•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

صدور حکم شلاق برای جعفرعظیم زاده, فعال کارگری محبوس در زندان اوین

0
908

روز دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷, جعفر عظیم زاده فعال کارگری محبوس در زندان اوین از سوی شعبه ۱۱۹۰ دادگاه کیفری ۲ استان تهران به ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, جعفر عظیم زاده, فعال کارگری و دبیر اتحادیه آزاد کارگران ایران در تاریخ ۱۳ اسفند ماه سالجاری از سوی شعبه ۱۱۹۰ دادگاه کیفری ۲ استان تهران به اتهام غیبت از زندان به ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده است. جعفر عظیم زاده در تاریخ ۹ بهمن ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی در فردیس کرج بازداشت و سپس از دو روز جهت تحمل محکومیت حبس ۶ ساله خود به زندان اوین منتقل شده است. 

محمدعلی جداری, وکیل جعفر عظیم زاده با انتشار یک فایل تصویری ضمن اعلام این خبر از تقاضای تجدیدنظر خواهی بر حکم صادره از سوی جعفر عظیم زاده نسبت به حکم صادره خبر داده است.

لازم به ذکر است که جعفر عظیم زاده فعال کارگری و دبیر اتحادیه آزاد کارگران ایران, در تاریخ ۹ بهمن سالجاری توسط نیروهای امنیتی در فردیس کرج بازداشت و پس از آن به کلانتری ۱۱ فردیس منتقل شده است و روز چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ جهت سپری کردن دوران حبس ۶ ساله خود به زندان اوین منتقل شد.  این فعال کارگری در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ توسط شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی و با همان اتهامات مورد محاکمه قرار گرفته و دادگاه با توجه به موجه دانستن دفاعیات این فعال کارگری و وکیل وی نامبرده را از اتهامات” اخلال در نظم عمومی”، “جعل عنوان” و “تشویش اذهان عمومی” تبرئه کرده بود مجددا با همان اتهامات محکوم به حبس شده بود.

با توجه به پیگیریهای محمدعلی جداری بعنوان وکیل پرونده جعفر عظیم زاده مشخص شد که با نیابت قضایی صادره بر مبنای محکومیت، عظیم زاده به ۶ سال زندان محکوم  شده بود و پس از اعتصاب غذای ۶۳ روزه آزاد شده بود مجددا حکم به اجرای احکام ارسال و  جعفر عظیم زاده  روانه زندان اوین شده است.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۴ در پی تأیید حکم شش سال حبس جعفر عظیم زاده توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی این فعال کارگری در بند ۸ زندان اوین محبوس شده بود و به دنبال اعتصاب غذای ۶۳ روزه، در در تاریخ ۱۰ تیر ۱۳۹۵ با قرار وثیقه و به‌طور موقت آزاد شده بود.

جعفر عظیم‌زاده، دبیر هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، در خردادماه سال گذشته پس از سالها فشار قضایی از طریق احضار، بازجویی، بازداشت و محاکمه، به همراه شاپور احسانی راد دیگر هم پرونده ای خود توسط شعبه ۸ دادگاه تجدید نظر استان مرکزی از اتهامات مطروحه تبرئه شده بود.

این فعال کارگری بارها به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار و با ده‌ها مورد تماس تلفنی از سوی مأمورین امنیتی مورد بازجوئی و تهدید قرار گرفته‌است.

همزمان با بازداشت اخیر جعفر عظیم زاده سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای که در تاریخ ۱۲ بهمن ماه سالجاری آن را منتشر کرد بازداشت این فعال کارگری را محکوم کرده است. این سازمان مدافع حقوق بشر در این بیانیه تاکید بر این نکته تاکید کرد که جعفرعظیم زاده بعنوان یک فعال کارگری به‌خاطر فعالیت های مسالمت آمیز خود در زمینه آزادی بیان، آزادی تجمعات و آزادی تشکل توسط نیروهای امنیتی بازدات شده و از مسئولان قضائی جمهوری اسلامی خواست تا نسبت به آزادی این فعال کارگری اقدام کنند.

سرکوب فعالان کارگری در ایران ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ناقض ماده ۲۱ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر حق افراد بر شرکت و تشکیل تجمعات مسالمت آمیز و اعتراض بدون حمل سلاح تاکید میکند نیز میباشد.
.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: