•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

گزارشی از وضعیت مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی محبوس در سلول انفرادی

0
52

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۶شهریور ماه ۱۴۰۱، مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی محبوس در زندان اوین در سلول انفرادی بند۲الف سپاه نگهداری می شود.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از امتداد، امروز یکشنبه ۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی محبوس در زندان اوین علیرغم اتمام مراحل بازجویی و دادرسی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران در اقدامی غیرقانونی در سلول انفرادی بند۲الف سپاه پاسداران محبوس و از حقوق اولیه یک متهم محروم است. این فعال سیاسی در سال‌های قبل هم‌ به علت فعالیتهای سیاسی خود بازداشت و به حبس محکوم شده بود.

علی شکوری راد، فعال سیاسی در این خصوص اعلام کرد:”سازمان اطلاعات سپاه، که یک نهاد فاقد قانون است با کدام اختیار مصطفی تاجزاده را حتی پس از برگزاری دادگاه در بند۲الف که بازداشتگاه این نهاد فاقد قانون است و نه زندان نگهداری می‌کند. این اتوریته غیرقانونی را چه کسی به آنها داده است که قوه قضائیه با همه اختیارات قانونی، حریف‌شان نیست.”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۲ مردادماه ۱۴۰۱، مصطفی تاجزاده، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی با اتهامات  (اجتماع و تبانی)، (اقدام علیه امنیت ملی) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام)، محاکمه و در اعتراض به روند غیرقانونی و عدم رعایت حقوق وی بعنوان یک متهم از ارائه دفاعیه امتناع کرده بود.

امیر حسین آبادی، وکیل ندافی مصطفی تاجزاده، در تاریخ ۲۱مرداد ماه ۱۴۰۱، به روزنامه شرق از بیستمین روز اعتصاب غذای این فعال سیاسی و محرومیت وی از دسترسی به خدمات پزشکی و رعایت نشدن حقوق موکل خود بعنوان یک متهم در دوران بازجویی خبر داده بود.

همچنین، در تاریخ ۲۸ تیر ماه ۱۴۰۱، مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری با رسانه های داخل کشور مصادیق حقوقی اتهامات مصطفی تاجزاده را (اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) عنوان کرده بود.

مصطفی تاجزاده، در تاریخ ۱۷ تیر ماه ۱۴۰۱، در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به منزل شخصی او بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و از آن زمان در سلول انفرادی بند۲الف این ارگان امنیتی محبوس شده است.‌

این فعال سیاسی اصلاح طلب، در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات هم در تاریخ ۲۳ خرداد ماه ۱۳۸۸، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی در زندان اوین و طی مراحل بازجوئی ۹ ماه بعد با تودیع وثیقه آزاد شده بود.

 با آغاز مراحل دادرسی، مصطفی تاجزاده توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این فعال سیاسی، در بهار سال ۱۳۹۳ به علت نوشتن نامه‌ای از درون زندان اوین به علی خامنه ای، به تحمل ۱ سال دیگر حبس تعزیری محکوم شد.

مصطفی تاجزاده، در آذر ۱۳۹۳، در حالی که حدود ۴ سال از حبس تعزیری خود را سپری کرده بود به مرخصی ۳ روزه اعزام شد و با توجه به غیبت در مرخصی به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد و این حکم در شعبه ۴۸ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به پرداخت ۲۰۰ هزار تومان جریمه نقدی بدل از حبس تعزیری محکوم شد.

در نهایت مصطفی تاجزاده، در بامداد ۱۵ خرداد ۱۳۹۵، پس از اتمام دوران حبس تعزیری ۷ ساله خود از زندان اوین آزاد شده بود.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.