•                  
پنج شنبه , ۲۶ تیر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, جولای 16

انتقال جعفر پکند,به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه

0
444

حقوق بشر در ایران – جعفر پکند, یکی از شهروندان بازداشت شده در شهرستان بوکان از توابع استان کردستان جهت ادادمه بازجوئی ها به بازداشتگاه اداره اطلاعات در ارومیه منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, جعفر پکند, ۵۰ ساله, فرزند محمدصالح, شهروند کورد بازداشت شده ساکن بوکان جهت ادامه بازجوئی ها و تکمیل پرونده از بازداشتگاه اداره اطلاعات بوکان به بازداشتگاه اداره اطلاعات در ارومیه منتقل شد. 

براساس این گزارش, این شهروند کورد در تاریخ ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸, از بابت اتهام “مرتبط با احزاب کورد مخالف نظام” توسط ماموران اداره اطلاعات بوکان بازداشت شد اما از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دست نیست. 

جعفر پکند, پس از بازداشت از حق هرگونه ملاقات و تماس تلفنی با خانواده خود محروم است. 

از سوی دیگر وی از حق انتخاب وکیل بر پرونده خود نیز محروم مانده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: