•                  
چهارشنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, دسامبر 1

انتقال کریم ساعدی زندانی محبوس در زندان شیبان اهواز به مرکز درمانی

0
634

کریم ساعدی, زندانی محبوس در بند ۵ زندان شیبان اهواز که به دلیل ابتلا به بیماری کلیوی در شرایط وخیم جسمانی قرار گفته بود جهت دیالیز به بیمارستان کرمی اهواز منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، کریم ساعدی, زندانی محبوس در بند ۵ زندان شیبان اهواز, که از مدتها قبل و در سایه بی توجهی مسئولان این زندان از بیماری کلیه رنج میبرد پس از مراجعه و پیگیریهای مکرر خانواده اش نزد مسئولان این زندان و با توجه به مساعدت دادگاه انقلاب با اعزام وی به بیمارستان امام خمینی این شهر موافقت شد, اما بدلیل کمبود امکانات پزشکی و نبود لوازم و تجهیزات کامل پزشکی و با توجه به اصرار خانواده وی و تقبل هزینه درمان از سوی آنها به بیمارستان کرمی اهواز منتقل شده است. 

بنقل از یک منبع نزدیک به خانواده کریم ساعدی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت, با توجه به اینکه مدت زیادی از بیماری کریم ساعدی گذشته بود در نتیجه این مورد باعث از کارافتادن کلیه های وی شد که به محض انتقال به بیمارستان کرمی مورد دیالیز قرار گرفت و در حال حاضر در آن بیمارستان بستری شده است. 

این منبع مطلع در ادامه گفت, طی روزهای اخیر خانواده و بستگان کریم ساعدی پیگیر وضعیت وی بودند و در نهایت توانستند موافقت مقامات قضائی را برای انتقال این زندانی به مراکز درمانی تخصصی خارج از زندان کسب کنند.

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی بنقل از یکی از بستگان کریم ساعدی از محرومیت این زندانی در بند از حق درمان علیرغم گذشت ۲۰ روز از بیماری و از کار افتادگی کلیه هایش در سایه  بی توجهی مسئولان زندان شیبان اهواز اطلاع رسانی کرده بود. ساعدی  علاوه بر مشکلات کلیوی به حالت تهوع توام با خون نیز دست و پنجه نرم میکند و علیرغم این همه مشکلات جسمانی وخیم بیش از ۲۰ روز از حق درمان محروم مانده بود. 

“کریم ساعدی” ۳۱ ساله، فرزند عبدالرضا، متأهل و دارای دو فرزند از ساکنان کوی کارگران شهر حمیدیه در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۹۷ به همراه “عادل مشعلی”۳۰ ساله فرزند حبیب، متأهل و دارای مغازه موبایل فروشی از اهالی کوی نخیل شهر حمیدیه توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز بازداشت و به زندان شیبان اهواز منتقل شد. 

کماکان ۱۳۰ تن دیگر از فعالان سیاسی، مدنی و فرهنگی عرب محبوس در بند۵ زندان شیبان اهواز  با اتهامات سیاسی و امنیتی در شرایط بسیار وخیم بهداشتی و با حداقل امکانات رفاهی و خدماتی نگهداری می‌شوند.

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

همچنین محرومیت افراد از دسترسی به خدمات پزشکی از مصادیق بارز شکنجه و ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: