•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

انتقال محمد چگینی، درویش گنابادی به زندان مرکزی کرمان

0
43

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۹شهریور ماه ۱۴۰۱، محمد(کرامت) چگینی، درویش گنابادی پس از اتمام بازجوئی ها به زندان مرکزی کرمان منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، محمد(کرامت) چگینی، درویش گنابادی، پس از سپری کردن دوران بازجویی در بازداشتگاه اداره اطلاعات کرمان به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”محمد چگینی، طی تماس کوتاهی که با نزدیکان خود داشت اعلام کرده که روز سه شنبه از بازداشتگاه اداره اطلاعات کرمان به زندان مرکزی این شهر منتقل شده است.”

لازم به ذکر است، ماموران اداره اطلاعات کرمان، در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، محمد(کرامت) چگینی را بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل کرده بودند.
علیرغم اتمام بازجوئی ها از این درویش گنابادی اما از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست.

سرکوب اقلیت‌های مذهبی ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.