•                  
سه شنبه , ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 9

انتقال جعفر عظیم زاده, فعال کارگری به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران

0
435

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, “جعفر عظیم زاده”, فعال کارگری و رئیس هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران, محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین پس از انتقال به شعبه ۲ بازپرسی ناحیه ۳۳ دادسرای امنیت تهران مستقر در زندان اوین در جلسه بازپرسی حاضر شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, روز شنبه ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸, “جعفر عظیم زاده”, فعال کارگری و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود میباشد از بابت پرونده ای جدید که مربوط به انتشار فایل صوتی منتسب به وی می باشد به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین منتقل و توسط “محمد نصیرپور” بازپرس شعبه مذکور مورد بازپرسی قرار گرفت. 

براساس این گزارش؛ انتقال “جعفر عظیم زاده”؛ فعال کارگری به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران از بابت انتشار فایل صوتی می باشد که این فعال کارگری به احکام صادره علیه اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران, بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه و سایر کارگران اعتراض کرده بود.  

جعفر عظیم زاده در این جلسه بازپرسی خطاب به بازپرس پرونده تماماً از محتوای صحبت های خویش و انتشار فایل صوتی دفاع کرد و اعلام کرد “قطعاً ما به اتهامات امنیتی که علیه کارگران و فعالان صنفی منتصب می‌گردد اعتراض داشته و در این خصوص سکوت نخواهیم کرد”.

این فعال کارگری در ادامه دفاعیات خود در این جلسه بازپرسی اعلام کرد که زمانی که حقوق و مطالبات کارگران پرداخت نمی گردد و کارگر به این بی حقوقی اعتراض می نماید چرا باید به اتهام اقدام علیه امنیت ملی متهم گردد؟ مگر این امنیت ملی امنیت سرمایه داران و غارتگران است که دسترنج کارگران را به یغما برده و ماه ها حقوق و دستمزد کارگر را به گرو می گیرند؟

لازم به ذکر است در تاریخ ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۸, محمدعلی جداری فروغی، وکیل دادگستری گفت: جعفر عظیم زاده در شعبه ۱۱۹۰ دادگاه کیفری ۲ تهران به علت غیبت از مرخصی به ۳۰ ضربه شلاق و ۷ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده بود که پس از اعتراض، امروز در شعبه ۱۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، حکم شلاق لغو شده بود. 

جعفر عظیم زاده، عصر روز سه‌شنبه ۹ بهمن ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی در منطقه پردیس کرج بازداشت و به کلانتری ۱۱ فردیس منتقل شد. وی در تاریخ ۱۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ طی تماسی تلفنی به خانواده خود اطلاع داد که به اندرزگاه ۸ سالن ۹ زندان اوین منتقل شده بود. محمدعلی جداری فروغی، وکیل مدافع این فعال کارگری پیشتر اعلام کرده بود که با پیگیری‌های انجام شده مشخص شد ایشان با نیابت قضایی صادره بر مبنای محکومیت به ۶ سال زندان و برای تحمل این حکم روانه زندان اوین شد. 

جعفر عظیم‌ زاده با عنوان غیبت از مرخصی، توسط شعبه ۱۱۹۰ دادگاه کیفری ۲ تهران به تحمل ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده بود. روز شنبه ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، محمدعلی جداری فروغی از ارائه درخواست تجدیدنظر خواهی در خصوص این حکم خبر داده بود.

این وکیل دادگستری پیشتر با اعلام لزوم ارائه درخواست دادرسی در خصوص پرونده جعفر عظیم زاده گفته بود: “با توجه به اینکه عظیم زاده به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام، به ۶ سال زندان محکوم و در حال سپری کردن آن است و وی به همین اتهامات بدواً در شعبه اول دادگاه انقلاب ساوه به ۱۱ سال زندان محکوم و بر اثر تجدیدنظرخواهی در شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی تبرئه شده، نسبت به حکم شش سال حبس در دیوان عالی کشور، درخواست اعاده دادرسی خواهیم داد”.

لازم به ذکر است که این فعال کارگری از درد سینه، مشکلات کلیوی و قلبی و عروقی رنج می‌برند؛ این مساله در مورد مشکلات قلب ایشان به دلیل عدم دسترسی به داروهایی که خارج از زندان مصرف می‌کردند بغرنج تر است.

همزمان با بازداشت جعفر عظیم زاده سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای که در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۷ آن را منتشر کرد بازداشت این فعال کارگری را محکوم کرده است. این سازمان مدافع حقوق بشر در این بیانیه تاکید بر این نکته تاکید کرد که جعفر عظیم زاده بعنوان یک فعال کارگری به خاطر فعالیت های مسالمت آمیز خود در زمینه آزادی بیان، آزادی تجمعات و آزادی تشکل توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و از مسئولان قضائی جمهوری اسلامی خواست تا نسبت به آزادی این فعال کارگری اقدام کنند.

سرکوب فعالان کارگری در ایران ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ناقض ماده ۲۱ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر حق افراد بر شرکت و تشکیل تجمعات مسالمت آمیز و اعتراض بدون حمل سلاح تاکید میکند نیز میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: