چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

انتقال آروین نیک پی به زندان شهرستان مریوان

0
70

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۲ اسفند ماه ۱۴۰۱، آروین نیک پی، پس از اتمام بازجویی ها در بازداشتگاه اداره اطلاعات مریوان به زندان آن شهرستان منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز یکشنبه ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، آروین نیک پی، اهل روستای نی از توابع مریوان در استان کردستان و محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات آن شهرستان، پس از اتمام بازجویی ها و تفهیم اتهام به زندان مریوان منتقل شد. 

براساس این گزارش، با توجه به اتمام بازجویی ها و مراحل بازپرسی اما از مصادیق حقوقی اتهامات یا اتهام تفهیم شده به آروین نیک پی اطلاعی حاصل نشده است. 

لازم به اشاره است،‌ آروین نیک پی، در تاریخ ۱۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران وزارت اطلاعات در روستای نی از توابع شهرستا مریوان بازداشت و سپس به بازداشتگاه آن ارگان امنیتی در مریوان منتقل شده بود. 

همچنین، ماموران، هنگام بازداشت آروین نیک پی، برخی لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه وی را توقیف کردند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هاممنوعیت از عضویت در احزابمحرومیت از عضویت در احزابمریوانمریوان کردستانمریوان استان کردستاننقض حقوق بشر در ایرانهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با یکی از احزاب اپوزیسیونهمکاری با احزاب مخالف نظامهمکاری با احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیهمکاری با احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با احزاب اپوزیسیونکردستان احزاب کوردیآروین نیک پیاقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاماحزاباحزاب مخالف نظاماحزاب مسلح مخالف نظاماحزاب کورد مخالف نظاماستان کردستانبازپرسیبازجوییبازجوئیبازداشتتفهیم اتهامجلسه بازپرسی و تفهیم اتهامحقوق بشرحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانروستای نیروستای نی شهرستان مریوانزندان مریوانزندان مرکزی مریوانشهروندان کوردشهروندان کورد در ایرانشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهرستان مریوان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.