•                  
یک شنبه , ۱۸ خرداد , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژوئن 7

اعزام کیومرث مرزبان, زندانی سیاسی به مرخصی

0
156

حقوق بشر در ایران – عصر امروز سه شنبه ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, کیومرث مرزبان,  نویسنده و طنز پرداز محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین به مرخصی اعزام شد. این زندانی سیاسی در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۱۱ ساله خود می باشد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز سه شنبه ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۹, کیومرث مرزبان, نویسنده و طنزپرداز, محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس تعزیری ۱۱ ساله خود از بابت اتهام “ارتباط با دول متخاصم” می باشد به مرخصی اعزام شد. در طی روند دادرسی بر پرونده کیومرث مرزبان, این فعال ادبی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۲۳سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد که این حکم عینا توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران تائید شد. 

محمدحسین آغاسی, وکیل مدافع کیومرث مرزبان, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت: “امروز عصر این جوان بامعرفت « کیومرث مرزبان » از اوین مستقیم به دیدارم آمد. کیومرث قانونا باید قبل از عید به مرخصی می آمد اما مشغله متصدیان امر و کثرت مواردی که باید رسیدگی می شد میزان دقت را کاهش داده بود و این امر با تأخیر انجام گرفت”.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۸, کیومرث مرزبان, نویسنده و طنز پرداز محبوس در زندان اوین که پیش از این توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” به تحمل ۲۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری از بابت اتهامات “ارتباط با دوول متخاصم”, “توهین به مقدسات”, “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, “توهین به رهبری”, “توهین به خمینی” و “توهین به مسئولان” محکوم شده بود توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست “احمد زرگر” حکم صادره توسط دادگاه بدوی برای کیومرث مرزبان عینا تائید شد. با توجه به تائید حکم صادره توسط دادگاه تجدیدنظر و با توجه به اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی از مجموع ۲۳ سال و ۹ ماه حبس تعزیری تائید شده توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر, مدت ۱۱ سال حبس تعزیری که کیومرث مرزبان از بابت اتهام “ارتباط با دول متخاصم” به آن محکوم شد برای وی لازم به اجرا شده است.

در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۸, و در مرحله بدوی, شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی”, با صدور حکمی “کیومرث مرزبان”, طنز پرداز و نویسنده را از بابت اتهامات؛ “ارتباط با دوول متخاصم”, توهین به مقدسات”, “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, “توهین به رهبری”, “توهین به خمینی” و “توهین به مسئولان” محکوم کرده بود. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۹۷, با انتشار گزارشی, از ارجاع پرونده “کیومرث مرزبان” به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی اطلاع رسانی کرده بود. 

همچنین در تاریخ ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۷, “محمدحسین آغاسی”, وکیل مدافع کیومرث مرزبان, از تعیین تاریخ ۱۳ اسفند ماه ۱۳۹۷ جهت برگزاری جلسه دادرسی بر پرونده این فعال هنری اطلاع رسانی کرده بود. 

“کیومرث مرزبان”، نویسنده و طنز پرداز, ۲۷ ساله پس از اقامت در کشورهای مالزی و گرجستان پس از اقامت ۸ ساله در این کشورها به ایران بازگشت و پس از ورود به کشور در حالی که به کار آموزش طنز نویسی و داستان نویسی مشغول شده بود در تاریخ ۴ شهریور ماه ۱۳۹۷, توسط اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد. 

این نویسنده و طنزپرداز, پس از بازداشت به مدت طولانی در سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه در زندان اوین محبوس بطور بلاتکلیف بسر برده بود و در طی این مدت خانواده وی از وضعیت وی بطور کامل بی خبر بودند. 

در حالیکه  پرونده “کیومرث مرزبان”, نویسنده و طنزپرداز در مراحل تحقیقات مقدماتی قرار گرفته بود با استناد به تبصره ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری وی از دسترسی به وکیل هم محروم مانده بود، وب‌سایت تندرو”پایگاه عدالت خواهان” به طرح برخی اتهامات علیه او پرداخت. این وبسایت حکومتی در این خبر عجیب نوشته بود که”کیومرث مرزبان” به آمریکا برای انعقاد قراردادی با هدف “شبکه‌سازی در ایران”سفر کرده است در حالی که به گفته منبع نزدیک به کیومرث مرزبان که پیش از این با حقوق بشر در ایران گفتگو کرده بود گفت وی هیچگاه سفری به آمریکا نداشته است. 

این سایت مدعی شده بود که “کیومرث مرزبان” تحت عنوان دایر کردن کلاس‌های هنری اقدام به ارتباط گیری با هنرمندان کشور کرده و از این طریق «التهاب افکنی» و «ایجاد شکاف اجتماعی در بدنه جامعه» می‌کرده است!

یکی از نزدیکان کیومرث مرزبان در گفتگویی با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛  کیومرث عاشق نویسندگی بود و طی سالهای گذشته با اینکه خیلی جوان بود در این زمینه خیلی رشد کرد. هیچ دلبستگی سیاسی به افراد و گروه‌های سیاسی نداشت و تنها دغدغه اصلی‌اش نوشتن و فعالیت‌های ادبی بود. برای ما شگفت‌انگیز است که او دستگیر شده است و همزمان علیه او شایعاتی مطرح می‌شود که هیچ کدام واقعیت ندارد.

در حالی این وب‌سایت تندرو کلاس‌های او را مخرب دانسته بود که خبرگزاری دانشجویی ایسنا در تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ خبری اختصاصی از کلاس او به نام «رویاپردازی» از طریق نویسندگی در «مدرسه تخصصی هنر و دیزاین اینورس» در تهران منتشر کرد. کیومرث مرزبان درباره هدف کلاسش گفته بود که می‌خواهد بخشی از تجربیات خود از سفرهای خارج از کشورش را با جوانان ایرانی به اشتراک بگذارد.

او در این گفت‌وگو اعلام کرده بود: «‌مردم در ایران سقف آرزوها و رویاهای خود را بسیار کوتاه می‌بینند. بزرگترین آرزویشان به حل شدن مشکلات اقتصادی و امور روزمره محدود شده و بسیاری از آنها رویای بزرگی در سر ندارند؛ در صورتی که با پرسش از افراد در فضاهای دیگر متوجه شدم که موضوع رویاپردازی و دنبال‌ کردن رویاها در خارج از ایران اهمیت بسیار زیادی داشته و هنوز طرفداران زیادی دارد.»

کیومرث مرزبان فعالیت خود را با ساختن فیلم‌های کوتاه آغاز کرد. او در سال ۸۸ به کشور مالزی سفر کرد و در آنجا پادکست اینترنتی با محتوای طنز به نام «رادیو سنگ تاب» را راه‌اندازی کرد. او همچنین کتاب طنزی با عنوان “خام بدم پخته شدم بلکه پسندیده شدم” را نوشت. مرزبان پس از بازگشت به ایران در سال  ۱۳۹۶ نیز کلاس‌های نویسندگی و فیلم‌نامه‌نویسی را برای جوانان تشکیل داده بود. 

بازداشت و سرکوب و رفتارهای قهرآمیز با فعالان رسانه ای و مطبوعات در ایران در حالی صورت می‌گیرد که با توجه به گزارش سالیانه سازمان گزارشگران بدون مرز, ایران در بین ۱۸۰ کشور در زمینه آزادی مطبوعات و رسانه ها رتبه ۱۷۰ را در جهان دارا میباشد. 

سرکوب فعالان هنری, نویسندگان و طنزپردازان در ایران,  ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

تبصره ماده ۴۸ از جمله بحث برانگیز ترین مفاد حقوقی در نظام قضائی ایران است که از زمان اجرا با انتقادهای بسیاری از سوی حقوق دانان مواجه شده است از جمله منتقدان این تبصره, سازمان عفو بین الملل است که این سازمان مدافع حقوق بشر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه سالجاری با انتشار یک بیانیه نسبت به تصویب آن در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس واکنش نشان داد. 

این سازمان مدافع حقوق بشرهمچنین تاکید کرده که اگر مصوبه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس به تصویب نهایی برسد، «آسیبی جدی به نظام قضائی ایران خواهد بود که در حال حاضر نیز سرشار از نقصان است. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: