•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

انتقال ۳ شهروند اهل اشنویه به زندان این شهرستان

0
51

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۹شهریور ماه ۱۴۰۱، سه شهروند محبوس در بازداشتگاه امنیتی در ارومیه پس از اتمام بازجوئی ها به زندان اشنویه منتقل شدند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، امروز چهارشنبه ۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، حکیم میرزایی، هیوا میرزایی و ظاهر مرادی، سه تن از اهالی روستای بیمضرتی از توابع اشنویه پس از اتمام‌ بازجوئی ها در بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی ارومیه به زندان اشنویه منتقل شدند.‌

علیرغم‌ اتمام بازجوئی ها از این افراد اما از مصادیق حقوقی اتهامات این شهروندان اطلاعی در دسترس نیست.‌

لازم به ذکر است، حکیم میرزایی، هیوا میرزایی و ظاهر مرادی، در تاریخ ۲۳ مردادماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی منتقل شده بودند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.