چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

گزارشی از وضعیت مهدی عرفانی شهروند تحت بازداشت در سنندج

0
121

حقوق بشر در ایران ـ امروز پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه ۱۴۰۲، مهدی عرفانی، اهل شهرستان قروه جهت بازجویی و تشکیل پرونده به بازداشتگاه شهرامفر واقع در شهر سنندج منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، مهدی عرفانی، اهل شهرستان قروه از توابع استان کردستان، جهت بازجویی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه شهرامفر در شهر سنندج مرکز آن استان، منتقل شده است. 

براساس این گزارش، انتقال مهدی عرفانی از شهرستان قروه به شهر سنندج با هدف بازجویی های بیشتر و تشکیل پرونده قضایی بر علیه وی صورت گرفته اما وی تا این لحظه از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوقی شهروندی یک متهم محروم است. 

لازم به اشاره است، مهدی عرفانی، در تاریخ ۲۶ فروردین ماه ۱۴۰۲، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در شهرستان قروه بازداشت و پس از تفتیش و توقیف برخی لوازم الکترونیکی از قبیل گوشی تلفن همراه،‌کامپیوتر و چند جلد کتاب، به مکان نامعلومی منتقل و از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نبود. 

همچنین، علیرغم انتقال مهدی عرفانی به شهر سنندج جهت بازجویی اما از علت دقیق بازداشت و مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی هست که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان در جریان اعتراضات سال ۱۴۰۱ را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هابازداشتنقض حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایراناحزاب کرد مخالف نظامعضویت در احزاب کرد مخالف نظامبازداشت بی خبریمهدی عرفانیحقوق بشر در ایرانپرونده سازیاحزاب کردتشکیل پروندهاحزاب کرد سیاسی در ایرانبازداشت بازجوییهمکاری با احزاب کردبازجویینقض حقوق بشرشهروندان کرد در ایراناحزاب کردمخالف نظامهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامبازجویی کردنشهرستان قروه کردستاناحزاب کرد ایرانشهروندان کورد در ایراناحزاب کردیاحضار و تفهیم اتهامبازجوئی کردنمتهماتهامحقوق متهماحزاب کرد مخالف نطامهمکاری با احزاب کرد مخالف نظامقروهبازجوئیتفهیم اتهامشهروندان کرداحزاب کرد نخالف نظاماحزاب کردستانقروه کردستاناستان کردستانشهروندان کوردتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظاماقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظامبازداشتگاه شهرامفرنقض حقوق شهروندیسنندجشهرستان قروهشهروندان کرد ایرانسرکوب احزاب کردشهرستان قروه استان کردستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: