و بازجوئی از یک فعال مذهبی اهل سنت در اداره اطلاعات شهرستان راسک

0
430

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۹, اداره اطلاعات شهرستان راسک بصورت تلفنی حافظ اصغر کوهی, فعال مذهبی اهل سنت ساکن این شهرستان را پس احضار به این ارگان امنیتی تحت بازجوئی قرار داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ, امروز دوشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۹, حافظ اصغر کوهی, فعال مذهبی اهل سنت با دریافت تماس تلفنی به اداره اطلاعات شهرستان راسک از توابع استان سیستان و بلوچستان احضار و تحت بازجوئی و تهدید قرار گرفت. این شهروند اهل سنت اخیراً با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده است. 

دلیل این احضار از سوی اداره اطلاعات راسک ممانعت از سخنرانی حافظ اصغر کوهی در مراسم نماز جمعه و دیگر مراسم های مذهبی به وی اعلام شده است. 

حافظ اصغر کوهی در حالی از سوی اداره اطلاعات شهرستان راسک احضار و تحت بازجوئی قرار گرفته که در تاریخ ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۹, پس از تحمل ۸ ماه بازداشت و بلاتکلیفی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

این شهروند اهل سنت, در تاریخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۸, به همراه مولانا فضل الرحمن کوهی,  امام جمعه و مدیر مدرسه دینی انوارالحرمین «پشامگ» و مولوی عبدالرئوف دشتی، حبیب الله آسکانی علیا، حاج محمد نور آسکانی، خالد رسولی زاده، عبدالعزیز شیروزهی، عبدل اربابی, پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت مشهد بازداشت شده بود. 

در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۸؛ ماموران امنیتی مستقر در زندان وکیل آباد مشهد, برای انتقال این شهروندان اهل سنت به زندان مرکزی زاهدان مطالبه مبلغ ۷۰۰ هزار تومان بعنوان هزینه ایاب و ذهاب کردند و مطالبه این مبلغ در حالی صورت گرفته که انتقال مولوی کوهی به زندان مرکزی زاهدان با خودروی شخصی این شهروند اهل سنت صورت گرفته بود. 

حافظ اصغر کوهی, در تاریخ ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, پس از طی مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه پاسداران در مشهد به زندان مرکزی زاهدان منتقل شد. 

پس از بازداشت “مولوی فضل الرحمن کوهی”, روحانی اهل سنت و امام جماعت پیشامگ شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان,  شهروندان شهرستان سرباز در نقاط مختلف این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند و راه ها را بستند.

در ادامه اعتراضات به این فعال مذهبی اهل سنت و ۷ نفر از همراهان وی از سوی اطلاعات سپاه در دادگاه ویژه روحانیت مشهد, در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۸, “عبیدالله شیروزهی”, شهروند ساکن شهرستان سرباز و “داماد و برادرزاده “مولوی فضل الرحمن کوهی”, پس از احضار به اداره اطلاعات شهرستان راسک از بابت تحریک شهروندان این شهرستان برای برگزاری تجمع اعتراضی باهدف اعتراض به بازداشت “مولوی فضل الرحمن کوهی” مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفت.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان اهل سنت و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها نقض حقوق بشر و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

اعمال محرومیت بر شهروندان اهل سنت در انجام و یا ممانعت از حضور در مناسک مذهبی ناقض ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری با ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است  که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هافعال مذهبیفعال مذهبی اهل تسننفعال مذهبی اهل سنتفعال مذهبی اهل سنت در کردستانفعال مذهبی اهل سنت در زاهدانفعال مذهبی سنیفعال مذهبی سنی مذهبفعالان مذهبی اهل تسننفعالان مذهبی اهل سنتممانعت از انجام مناسک مذهبینقض حقوق شهروندی پیروان اهل سنت در ایراننقض حقوق شهروندی اهل سنت ایراننقض حقوق شهروندان اهل سنتنمازخانه شهروندان اهل سنتپیروان اهل تسننپیروان اهل تسنن در ایرانپیروان اهل تسنن در جمهوری اسلامیپیروان اهل سنتپیروان اهل سنت ایرانپیروان اهل سنت در ایرانپیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیاقلیت اهل تسنناقلیت اهل تسنن در ایراناقلیت اهل سنتاقلیت اهل سنت در ایراناقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایرانانجام مناسک مذهبیاهل تسنناهل تسنن ایراناهل تسنن در ایراناهل تسنن در استان سیستان و بلوچستاناهل تسنن در زندانهای ایراناهل تسنن در زاهداناهل تسنن در شهرستان راسکاهل تسنن زاهداناهل سنتاهل سنت ایراناهل سنت ایرانشهراهل سنت در ایراناهل سنت در استان سیستان و بلوچستاناهل سنت در جمهوری اسلامیاهل سنت در زاهداناهل سنت سیستان و بلوچستاناحضاراحضار و محاکمهاحضار و بازپرسیاحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازجوئی اهل سنتاحضار و بازجوئی شهروندان اهل سنت در ایراناحضار و بازداشت فعالان مدنیاحضار و شهروندان اهل سنتاحضار به اداره اطلاعاتاحضار تلفنیاحضاروبازجوییاحضاریهاخبار نقض حقوق بشر در ایراناداره اطلاعات راسکاستان سیستان و بلوچستانبازداشت شهروندان اهل سنتبازداشت شهروندان اهل سنت در ایرانحقوق شهروندی پیروان اهل تسنن در ایرانحافظ اصغر کوهیحافظ اصغرکوهیسرکوب فعالان مذهبی اهل سنتسرکوب پیروان اهل تسننسرکوب پیروان اهل تسنن ایرانسرکوب پیروان اهل تسنن در ایرانسرکوب پیروان اهل سنتسرکوب پیروان اهل سنت ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در ایرانسرکوب پیروان اهل سنت در جمهوری اسلامیسرکوب پیروان سایر ادیانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب اقلیتهای مذهبیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب اهل تسننسرکوب اهل تسنن ایرانسرکوب اهل تسنن در ایرانسرکوب اهل تسنن در جمهوری اسلامیسرکوب اهل سنتسرکوب اهل سنت ایرانسرکوب اهل سنت در ایرانسرکوب زندانیان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل تسننسرکوب شهروندان اهل تسنن ایرانسرکوب شهروندان اهل تسنن در ایرانسرکوب شهروندان اهل سنتسرکوب شهروندان اهل سنت ایرانسرکوب شهروندان اهل سنت در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانسرکوبشهروندان اهل تسنن زاهدانشهروندان اهل تسننشهروندان اهل تسنن در ایرانشهروندان اهل سنتشهروندان اهل سنت ایرانشهروندان اهل سنت در ایرانشهروندان در استان سیستان و بلوچستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: