•                  
پنج شنبه , ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, آگوست 5

گزارش جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران منتشر شد

0
448

حقوق بشر در ایران – روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, جاوید رحمان, ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران, گزارش دوره ای خود را از موارد نقض حقوق بشر در ایران ارائه کرد. در این گزارش که در ۲ بخش منتشر شده با توجه به سرکوبهای گسترده در جریان تجمعات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸, که در پی افزایش قیمت بنزین و موج نارضایتی شهروندان صورت گرفت که منجر به کشته, زخمی و بازداشت تعداد بسیار زیادی از شهروندان معترض از سوی نیروهای امنیتی شد و در مقابل به سیاسی پنهان کاری مسئولان قضائی و امنیتی جمهوری اسلامی برای اعلام آمار دقیق کشته شدگان این تجمعات اعتراضی اشاره شده است.بخش دوم این گزارش هم مربوط به موارد جاری نقض حقوق بشر در ایران که شامل سرکوب پیروان سایر ادیان, اقوام در ایران, وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی اشاره شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران, گزارش کامل خود را از موارد نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در ایران منتشر کرد. این گزارش قرار در تاریخ ۱۹ اسفند ماه سالجاری در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با حاضران در آن جلسه به بحث گذاشته شود. 

گزارش مذکور که در ۲ بخش تنظیم شده: بخش اول در ایرن گزارش به نگرانی‌های جاری گزارشگر ویژه از وضعیت حقوق بشر در ایران پرداخته و در بخش دوم، پس از نتیجه‌گیری، پیشنهادهایی برای بهبود وضعیت حقوق بشر ایران ارائه شده است.

اما بخش قابل توجهی از این گزارش اما گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، به سرکوب اعتراضات سراسری موسوم به اعتراضات آبان ۹۸ پرداخته است که بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز دست‌کم هزار و ۵۰۰ نفر در جریان آن کشته شده‌اند اما مقام‌های جمهوری اسلامی همچنان از اعلام رسمی شمار کشته شدگان طفره می‌روند.

در این گزارش همچنین اشاره شده است که مجازات اعدام می‌تواند در پاره‌ای از جرایم جنسی از جمله زنا و روابط زوج های همجنس اعمال شود.

 جاوید رحمان در گزارش خود همچنین اعلام کرده که در جریان اعتراض‌های آبان ماه ایران، دست‌کم ۳۰۴ تن، از جمله ۱۲ کودک، از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند.

جاوید رحمان در بخش دیگری از گزارش خود درباره اعتراض‌های آبان ماه ۱۳۹۸ در ایران، شمار بازداشت‌شدگان اعتراض‌های آبان ماه را ۷ هزار تن اعلام کرده است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، در بخش دیگری از گزارش تازه خود، به فشار بر روزنامه‌‌ نگاران ایرانی، از جمله احضار و تهدید خانواده برخی از روزنامه‌نگاران شاغل در رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور، اشاره کرده است.

در بخش مربوط به سرکوب اعتراضات سراسری آبان ماه اما جاوید رحمان شمار بالای کشته شدگان، جراحت‌های شدید زخمی‌ها و بدرفتاری با بازداشت شدگان این اعتراضات را شوکه کننده می‌خواند.

بر اساس تحقیقات گزارشگر ویژه، بازداشت شدگان برای اعترافات اجباری شکنجه شده یا سایر بدرفتاری‌ها را تجربه کرده‌اند. همچنین معترضان زخمی نیز از دسترسی به درمان مناسب محروم بوده‌اند.

پیش از انتشار این گزارش و در گزارش آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز عنوان شد که دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل گزارش‌های متعددی از اعمال شکنجه و بازداشت‌های خودسرانه در ایران دریافت کرده است. جریانی که به دنبال اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸ شدت بیشتری یافته است.

در گزارش تازه گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل اما به تداوم صدور احکام اعدام برای کودک زیر ۱۸ سال نیز اشاره شده است. نگرانی‌ای که به دلیل برگزاری دادگاه‌های ناعادلانه و محکومیت افراد و فعالان حقوق بشر بر اساس اعترافات اجباری تشدید می‌شود.

