•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

اعزام جعفر رستمی راد, فعال ملی مدنی و زندانی سیاسی به مرخصی

0
605

حقوق بشر در ایران – شامگاه پنجشنبه ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, فعال ملی مدنی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین به مرخصی اعزام شد. این زندانی سیاسی در حال تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری ۷ ماهه خود می باشد.

به گزارش حقوق بشر در ایران, در ساعات پایانی پنجشنبه ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۹, جعفر رستمی راد, فعال ملی مدنی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین که در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس تعزیری ۷ ماهه خود می باشد به مرخصی اعزام شد. این فعال ملی مدنی از بابت حضور در تجمعات قلعه بابک به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که پس از مراجعه وی به زندان اوین حکم ۷ ماه حبس تعزیری وی به اجرا گذاشته شد. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۳ خردادماه ۱۳۹۸, شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با صدور دادنامه ای جعفر رستمی راد را از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و محرومیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی محکوم کرده بود. 

این فعال ملی مدنی, در مرحله بدوی در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۹۷,  از بابت همین پرونده توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت “ماشالله احمدزاده”,  به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و محرومیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شده بود. 

حقوق بشر در ایران طی گزارشی جلسه رسیدگی به اتهامات “جعفر رستمی‌راد” در تاریخ ۲۵ آذر ۱۳۹۷، توسط  شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی وقت, ماشالله احمدزاده به اتهام ”فعالیت تبلیغی علیه نظام ” را اطلاع رسانی کرده بود. در این پرونده ابراهیم نوری دیگر فعال ملی مدنی محبوس در زندان اوین نیز بعنوان دیگر متهم میباشد که جلسه دادرسی در دادگاه بدوی برای ۲ متهم بصورت جداگانه برگزار شده بود. 

پیش از این و در زمان انتشار خبر محکومیت جعفر رستمی راد, فعال ملی مدنی, به حبس و محرومیت از حقوق شهروندی در مرحله تجدیدنظرخواهی یک منبع نزدیک به این افراد در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛ جعفر رستمی راد به همراه “ابراهیم نوری” که وی هم از فعالان ملی مدنی میباشد پیشتر توسط  شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام ” فعالیت تبلیغی علیه نظام” به حبس و تبعید محکوم شده بودند. در حکم صادره توسط دادگاه بدوی: “ابراهیم نوری” ۱۸ ماه حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان نهبندان در استان خراسان جنوبی و “جعفر رستمی راد” نیز به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. همچنین طی این حکم، هر دو فعال مدنی، از هرگونه عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی و فعالیت‌های رسانه‌ای محروم شدند.

جعفر رستمی راد در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷ به ظن شرکت در تجمعات قلعه بابک در تهران بازداشت و به زندان اوین تهران منتقل شده بود.

علیرغم اعتراض سازمانهای مدافع حقوق بشر از جمله سازمان عفو بین الملل به بازداشت شرکت کنندگان در مراسم سالانه قلعه بابک و تاکید بر آزادی بی قید و شرط این فعالین ، قوه قضاییه و نیروهای امنیتی بسیاری از فعالین را در این خصوص مورد پیگرد قرار داده اند.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین در ماده ۷ از قانون آئین دادرسی کیفری رعایت حقوق شهروندی متهم در طی روند دادرسی بر پرونده وی تاکید شده است که میتوان محرومیت از حق ملاقات و یا تماس تلفنی فرد در زمان بازداشت را جزء موارد نقض شده از حقوق شهروندی یک متهم دانست. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برچسب هافعال ملی مدنیفعال ملی مدنی آذربایجانیفعال ملی مدنی در ایرانفعال ترکفعال ترک آذریفعال ترک آذری در ایرانفعال ترک آذربایچانیفعال ترک آذربایجانفعال ترک آذربایجانیفعال ترک آذربایجانی در ایرانفعال ترک اذریفعال ترک اذربایجانیفعال ترک ترک آذربایجانیفعال ترک در ایرانفعال ترک زبانفعال ترک شهرستان اردبیلفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیفعالان مدنی در ایرانفعالان ترکفعالان ترک آذبایجانی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ترک اذربایجانیفعالان ترک در ایرانفعالان ترک زبان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراناندرزگاه ۸ زندان اویناندرزگاه ۸ سالن ۱۰بازداشت فعالان ترک آذربایجانیجعفر رستمی نژادجعفر رستمی رادجعفر رستمی راد فعال ملی مدنیجعفر رستمی راد فعال ترکجعفر رستمی راد فعال ترک آذریحق مرخصیحق مرخصی زندانیحق مرخصی زندانیان سیاسیحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندان ایرانزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی زندان اوینسرکوب فعالان ملی مدنیسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایرانسرکوب فعالان ترک در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب شهروندان ترکسرکوب شهروندان ترک در ایرانسرکوب شهروندان ترک زبانسرکوب شهروندان ترک زبان ایرانسرکوب شهروندان ترک زبان در ایرانسرکوب شهروندان شهروندان آذربایجانی در ایرانسرکوب شرواندن در ایرانشهروندان ترک در ایرانشهروندان ترک زبانشهروندان ترک زبان در ایرانشاهین برزگر فعال ترک آذری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: