•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

بیانیه کانون نویسندگان ایران به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات

0
537

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه, ۱۴اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, کانون نویسندگان ایران به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات با انتشار بیانه ای نسبت به سرکوب و گسترش سانسور در مطبوعات واکنش نشان داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, مصادف با روز جهانی آزادی مطبوعات کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانه ای نسبت به افزایش سانسور و سرکوب بر مطبوعات و فضای رسانه ای آن را دلیلی بر کم رنگ شدن جایگاه مطبوعات در جامعه دانست. 

در بخشی از این بیانیه آمده است: “کاهش گسترده‌ی تعداد مخاطبان به دلیل سلطه سانسور را می‌توان عامل اصلی کم‌رنگ شدن جایگاه مطبوعات در جامعه دانست.» کانون در پایان بیانیه این روز را همراه با همه‌ی آنان که در چنین شرایطی برای برخورداری جامعه از مطبوعاتی آزاد می‌کوشند» گرامی داشته است”.

متن کامل بیانیه منتشر شده از سوی کانون نویسندگان ایران در ادامه می آید: 

“روز جهانی آزادی مطبوعات

سوم ماه می، روز جهانی آزادی مطبوعات است. این روز به دلیل رابطه مستقیم آزادی مطبوعات با آزادی بیان اهمیت ویژه‌ای دارد. علی‌الخصوص در شرایطی که در جامعه‌ی ما، مطبوعات، نقش و جایگاهشان را به عنوان رسانه‌ای تاثیرگذار، با توجه به وضعیت اسفناک آزادی بیان، هر روز بیش از پیش از دست می‌دهند. کاهش گسترده‌ی تعدادمخاطبان به دلیل سلطه‌ی سانسور را می‌توان عامل اصلی کم‌رنگ شدن جایگاه مطبوعات در جامعه دانست. بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی گزارشگران بدون مرز، طی چند دهه‌ی اخیر حاکمان کشورمان، بیش از ۸۹۰ روزنامه نگار و خبرنگار را به زندان انداخته و یا حتا حکم اعدام را برای بعضی از آنان اجرا کرده‌اند. با نگاه به چنین آماری چرایی وضعیت تاسف‌بار مطبوعات در ایران را می‌توان به سادگی درک کرد و همچنین می توان درک کرد که چگونه است که در میان ۱۸۰ کشور جهان، ایران به لحاظ رتبه‌ی آزادی رسانه‌ها، در رده‌ی صد و هفتاد و سوم قرار گرفته است.
تاثیرات مخرب نبودِ آزادی بیان بر ساختار و بنیان‌های حیاتی جامعه، امری اثبات شده و غیر قابل انکار است. سانسور به عنوان یکی از وجوه نقض آزادی بیان، عاملی مهم در انحطاط فرهنگی جامعه و امری کلیدی در گسترش و همه‌گیر شدن فساد، دزدی ، چپاول و رانت خواری ست. سانسور همدست فقر و تنگدستی آحاد ملت و دشمن سعادت جامعه است و در عین حال مانع تامین معیشت و حقوق مادی اهالی قلم برای برخورداری از حداقل های زیست و زندگی ا‌‌ست.
کانون نویسندگان ایران به همین مناسبت ، همراه با همه‌ی آنان که در چنین شرایطی برای برخورداری جامعه از مطبوعاتی آزاد می‌کوشند، روز جهانی آزادی مطبوعات را گرامی می‌دارد.

کانون نویسندگان ایران/ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.