جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

تاریخ تولد عیسی مسیح

0
1360

اگر چه بر اساس تقویم ۲۵ دسامبر همزمان با میلاد عیسی مسیح است،‌ تاریخ دقیق ولادت عیسی مسیح روشن نیست. در سده دوم میلادی، ۶ ژانویه را روز تولد مسیح می‌دانستند،اما در سده چهارم، کلیسای کاتولیک رم،این تاریخ را ۲۵ دسامبر و غسل تعمید آن حضرت را ۶ ژانویه اعلام‌ کرد.

تا سال ۹۷۳ میلادی،کلیساهای مسیحیان در بین‌النهرین و قسطنطنیه مراسم روز تولد عیسی مسیح را ششم ژانویه برگزار می‌کردند. گریگور نازیانتس، پس از انتخاب شدن به مقام اسقفی، تاریخ تولد عیسی مسیح را ۲۵ دسامبر اعلام کرد، پس از کناره‌گیری اسقف مزبور، این تاریخ بار دیگر به ششم ژانویه بازگشت و سرانجام در سال۱۵۴ میلادی در کنگره کالگدون‌، میلاد عیسی مسیح را ۲۵ دسامبر و روز غسل تعمید ایشان را ۶ ژانویه اعلام‌ کردند.

از آن پس بیشتر مسیحیان جهان این مناسبت را ۲۵ دسامبر جشن گرفتند، لیکن ارمنیان روز ششم ژانویه را روز تولد مسیح می‌دانند و جشن میلاد را در این روز برگزار می‌کنند.

سبب انتخاب ۲۵ دسامبر به عنوان میلاد پیامبر مسیحیان آن است که در آن عصر، پرستش ایزد مهر در اروپا رواج و نفوذ بسیار داشت و ۲۵ دسامبر روز تولد مهر بود و برای به فراموشی سپردن آن، این روز را تولد عیسی مسیح اعلام کردند.

ارمنیان روز ۶ ژانویه ابتدا مراسم مذهبی‌ تولد عیسی مسیح آن را در کلیساها برگزار می‌کنند و سپس مراسم خاص غسل تعمید را به جا می‌آورند.

بیشتر مسیحیان جهان ۲۴ دسامبر درخت‌ کاج به خانه‌های خود آورده،تزئین می‌کنند و آماده شرکت در مراسم تولد عیسی مسیح می‌شوند،لیکن ارمنیان در روزهای پایانی ماه‌ دسامبر اقدام به تهیه درخت کاج و تزئین آن‌ می‌کنند و در شب ۳۱ دسامبر اعضای خانواده‌ در منزل بزرگ خانواده جمع می‌شوند و به صرف شام شب عید می‌پردازند و ساعت ۱۲ شب حلول سال نو را به یکدیگر تبریک می‌گویند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.