•                  
شنبه , ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰
شنبه, ژوئن 19

اشرف نفریه, با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد

0
402

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, اشرف « رقیه » نفریه, فعال توئیتری محبوس در بند زنان زندان قرچک ورامین, پس از تودیع قرار وثیقه بصورت موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از شورای صنفی دانشجویان کشور, امروز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, اشرف « رقیه » نفریه, فعال توئیتری و شهروند ساکن شهرستان شهریار, محبوس در بند زنان زندان قرچک ورامین پس از تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

برپایه این گزارش, اشرف نفریه, پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام در مرحله اول با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان که در زمان تودیع به ۵۰۰ میلیون کاهش پیدا کرد توانست بطور موقت از زندان قرچک ورامین آزاد شد. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, اشرف « رقیه » نفریه, فعال توئیتری و دانشجوی رشته ریاضی دانشگاه خواجه نصیر طوسی, ساکن محله کرشته واقع در علیشاه عوض شهرستان شهریار, پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیت و انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و پس از آن انتقال به دادسرا و تفهیم اتهام با صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان به زندان قرچک ورامین منتقل شده بود. 

سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: