•                  
پنج شنبه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, ژانویه 27

آزادی عیسی دمنی زندانی سیاسی همزمان با اجرای تبعید وی به شهرستان تکاب

0
952

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, عیسی دمنی, زندانی سیاسی محبوس در بند ۵ زندان شیبان اهواز پس از اتمام دوران حبس تعزیری جهت اجرای حکم تبعید به به شهرستان تکاب از توابع استان آذربایجان غربی منتقل شد. این زندانی سیاسی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۱ سال تبعید محکوم شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, عیسی دمنی, ۴۷ ساله, معلم زبان عربی, فعال فرهنگی و زندانی سیاسی محبوس در بند ۵ زندان شیبان اهواز پس از اتمام دوران حبس تعزیری ۱ ساله خود جهت اجرای حکم ۱ سال تبعید به شهرستان تکاب واقع در استان آذربایجان غربی منتقل شد. 

کریم دحیمی, فعال حقوق بشر ضمن اعلام این خبر گفت: “عيسى دمنى, زندانی سیاسی پس از اتمام دوران حبس در زندان شیبان اهواز برای اجرای حکم تبعید ۱ ساله خود  به زندان تکاب از توابع استان آذربایجان غربی منتقل شد”.

دحیمی همچنین گفت: “در مسیر انتقال عیسی دمنی از زندان شیبان اهواز به زندان تکاب وی به شدت از سوی ماموران بدرقه مورد ضرب و شتم قرار گرفت و قادر به راه رفتن نبود”.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲ دی ماه ۱۳۹۸, عيسى دمنی, جهت اجرای حکم ۱ سال حبس تعزیری خود در محل کارش واقع در اداره کشاورزی اهواز بازداشت و به زندان شیبان اهواز منتقل شده بود. 

در تاریخ ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۷, شعبه ۱۶ دادگاه تجدید نظر استان خوزستان, با صدور دادنامه ای عیسی دمنی را از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “تشکیل موسسه غیر قانونی” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال تبعید به شهرستان تکاب محکوم شد. در دادنامه صادره از سوی دادگاه تجدید نظر استان خوزستان ۲ مؤسسه فرهنگی نور و همچنین مؤسسه خیریه سواعد الاخاء, که مدیریت آنها بر عهده عیسی دمنی بود غیر قانونی ذکر شده بود. 

این فعال فرهنگی پیش از آن و در سال ۱۳۹۶, توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز, به ریاست قاضی پورمحمدی, از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “تشکیل موسسه غیر قانونی”, به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال تبعید به شهرستان تکاب از توابع استان آذربایجان غربی محکوم شده بود. 

عیسی دمنی, در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۳۹۵, عیسی دمنی, فعال فرهنگی ساکن اهواز در پی یروش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت شده بود. در زمان بازداشت این فعال فرهنگی مجاهد زرگانی و ناجی حیدری دو تن دیگر از فعالان مدنی ساکن اهواز هم توسط نیروهای امنیتی با بعنوان ۲ متهم دیگر این پرونده بازداشت شده بودند. 

 سرکوب آزادی بیان و عقیده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است می باشد اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: