•                    
  •                  
دوشنبه , ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

ضرب و شتم مادر سالخورده کامران درویشی, زندانی سیاسی در زندان ارومیه

0
1066

حقوق بشر در ایران – روز جاری, مادر سالخورده “کامران درویشی”, زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه, در حالی که برای ملاقات با فرزندش جهت ملاقات به این زندان مراجعه کرده بود به علت همراه داشتن یک هندزفری از سوی ماموران بازرسی این زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت و راهی بیمارستان شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۸, مادر سالخورده “کامران درویشی”, زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه, در حالی که برای ملاقات با فرزندش به این زندان رفته بود به دلیل آنچه که همراه داشتن یک هندزفری رادیویی عادی از طرف وی برای رساندن به دست فرزندش “کامران درویشی” بود از سوی ۲ تن از ماموران بازرسی بدنی این زندان به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و به بیمارستان منتقل شد. کامران درویشی در زندان مرکزی ارومیه در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود میباشد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ روز جاری, پیش از انجام ملاقات حضوری پیرزن سالخورده ای که برای ملاقات با فرزندش “کامران درویشی” که وی در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۵ ساله اش از بابت اتهامات “مرتبط با احزاب مخالف نظام” میباشد مراجعه کرده بود وی توسط یکی از ماموران نام نویسی در قسمت ملاقات این زندان و یک مامور زن به دلیل فقط همراه داشتن ۱ عدد هندزفری رادیویی با رفتاری خشن مورد برخورد قرار گرفت و پس از ضرب و شتم راهی بیمارستان شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ مادر کامران درویشی در حالی توسط ۲ مامور مورد ضرب و شتم و رفتاری توهین آمیز و خشن قرار گرفت که فرزندش کامران درویشی پیش از این اتفاق با مسئولان زندان مرکزی ارومیه برای دریافت این هندزفری رادیویی ساده, هماهنگی های لازم را انجام داده بود 

کامران درویشی، شهروند ساکن ارومیه در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه سال ١٣٩۵ توسط نیروهای وزارت اطلاعات از بابت اتهاماتت امنیتی بازداشت شد. وی  پس از محاکمه توسط شعبه ٢ دادگاه انقلاب ارومیه از بابت اتهام “ارتباط با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد و تا به امروز بیش از نصف مجموع محکومیت حبس خود را در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه سپری کرده است. 

حقوق بشر در ایران پیش تر و طی گزارشی در خصوص اتفاقاتی که در مهرماه سال ۱۳۹۷ در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه رخ داده بود اطلاع رسانی کرده بود که عصر روز دوشنبه ۲۳ مهرماه ۱۳۹۷, در پی بروز درگیری لفظی یکی از زندانیان سیاسی با یکی از ماموران زندان مرکزی ارومیه در نتیجه منجر به ضرب و شتم این زندانی و بدنبال آن اعتراض دیگر زندانیان سیاسی شده بود.

بدنبال گسترش این اعتراضات، زندانیان سیاسی بند ۱۲ زندان ارومیه توسط حدود ۵۰ تن از نیروهای گارد ویژه زندان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند و تعدادی از آنها نیز پس از ضرب و شتم به سلول های انفرادی منتقل شده بودند. در این بین  ۳تن از زندانیان سیاسی به نام‌های کمال حسن رمضان، احمد تموئی و تورج اسماعیلی به صورت جدی تری مورد ضرب و جرح قرار گرفته و دچار شکستگی و جراحت شدند.

در تاریخ ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷ ده‌ها تن از زندانیان سیاسی بند ۱۲ و بند جوانان زندان ارومیه در اعتراض به حمله ۲۳ مهرماه گارد ویژه به بند ۱۲ این زندان و مضروب و مجروح کردن زندانیان بند سیاسی و زندانیان سیاسی ساکن بند جوانان دست به اعتصاب غذا زده و در تاریخ ۱ آبانماه ۱۳۹۷ به اعتصاب غذای خود پایان دادند.

در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۳۹۸, ضمن انتقال به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب در این شهر مورد تفهیم دو اتهام: “توهین به مقدسات” و “اخلال در نظم عمومی”  قرار گرفته است. این ۲ اتهام از با توجه به دخالت و پرونده سازی از سوی نهادهای امنیتی به دلیل شرکت این زندانی سیاسی در اعتصاب گسترده زندانیان که منجر به درگیری در تاریخ ۲۴ مهرماه ۱۳۹۷ در زندان مرکزی ارومیه شده بود صورت گرفته است. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مساله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.