جاوید رحمان همچنین از دریافت گزارش‌هایی در مورد اعمال تبعیض علیه اقلیت‌ها و زنان خبر داده و از نبود قوانین حمایتی از گروه‌های آسیب‌پذیر از جمله کودکان اظهار نگرانی کرده است.

او از ادامه بازداشت وکیلان زندانی همچون نسرین ستوده و امیرسالار داودی و فعالان معترض به حجاب اجباری چون یاسمن آریانی، منیره عربشاهی، مژگان کشاورز و صبا کردافشاری نیز انتقاد و در مورد وضعیت سلامتی آرش صادقی، زندانی سیاسی ابراز نگرانی کرده است.

آرش صادقی با وجود تشخیص پزشکان در مورد ابتلای او به گونه نادری از سرطان استخوان، از دریافت خدمات درمانی محروم مانده است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، همچنین در بخش دیگری از گزارش خود به تاثیر منفی تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده بر حق به بهداشت و سلامت و نیز تامین غذا جامعه ایران اشاره کرده است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران اما به ادامه محرومیت زنان از حضور در ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات ورزشی نیز پرداخته و در گزارش خود، تناقض‌های موجود در جمهوری اسلامی برای تصمیم‌گیری در این زمینه را برجسته کرده است:

«معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفته است هیچ مانعی برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها وجود ندارد و امید به پیشرفت در رفع ممنوعیت وجود دارد. در همین زمان، گزارش شد که دادستان کل کشور و شخصیت‌های مذهبی سطح بالا از رفع این ممنوعیت حمایت نمی‌کنند. سایر شخصیت‌های مذهبی سطح بالا نیز به همین ترتیب گفته‌اند که این ممنوعیت باید همچنان پابرجا باشد.»

در ادامه این گزارش به بازداشت زنانی که قصد تماشای مسابقات فوتبال را داشته‌اند اشاره شده و از مرگ سحر خدایاری، دختر آبی، بر اثر خودسوزی یاد شده است.

سحر خدایاری، اسفند ماه سال گذشته هنگام ورود به ورزشگاه آزادی برای تماشای دیدار تیم‌های استقلال ایران و العین امارات بازداشت و به زندان قرچک منتقل شد. او روز دوشنبه ۱۱ شهریور ماه برای پیگیری پرونده‌اش به دادگاه انقلاب تهران مراجعه کرد و پس از اطلاع از محکومیتش به شش ماه حبس، در مقابل دادگاه اقدام به خودسوزی کرد.

در بخش دیگری از گزارش جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران اما به وضعیت گروه‌های اقلیت و تداوم آزار و بازداشت آنان همچون بازداشت بهاییان، فعالان کرد، ترک (آذربایجانی) و اهوازی پرداخته شده است.

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارش موارد نقض حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی به تشریح این موارد پرداخت. با توجه موارد مورد در گزارش ارائه شده از سوی این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر جمع بندی کلی موارد نقض حقوق بشر در ایران ذکر شد. 

در بخشی از گزارش ارائه شده توسط سازمان عفو بین الملل آمده است که در سال میلادی ۲۰۱۹، مقامات و مسئولان کشور حق آزادی بیان، آزادی تشکل و آزادی تجمع را به شدت سرکوب کردند. نیروهای امنیتی از قوه قهریه مرگبار برای سرکوب اعتراضات استفاده کرده، صدها نفر را کشته و هزاران معترض را به شکل خودسرانه و بدون رعایت موازین قانونی بازداشت کردند. مقامات و مسئولان بیش از ۲۰۰ مدافع حقوق بشر را به شکل خودسرانه در بازداشت نگه داشته و در بسیاری موارد آنان را به تحمل حبس و شلاق محکوم کردند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران اما در گزارش خود به وضعیت حاکم در مناطق مرزی نیز پرداخته و از قتل کولبران و سوخت بران در این مناطق ابراز نگرانی کرده است.

در پایان این گزارش، جاوید رحمان به نتیجه‌گیری پرداخته و توصیه‌هایی را با هدف تغییر و بهتر شدن وضعیت حقوق بشر در ایران ارائه کرد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: