•                    
  •                  
شنبه , ۱۵ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

انتقال ترانه علیدوستی به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات

0
319

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۴۰۱، ترانه علیدوستی، در حال سپری کردن دوران بازجویی خود در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات است.

به گزارش حقوق بشر در ایران، ترانه علیدوستی، هنرمند سینما، پس از بازداشت توسط نیروهای امنینی جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شده است.

ریحانه پارسا، بازیگر سینما در تشریح آخرین وضعیت ترانه علیدوستی در صفحه شخصی خود نوشت:”ترانه علیدوستی، در تماسی کوتاه به پدرش (حمید علیدوستی) اطلاع داده در بند ۲۰۹ زندان اوین است و تقاضا کرده داروهایش به زندان تحویل داده شود.”

لازم به ذکر است، امروز یکشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۴۰۱، جمعی از زنان هنرمند سینما از جمله گلاب آدینه، با حضور در دادسرای زندان‌ اوین، پیگیر وضعیت ترانه علیدوستی شدند.

حضور جمعی از هنرمندان سینما در مقابل دادسرای زندان اوین

حضور جمعی از هنرمندان سینما در مقابل دادسرای زندان اوین

در تاریخ ۲۶ آذرماه ۱۴۰۱، ترانه علیدوستی، در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل وی در تهران به اتهام(انتشار مطالب کذب و تحریف شده در فضای مجازی)، (تحریک شهروندان به آشوب) و (حمایت از جریان‌های ضد ایرانی)بازداشت و جهت بازجوئی و تشکیل پرونده قضایی به زندان اوین منتقل شد.

ترانه علیدوستی، پیش از این هم در تاریخ ۲ تیر ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۱۰۵۹ دادگاه کیفری ۲ تهران از بابت اتهام (توهین به نیروی انتظامی) محاکمه و به تحمل ۵ ماه حبس با طول مدت تعلیق ۲ ساله محکوم شده بود.

در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸، ترانه علیدوستی، پس از حضور در جلسه بازپرسی شعبه ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه از بابت (فعالیت تبلیغی علیه نظام)تفهیم اتهام و سپس با تودیع قرار کفالت آزاد شد.

ورود به حریم خصوصی شهروندان و مداخله در امور فردی آنان از جمله انتقاداتی است که به نظام قضایی و انتظامی ایران وارد است.

سرکوب آزادی بیان و اندیشه، ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده  ۱۹  میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.