•                  
پنج شنبه , ۲۶ تیر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, جولای 16

جواد احمدی, زندانی سیاسی بدون تکمیل دوره نقاهت به زندان ارومیه بازگردانده شد

0
246

جواد احمدی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که در پی بروز عفونت توام با سنگ کلیه به بیمارستان اعزام شده بود ۱ روز پس از انجام عمل جراحی بر روی ۲کلیه اش بدون تکمیل دوره درمان به زندان ارومیه بازگردانده شد. این زندانی سیاسی روز جمعه در پی بروز درد شدید در ناحیه کلیه به بیمارستان اعزام شده بود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸, جواد احمدی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که بدلیل مشکلات ناشی از عفونت توام با سنگ کلیه به بیمارستان اعزام شده بود پس از انجام عمل جراحی و بدون اتمام دوره نقاهت و عدم تکمیل دوره درمان تحت نظر پزشک متخصص به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد. اعمال رفتارهائی از این دست به مصابه نقض حقوق بشر و در راستای اعمال شکنجه و ناقض  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

بنقل از یک منبع نزدیک به جواد احمدی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ جواد احمدی در تاریخ ۱۷ خردادماه ۱۳۹۸,پس از اعزام به بیمارستان تحت عمل جراحی برروی هر دو کلیه اش قرار گرفت و پس از یک روز در تاریخ ۱۸ خرداد خرداد ماه و بدون توجه به اخطارهای پزشکان متخصص مبنی بر عدم تکمیل دوره درمان, این زندانی سیاسی به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ انتقال جواد احمدی یک روز پس از انجام عمل جراحی بر روی ۲ کلیه اش در حالی صورت گرفت که با توجه به نظریه پزشکان متخصص وی باید تا ۵ روز پس از عمل جراحی تحت نظر و در بیمارستان بستری می ماند. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۶ خرداد ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی از آخرین وضعیت این زندانی سیاسی ابتلای وی به بیماری عفونت توام با سنگ کلیه را اطلاع رسانی کرده بود. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۶ خرداد ماه ۱۳۹۸ به دلیل احساس درد شدید از ناحیه پهلوهای خود که به دلیل بروز عفونت و سنگ در کلیه وی بود به بهداری زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود. 

در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۹۸, در پی بروز مشکلات حاد جسمانی که ناشی از پیشرفت بیماری کلیه در جواد احمدی بود, این زندانی سیاسی به مرکز درمانی خارج از زندان مرکزی ارومیه منتقل شده بود. 

لازم به ذکر است, جواد احمدی  از ابتدای دوران محکومیت خود با مشکلات کلیوی روبرو بود  و از بیماری سنگ کلیه و عفونت در ناحیه کلیه رنج می برد با این حال علیرغم پیگیری‌ها و درخواست‌های مکرر تاکنون با اعزام وی به بیمارستان خارج از زندان ممانعت بعمل آمده بود. 
این زندانی سیاسی, در پاییز سال ۱۳۹۴ بازداشت و به اتهام “عضویت در احزاب مخالف نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. با توجه به عدم اعتراض وی به حکم صادره علیه این زندانی سیاسی به دلیل عدم اعتراض و تسلیم به رای به ۳ سال و ۹ ماه کاهش پیدا کرد.

این زندانی سیاسی, در سال ۱۳۹۶ در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم دست به اعتصاب غذا زده بود و به دلیل مخالفت مسئولین جهت اعزام وی به بند ۱۲ سیاسی زندان ارومیه از بند عمومی به بند کارگران این زندان منتقل شده است.

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: