•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 29

برزان محمدی; تداوم اعتصاب غذا وعدم توجه مسئولان زندان تهران بزرگ

0
689
برزان محمدی زندانی سیاسی

برزان محمدی, زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ«فشافویه» که از تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ در اعتراض به شرایط نامناسب نگهداری در این زندان با هدف انتقال به زندان تهران بزرگ دست به اعتصاب غذا زده بود علیرغم گذشت ۵۷ روز از آغاز اعتصاب غذا هیچگونه ترتیب اثری از سوی مسئولان زندان تهران بزرگ در جهت توجه به درخواست وی داده نشده است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸, علیرغم گذشت ۵۷ روز از اعتصاب غذای برزان محمدی, زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ«فشافویه» که در اعتراض به شرایط نامناسب نگهداری در این زندان و با درخواست انتقال به زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بود در سایه بی توجهی مسئولان این زندان همچنان در اعتصاب غذا و شرایط وخیم جسمانی بسر میبرد. این زندانی سیاسی  بعد از اعتصاب غذا و وخامت وضعیت جسمی نه تنها به مرکز درمانی منتقل نشده و به درخواستش توجهی نشده بلکه به سلول انفرادی«مکانی که از آن با عنوان سوئیت یاد میشود» منتقل شده است. 

بنقل از یک منبع نزدیک به برزان محمدی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران, برزان محمدی در شرایط وخیم جسمانی قرار دارد و با کاهش وزن و همچنین کاهش فشارخون روبرو شده است و از سوی دیگر به دلیل ضعف جسمانی شدید با ضعف تکلم در صحبت مواجه شده است. حقوق بشر در ایران در گزارشی که در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ با انتشار گزارشی در مورد وضعیت وخیم این زندانی سیاسی در اعتصاب غذا اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۷ فروردین ماه سالجاری برزان محمدی علیرغم اصرار نماینده دادستان و وعده وی مبنی بر رسیدگی به خواسته های این زندانی سیاسی حاضر به شکستن اعتصاب غذای خود نشد و تا رسیدن به خواسته خود که همان انتقال به زندان اوین میباشد بر تداوم اعتصاب غذای اعتراضی خود تاکید کرده است. 

در گزارشی که حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۷ فروردین ماه ۱۳۹۸منتشر کرده بود در آن بر عدم توجه مسئولان زندان تهران بزرگ«فشافویه» به خواسته های این زندانی سیاسی در اعتصاب غذا اشاره کرده بود. 

این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۳ فروردین ماه سالجاری با انتشار یک فایل صوتی که در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گفته بود بر هدف خود و خواسته ای که از این اعتصاب غذا دارد بطور واضح اشاره کرده بود. 

برزان محمدی در جریان تجمعات اعتراضی شهروندان در مرداد ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تحمل ١٢ روز سلول انفرادی با توجه به اتمام مراحل بازجوئی به زندان فشافویه« تهران بزرگ» منتقل شد.

این زندانی سیاسی, در مهر ماه ۱۳۹۷ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” جمعاً به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

با ارجاع پرونده این زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ به دادگاه تجدیدنظر جلسه رسیدگی به اتهامات وی در تاریخ ۶ اسفند سال گذشته توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شده بود. 

برزان محمدی ۴۱ ساله اهل سروآباد کردستان, در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ با  توجه به ابلاغی که از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران دریافت کرد به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری بطور قطعی محکوم شد و در حال سپری کردن دوران محومیت حبس خود میباشد. 

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون و عدم برخورداری آنها از حقوق شهروندیشان در درمان بیماریها و آسیبهای جسمی که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: