•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

جعفر رستمی راد, فعال ملی مدنی؛ صدور حکم حبس و محرومیت از فعالیت اجتماعی

0
523

شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران, حکم صادره توسط دادگاه بدوی علیه جعفر رستمی راد, فعال ملی مدنی را عینا تائید کرد. بر طبق حکم صادره, جعفر رستمی راد به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و محرومیت از فعالیتهای اجتماعی محکوم شده است. 

به  گزارش حقوق بشر در ایران, جعفر رستمی راد, فعال ملی مدنی ساکن اردبیل از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و محرومیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شده است. این فعال ملی منی پیشتر از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت «ماشالله احمدزاده» به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و محرومیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شده بود که با ارجاع پرونده به دادگاه تجدید نظر, حکم صادره توسط دادگاه بدوی نیز توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران عینا تائید شده است. 

براساس این گزارش, جلسه دادرسی “جعفر رستمی راد” در مرحله تجدیدنظرخواهی در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر برگزار شده بود. 

حقوق بشر در ایران طی گزارشی جلسه رسیدگی به اتهامات “جعفر رستمی‌راد” درتاریخ ۲۵ آذر ۱۳۹۷، توسط  شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی وقت, ماشالله احمدزاده به اتهام ”فعالیت تبلیغی علیه نظام ” را اطلاع رسانی کرده بود. در این پرونده ابراهیم نوری دیگر فعال ملی مدنی محبوس در زندان اوین نیز بعنوان دیگر متهم میباشد که جلسه دادرسی در دادگاه بدوی برای ۲ متهم بصورت جداگانه برگزار شده بود. 

پیش از این و در زمان انتشار خبر محکومیت جعفر رستمی راد, فعال ملی مدنی, به حبس و محرومیت از حقوق شهروندی در مرحله تجدیدنظرخواهی یک منبع نزدیک به این افراد در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛ جعفر رستمی راد به همراه “ابراهیم نوری” که وی هم از فعالان ملی مدنی میباشد پیشتر توسط  شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام ” فعالیت تبلیغی علیه نظام” به حبس و تبعید محکوم شده بودند. در حکم صادره توسط دادگاه بدوی: “ابراهیم نوری” ۱۸ ماه حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان نهبندان در استان خراسان جنوبی و “جعفر رستمی راد” نیز به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. همچنین طی این حکم، هر دو فعال مدنی، از هرگونه عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی و فعالیت‌های رسانه‌ای محروم شدند.

جعفر رستمی راد در تاریخ ۱۱ تیرماه ۱۳۹۷ به ظن شرکت در تجمعات قلعه بابک در تهران بازداشت و به زندان اوین تهران منتقل شده بود.

علیرغم اعتراض سازمانهای مدافع حقوق بشر از جمله سازمان عفو بین الملل به بازداشت شرکت کنندگان در مراسم سالانه قلعه بابک و تاکید بر آزادی بی قید و شرط این فعالین ، قوه قضاییه و نیروهای امنیتی بسیاری از فعالین را در این خصوص مورد پیگرد قرار داده اند.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌ زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

همچنین در ماده ۷ از قانون آئین دادرسی کیفری رعایت حقوق شهروندی متهم در طی روند دادرسی بر پرونده وی تاکید شده است که میتوان محرومیت از حق ملاقات و یا تماس تلفنی فرد در زمان بازداشت را جزء موارد نقض شده از حقوق شهروندی یک متهم دانست. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.