•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

جلال امینی به زندان بوکان منتقل شد

0
69

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۷شهریور ماه ۱۴۰۱، جلال امینی، پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام به زندان شهرستان بوکان منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز پنجشنبه ۳ شهریور ماه ۱۴۰۱، جلال امینی، پس از اتمام بازجوئی ها در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به زندان شهرستان بوکان منتقل شد.‌
علیرغم‌اتمام بازجوئی ها و انتقال جلال امینی به زندان بوکان اما از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به ذکر است، جلال امینی، در تاریخ ۲۴ مردادماه ۱۳۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال وی به منزلش و تفتیش و توقیف برخی لوازم‌ شخصی، جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی منتقل شده بود.‌

همچنین، عظیمه‌ ناصری، همسر جلال امینی، از زندانیان پیشین سیاسی است که در تاریخ های ۲۰دی ماه ۱۳۹۹ و مردادماه ۱۴۰۰ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با تودیع وثیقه از زندان مرکزی ارومیه آزاد شده بود.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

سرکوب آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.